Putini 4.0

Si ka mundesi qe nje popull me kulture si ruset, te lejoje nje diktator ne vitin 2018?

no kiddin’
big puzzle…:wink:

Eshte teper veshtire te mundet the incumbent.ne USA me perjashtime te vogla presidentet ne detyre efitojne kollaj njemandatte te dyte dhedo rrinin perjete po Te mos ndaloheshin nga kushtetuta.

Mendon se bush e obama do kishin fitu 4 mandate? Amerikonet jane budallej, por jo aq budallenj

amerikanet jane budallej, loqe jane, koqe fare jane, dhe jane budallej, koqe dhe loqe te gjithe ata qe mendojne qe kutura e madhe ruse (ortodokse) te jete njesoj si kultura e madhe amerikane (protestante).

e keqja aty, nuk qendron tek populli, por tek pushteti qe i ka zene krahet opozites, per te mos thene qe i ka zene frymen, pra opozita paraqitet e dobet, jo per fajte saj, por per shkak te bllokimit.

1 Like

pi edhe i dopjo tjeter, pastaj fol per politiken ruse.

Putini ka fituar demokratikisht me 101% dhe kjo nuk ka asnje dyshim por : % e pjesemarrje në zgjedhje nuk e dha qe nuk e dha Komisioni Elektoral rus (merr kohe manipulimi)

Ruset si vijne as tek maja e gishtit amerikonve

Ti si 5 leksh monist, patjeter qe do glorifikosh popllin rus

Provat? Putinka 4.0, car e kaluar carit

Per te njejten arsye qe zgjedhet Erdogani ne Turqi, per te njejten arsye qe njerezit kane nostalgji per fashizmin apo per komunizmin. Autokracite japin cuditerisht apo dyfelorisht perceptimin e stabilitetit, nganjehere jane edhe te efektshme ne krijimin e tij.

P.S. retorika e tanishme kunder Rusise nuk ndryshon shume nga ajo gjate Luftes se Ftohte. Gjithnje vihet ne dukje Rusia iliberale v. Perendimit liberal dhe te drejte. Mbase duhet nje distance kohore prej dekadash te arrihet ne perfundime te qarta per dinamikat demokratike reale ne Rusi v. Perendim. Jo gjithcka eshte sic raportohet nga media apo nga retorika politike.

1 Like

Nuk eshte punë konkurence kulturash mes popujsh, por ti ke të drejte për dicka: në USA ka shume here me shume shtet të se drejtes (RULE OF LAW) se në Rusi.
Pa asnje diskutim!!

2 Likes

Për të çuar me tej arsyetimin: RULE of LAW eshte aq i rendesishem për nje demokraci borgjeze sa qe, asnje vend autokrat apo diktatorial, sado i pasur në lende të parë të jete dhe sado i pakpopulluar të jete, kurre nuk arrin të kape as 1/2 e GDP se nje vendi me demokraci borgjeze të zhvilluar. Kurre! Kazakistani noton në pasuri energjitike dhe eshte nga vendet me dendesi me të ulet në bote. Ku eshte? Hic gjekundi.
Mungesa e shtetit të se drejtes eshte arsyeja numer 1 qe dobeson Putinin, e për rrjedhoje Rusine.

Të tjerat janë retorikë

3 Likes

Eshte hera e pare ne historine e saj qe Russia eshte demokraci.

Roosevelt I fitoi 4 mandate .

Jemi ne shekullin e ri. Sa vete kishte helmu Roosevelt?

Bill Clinton mund ta kishte fituar kollaj nje mandat Te trete ,Ronald Reagan po ashtu .
Te mos flasim per senatoret qe jane ne ato poste perjete Te zgjedhur nga populli .

Une jam edhe pro monarkise, por kunder diktatoreve si putinka.
Bota ska nevoje per putina, erdogana apo hitlera.

Prandaj eshte vene edhe rregulli I dy mandateve.republikat presidenciale kane tendence Te kthehen ne diktatura

nderhyrja e bere ne fillim ishte sepse nuk e mora pyetjen seriozisht, por s’e kam ditur qe paska te besojne se Rusia qenka demokraci.
Nga demokracia ne diktature, shtrihet nje interval i tere sistemesh qeverisjeje hibride, madje te pasuruara me shije nga me te ndryshme te kulturave te seciles shoqeri.
Sistemi rus eshte nje gjelle me sh. pak perberes demokraciet ne gatim te tij. Putini si rrjedhoje mund te zgjidhet nje mandat te 4t po edhe te 5te… e me radhe.
pyetja qe kam eshte nese presidenti duhet te “pagezohet” nga kryepeshkopi (ortodoks) para se te marre pergjegjesine dhe ulet ne karrigen e tij.

1 Like