Qentë le të lehin për za(ga)rët, po karvani ku po shkon?!

http://www.pamfleti.com/qente-le-te-lehin-per-zagaret-po-karvani-ku-po-shkon

Pregatitje terreni per merkaten e fushates qe vjen. kANAListen po tesojne lubrifikantin

https://dailynews.al/2017/01/dy-kurva-nje-bordello-pasurite-e-frikshme-te-gazetareve
Meqenese adminet ja hoqen kete pjese postimit tim (nuk e di perse?)

Mund te themi pa frike qe nese keto 25 vjet tranzicioni s’ishin te mbare per shoqerine & vendin, ata i sherbyen te pakten strukturimit te borgjezise se tyre. Procesi sesi kryhet diferencimi per t’u seleksionuar ne kete klase te kamur, ne kushte starti thuajse barabar per cdonjeri sic ishte 1990ta, njihet. Dhe s’ka per habi. Ai kalon permes asaj c’ka me te ulet qenia e njeriut.

Nga Bledi Mane – DY KURVA, NJË BORDELLO/ PASURITË E FRIKSHME TË GAZETARËVE

Duhen kater kembe te kercejne tango, dy kurva duhen te çelin bordellon. Ndryshe nga vallzimi klasik latin ku partneret ndjehen te barabarte nen tingujt e muzikes,mbarevajtja e nje bordelloje ka goxha ndryshime drastike. Pak rendesi ka nese pallimi behet buze rruges ne makine apo ne ambientet e dhomes se ngrohte, rolet jane te ndara paraprakisht. Kurva nuk ben dot pa tutorin dhe tutori nuk ka nga e luan bythen pa kurven. I rende tingellon krahasimi (jo i tangos) por une dua tua shfaq më ilustruese bordellimin e medias shqiptare. Por pavaresisht rregullave ordinere, ketu ne vendin tone ka nje rotacion fantastik mes pushtetit dhe fuqise se kurves dhe tutorit. Ka vite qe media kurve i sherben politikes tutore pa kushte dhe e mbytur ne kapitullim por kur politika nga tutore shnderohet ne kurve frikacake, masakrohet dhe miklohet pa fund kesaj here nga media tutore…
Elita e gazetarise shqiptare mbetet raca më mekatare dhe ndryshe nga komuniteti hallexhi i qindra mijerave gazetareve te ndershem, kjo elite vazhdon te marre me qafe vend, katandi, njerzi e pasuri. Ketu me poshte keni pasurite e frikshme te gazetareve qe martohen,pallohen, divorcohen, masakrohen dhe serish dashurohen me pushtetet:
1-Blendi Fevziu, rroga mujore 37 mije euro, ka ne pronesi 11 apartamente, 3 Vila, aksioner ne qendren tregetare “Toptani”, agjenci turistike ne emer te gruas se tij, 3 automjetet te shtrenjta dhe 7.4 milione euro cash te shperndara ne 5 banka brenda e jashte vendit.
2-Arjan Cani, rroga mujore 18 mije euro, ka ne pronesi 3 apartamente, 2 vila, klinike dentare ne emer te bashkeshortes, 3 automjete luksoze dhe 480 mije euro cash te depozituara ne disa banka.
3-Armand Shkullaku, rroga mujore 11 mije euro, ka ne pronesi 3 apartamente, 2 Vila, 2 automjete, 300 mije euro cash ne llogari bankare.
4-Andi Bushati, rroga mujore 5 mije euro, ka ne pronesi 2 apartamente, nje vile, dy apartamente dhe 300 mije euro depozita bankare.
5-Andi Bejtja, gazetar kothere, per gati 7 vjet ka shpenzuar 450 mije euro ne bixhoz, 2 apartamente, 1 makine.
6-Andi Tela,ish drejtor i gazetes Panorama momentalisht drejtor i TV News 24, 9 vitet e fundit eshte paguar me 6500 euro rroge mujore,ka ne pronesi 2 apartamente dhe nje makine.
7-Robert Rakipllari, ish kryeredaktor i gazetes Shekulli, momentalisht kryeredaktor i gazetes Panorama, 12 vitet e fundit eshte paguar me nje rroge mujore prej 2500 eurosh, zoteron 12% te aksioneve te Universitetit Evropian te Tiranes me vlere 1.8 milione euro.
8-Artur Zheji, gazetar kothere, ish drejtor I televizionit publik dhe grupit mediatik Mapo. 15 vitet e fundit ka shpenzuar 570 mije euro ne bixhoz dhe kumar.
9-Ylli Rakipi, nje tjeter gazetar bixhozxhi me rroge 3200 euro ne muaj,ka ne pronesi 14 apartamente, 3 dyqane, 9 zyra dhe tre vila. Paguhet cdo muaj 27 mije euro nga ambjentet qe i ka dhene me qera Operatorit te Shperndarjes.
10-Anila Basha, drejtore e websitet newsbomb.al, aksionere e 20% te grupit mediatik shqiptarja.com. Ka ne pronesi dy apartamente dhe nje automjet.
11-Mero Baze, fitim mujor 2800 euro prej botimit te gazetes ditore Tema, pronar i 3 apartamenteve dhe dy automjeteve.
12-Rudina Xhunga, rroga mujore 1200 euro,pronare e dy apartamenteve dhe nje automjeti.
13-Ermal Mamaqi, rroga mujore 5000 euro, pronar i 2 apartamenteve, nje vile luksoze 500 mije euro, 3 automjet, bashkeshortja pronare e dy kompanive eventesh me nje fitim vjetor prej 780 mije eurosh.
14-Alfred Peza faleminderit qe u bere sebep i kesaj dallavereje kombetare qe kurre nuk do perfundoje edhe nese politika ngordh bashke me kumbaret e saj qe ua pini lengun njeri-tjetrit!