Qeveria synon ndërtimin e një "Kulle ikonike" në Tiranë

Qeveria ka propozuar një projektligj të veçantë, i cili është diskutuar sot në Kuvend, i cili kërkon që t’i japë 25 mijë metra katrorë falas dhe përjashtim nga çdo taksë për pesëmbëdhjet vjetët e ardhshme një kompanie arabe në këmbim të ndërtimit të një kulle të quajtur “Kulla ikonike” që premtohet se do të kushtojë 250 milionë dollarë dhe do të ngrihet 350 metra nga toka, duke u bërë kështu godina më e lartë e ndërtuar ndonjëherë në Shqipëri.

Ministrja Ekonomi, e cila e ka mbrojtur idenë e projektit sot në komisionin e ligjeve, tha se investimi prej 250 milionë USD është një rast i artë për Shqipërinë. Por kritikët thonë se mënyra të kryerit të punëve “me ligj të veçantë” anashkalon ligjin e prokurimit publik dhe atë për partneritetin publik-privat.

Kompania investuese quhet Al Habtoor Group me qendër në Dubai. Në rast se Kuvendi e miraton projektligjin, palët kanë një muaj kohë për të arritur një vendim mbi kryerjen, apo jo, të investimit.

1 Like

A daj 4 ikonik cul

1 Like

Ne Tirane simjet ngriu ujti ne tarracat e tre-katsheve, ti thu ti vesh fuçijat atje lart :smile:

5 Likes

Po mbase i bojn dushet vetem ne kat te pare o Fiqo :wink:

2 Likes

Po korrel drou wsht o Fikrete, e rotejt 180 grade dhe ja ku ra ujti ne maje :smile:

2 Likes

Dun naj lek tashi shpejt, se po plaken :frowning:

2 Likes

Kete token qe jep falas ia ka lene trashegim Kristaqi besoj :smile:

3 Likes

Hajduteria e rradhes. Toke falas, jo taksa.

2 Likes

http://pop.peshkupauje.com/2012/08/shkurt/berisha-do-te-japim-toke-falas-per-shkollat-e

2 Likes

mire e kane mendu. Gjithe ato biznese, korporata e industri qe jane zhvendos nga Evropa ne Ballkan e sidomos ne Shqiperi, kane nevoje per zyra dhe rrjedhimisht, duhen projekte madheshtore si ky. Spitalet e shkollat u rindertuan. Nuk shof arsye pse te mos kalojme te muzeumet nenujore dhe qiellgervishtesit $250 mln

4 Likes

O gjembi cfare problemi ke ti vella, qe kthehesh prapa ne kohe, duke bere paralelizma fals, me artikuj demagogjike kunder Berishes. Ne po themi : ja ujku, ti thua- epo kjo eshte e justifikuar, sepse edhe Berisha ka vepruar njesoj dikur dhe e vetmja prove, jane genjeshtrat mediatike.

1 Like

Qerratenj te medhenj keta investuesit .i bejne propozimet ne kohe fushate :smile:Po atij portit $5 miliarde ne karpen si I vajti muhabeti​:smile:

1 Like

Flasin edhe ekspertet e kullave te ppu.

ja, c’u be me idene e Pandit per tunelin qe do lidhte Shqiperine me Italine? Norvegjia po e ben veper, ne na sabotojne keta pepinot

Kulla e babelit😄

Duhet pasur kujdes me arapt se ndertojne shkel e shko e jane mesuar me punetore qe punojne ne kushtet skllaverie te aferta me ato te egjiptianeve te kohes se faraon tutkumakut😄

Tirana vs dubai. Duhet ta kete shume te shkurter garucin rama qe do te ngre nje gje kaq te gjate

marshallah paska edhe observation deck qe njerezia te bejne sehir gjithe ate bukuri te madhe qe nga vorri I bomit ne komune te parisit.duke I parenga larg keto kullat me bejne site mua apo duken si you know:grinning:

1 Like

Ne pergjithsi kullat psikoanalitikisht perfaqsojne penisin (kulla, edhe kulla e Babelit, eshte arketipi i penisit, kultit fallik), por kjo duket e tille edhe ne formen e kokes (ku ka vene doren berber antikomunisti) :stuck_out_tongue: