Pyetje rreth edukimit

Persh.MIQ!Jam nje emigrant relativisht i ri ne Usa(me pak se 2 vjet),e po perballem me dilemen e zgjedhjes se nje dege premetuese ne universitet.Kam perfunduar Fakultetut juridik.UT,e jam midis Criminal Law major or Economics…Nuk e di cila do te ishte zgjidhja me e mire bazuar ne kerkesen e tregut amerikan per punesim!
I’m waiting your suggestions!

Ekonimiku megjithese keto lloj degesh prodhojne graduate ne seri .criminal law do te duhet te kinkurrosh me kaure qe anglishten e kane gjuhen e memes.e Mira eshte qe te zgjedhesh ndonje dege teknike ku nuk te duhet mbac fjalime publike ne gjuhe te huaj.

“Bej ate qe dashuron”-cit.

1 Like

Po veri ne peshore mundesite per punesim qe te ofrojne. Sa te kushton nje shkolle e sa tjetra? Cfare mund te behesh kur ke nje Criminal Law Major e cfare mund te behesh kur ke Economics? Sa do paguheshe per njeren e sa per tjetren?

po mundem te shtoj nje keshille, vetem kredi mos merr :smiley:

Ah shkolle pa kredi si zor. Varet sa eshte tarifa gjithsesi, edhe sa ka kursyer djali :smiley:

1 Like

Korigjim e kisha fjalen per Criminal Justice…!Pra dicka afer zanatit te policit.

Vlen e njejta gje si me siper. Pra ne fillim beji ato pyetjet vetes. Keshtu ne pamje te pare Criminal Justice eshte me e kufizuar, por kam pershtypjen se programi zgjat me pak (e kushton me pak). Ndersa Economics ndoshta kerkon me shume impenjim si edhe leke, por ndoshta te ofron me shume mundesi per punesim. Ne fund fare, ver pasionin perpara edhe zgjidh :slight_smile:

Une do te kisha zgjedhur pasionin, edhe nese s’do te kishte dhe aq perspektive. Asgje nuk mund ta zere vendin e pasionit, kete e kam ndjere me shume kur me eshte dashur te merrem me gjera te tjera dhe t’i largohesha asaj qe doja, I felt miserable.

2 Likes

Mendon se e ben dot Economics? Eshte shume ndryshe nga Criminal Justice apo juridiku i UT.

Po per momentin jam General studies.I gotta weed out some junk classes.Economics nuk me duket dhe aq i veshtire ne krahasim me Finance,apo Comp.science.Thjesht jam ne dileme midis ketyre te dyjave Cj vs Eco.

Largoju Juridikut. Nuk ja del me native speaker ne treg, pervec qe te duhet licenca etj. Shto klasat e ekonomikut e shih mos njohesh ndonje lende te pergjitheshme nga UT tek kjo gen. studies.

sheno ne tre copka letra tre degét dhe bëjo kokorithka.Fut dorën e kam njërën ! ?Ate ndiq sepse ate te udhezovi fati jot !

ca eshte ut? ufoja?