Qeveria "Mustafa" bie me mocion. Kosova në zgjedhje më 18 Qershor


#1

Zgjedhjet e 18 Qershorit do të përfshijnë si asnjë herë më parë të dyja shtetet shqiptare. Me një mocion mosbesimi i cili shënoi 78 vota pro, 34 kundër dhe 3 abstenime, Kuvendi ndëpreu mandatin për Qeverinë “Mustafa”. Pas largimit të Thaçit drejt Presidencës dhe ardhjes së Kadri Veselit në krye të PDK-së, marrëveshja që shihte Thaçin President dhe Mustafën Kryeministër u pa si e zëvendësueshme ndaj PDK e Kadri Veselit e prishi sot koalicionin me LDK-në duke e çuar Kosovën në zgjedhje 3 vjet pas nënshkrimit mes LDK dhe PDK.


#2

Dite e shenuar per Kosoven. Ne fakt duhet futur ne kalendarin zyrtar te festave. :slight_smile:


#3

Per tu marr shembull si rrezohet qeveria. Shqipetar ne dy anet e kufirit por koncepti shtet berjes ndryshon totalisht.


#4

Nuk me pelqen kjo gje, te dy shtetet shqiptare, ne nje dite zgjedhjesh, sikur bie ere jo e mire, ere stepash.


#5

Pjer e kam thene ne nje koment para disa ditesh ne nje artikull ketu per situaten ne Maqedoni se keto ngjarje ne Maqedoni, Shqiperi dhe se fundmi ne Kosove kane prapaskene sllavo-ruse. Dhe arsyeja per ti nxjerre politikanet shiptare kudo ne ballkan si konfliktuale dhe burrece, dhe komplet shqiptaret si popull qe nuk formojne dot shtet nuk eshte thjesht rastesi.


#6

B92 thoshte qe zgjedhjet jane ne 25 Qershor, por ndoshta e ka pasur gabim.


#7

E kam lexuar Balzac e kam lexuar.


#8

keta kane shtet, skane frige nga votat, si si palloshi yne qe edhe kur ik te fjele e merr karrigen pas bythe, qe te mos ja prek njeri


#9

lajm i mirë. po ikën edhe mustafoviçi i kosovska metohijes! në 18 qershor largohen partitë me farë serbi! fundi i pd-së si duket do jetë një ogur i mirë për shqiptarët. make albania great again po afron!


#10

moti, moti, moti moti … paskajshmerishte moti…skam degju fjale me te bukura ,me te ndjera , as per politiken e vendeve te globit , E del nje artist i nje vendi te varfer me zemer te plasur e i drejtohehet hajnave te pashkolle qe nen petkun e uniformes dhe dinitietin ta neperkemb …

Ku , mbet princ Vidi ? do doja qe ne vendet e Albanien te kthehet dhe nje here …
(hahaha, paramendoni ,deshprimisht kerkon ngushllim dhe nga deshtaket por jo injorantet )


#11

te qe per ate artistin do te ishte nen serbi akoma sot. po ai s’do e kish problem besoj. ushtria katunare e kosoves e quanin keta kur filloi lufta, dhe babi jot me siguri, me ç’po te lexoj komentin.


#12

ku po lodhesh ti per ata ,atje ? Kryesorja Ne ketu e kemi mire me politiken tone …


#13

s’e kuptoj komentin. iu pergjigja komentit tend qe na solle, per çfare lodhje derdellis ?


#14

nuk e njoh historikun e ati vendi , por sa kam degjuar luften dhe lirine e beri Amerika me Europe e kjo ushtria e katundarve te kosovars ( qe e quan ti )eshte veshur ne uniforme qe te zaptoj prônât dhe ndertesat e serbeve te larguar .
Keshtu thonin mediat ketu , sa eshte e vertete , kurreshtar …?


#15

shof qe i dike mire punet e kosoves. dhe per ku “ketu” e ke fjalen, ku jeton ti ?