Putini 4.0

rrofsh mirjam se me kujtove kohet e shkuara, i lexova te tera komentet, te pakrahasueshme me luften e sotme midis jevgjeve dhe gaxhojve, megjithse edhe ateher jav e gaxhoj ishin.

Zbulova edhe nje perle te harruar timen, me te vertete jom i modh:

Eshte diktator ai qe e quan veten te tille - i Modhi :smile:

1 Like

i modh i Modhi przotin

e di, ma thane se un nuk lexoj me keto gjera. Jane te gjitha shprehje te kushtezuara nga situata Covid, jane dhi ne breke te gjithe, pranej bojne si trima.
Tani t’gjith mdhenj jane, merre me men jom ene un i modh, por i modh ky e i modh ai tjetri eshte pjerdh fare gjithe Oksidenti, duke fut m’rena ne thes edhe Rusine si vend bazik i krishtere. Pra eshte pjerdh fare Krishterimi, dhe kjo eshte nje gje shum shum shum e rrezikeshme.

andra tutto pene dai

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
ti je mo i modh se Putini vallaj ahahahaha, ilaç je, ilaç

jo, jo është fejknjuz

1 Like

Llafet thone qe e kishte shtyre njeri me not. Llafet nuk thone cili eshte ay njeri por tregojne qe ka mbajtur rekorde noti ne dhermi deri aty nga 2013🙂.

1 Like

image

duket njeriu me vizione të qarta

Shkencëtarët kishin dyshuar prje kohësh se indianët aborigjenë të Amerikës kishin lidhje gjenetike me popujt Altai Rreth një shekull më parë u hodh teza se popujt Altai kishin emigruar nga Siberia drejt Alaskës dhe rajonit Çukotka, deri poshtë në Tierra del Fuego në majën e Amerikës Jugore.

Prej atëherë studiuesit tentonin ta provonin këtë dhe në fund të vitit 2015 studiuesi rus Oleg Balanovsky, konfirmoi gjenetikën e pohimit. Madje Dr. Balanovsky provoi se ka lidhje gjenetike mes indianëve amerikane dhe popullatave indigjene të Australisë.

In 2013, dy nga revistat kryesore shkencore Nature e Science, publikuan genomin e plotë të indianëve të Amerikës dhe kushërinjve të tyre siberianë. Të dhënat më pas u krahasuan me popullata të rajoneve të tjera të botës.

Në studimin e parë u analizuan 48 popuj nga Brazili. Në studimin e dytë u analizuan 31 genome nga popujt e SHBA dhe të Siberisë. Të dyja ato konfirmuan se pararendësit e indianëve amerikanë ishin larguar nga Siberia rreth 20,000-30,000 vjet më parë.

Shkencëtarët e dinë tashmë sesi njerëzit udhëtuan drejt Amerikave nga Altai. “Në vend të kalimit nga ngushtica ujore veriore Bering, rreth 30,000 vjet më parë këtu ka pasur një urë tokësore pasi në epokën e akullt niveli i oqeaneve ishte shumë më i ulët,” shpjegon Dr. Balanovsky.

Por ai shton se nuk është e qartë nëse emigracioni nga Australia e Melanesia drejt Amerikave është bërë nëpërmjet oqeanit apo me anë të ecjes në ishujt e lashtë Aleutian. Studimet mbi çështjen vazhdojnë.

nga ditari sekret i shok Enver:

e enjte 27 dhjetor 1979
Mbrëmë Departamenti i Shtetit Amerikan dhe agjencitë e huaja të lajmeve njoftuan se sovjetikët kanë zbarkuar rreth 50 mijë trupa si dhe një numër tankesh në Afganistan dhe kryen një grusht shteti kundër kryeministrit Hafizullah Amin, i cili hiqej si pro sovjetik dhe, siç dihet, erdhi në fuqi po me grusht shteti, pasi rrëzoi dhe vrau Tarakin, që edhe ky ishte pro sovjetik. Si duket këtu luhet një lodër e dyfishtë, pra edhe nga ana e sovjetikëve edhe nga ana e amerikanëve.

(histori e vjeter, njihet komunikimi i lashte midis siberianeve dhe indianeve lekurkuq, te cilet sot i ndan ngushtica e Beringut. Sipas disa shkencetareve, dikur, para permbytjeve diluviane qe rriten nivelin e detrave, kontinentet komunikonin midis tyre)

po ky shok Enver paskesh qene qen bir qeni, tumllas e paska pas thesin ekzistencial me patate te prishura.

:+1:

:+1:

megjithmen

8-2

#dojadalim
immagine