"Qytetari nuk paguan taksa lokale"

Rrethana: Te ftuar ne ne emisionin Open te dates 14 Janar 2021, Ministrja e Financave A. Denaj dhe drejtuesja e Drejtorise se Pergjithshme te Tatimeve, D. Ibrahimaj, perballe Gjergj Buxhuku (Konfindustria).

E vene perpara faktit te shprehur nga Buxhuku pak sekonda me pare se “barra fiskale dhe taksat lokale jane rritur”, D. Ibrahimaj thote tekstualisht dy here se: “Qytetaret nuk paguajne taksa lokale”.

Kjo eshte pohuar saktesisht ketu: https://youtu.be/BRzqwlfSJmk?t=1587

Me poshte po sjell dy referenca qe deshmojne se qytetari (Shqiptar) ne fakt paguan taksa lokale, dhe [2] jep edhe taksa konkrete.

[1] https://shtetiweb.org/2017/11/08/taksat-qe-paguajme-ne-shqiptaret/. Paragrafi 11
[2] https://shtetiweb.org/2015/04/07/cjane-taksat-vendore/

Me cfare kemi te bejme ketu? Mbrapa cfare terminologjie/loje fjalesh/pseudo-argumenti/guximi intelektual mund te thuash ne televizion se “qytetari nuk paguan taksa lokale”?

mirëseriardhe puxha

Kemi te bejme me ordinere qe livadhisin e thone çfare iu vjen permbare dhe perballe tyre jane ca gagaçe “gazetare” qe mendojne se ouna e gazetarit eshte te jete para kameres dhe te mbaje rradhen e foleseve apo leheseve.

Nuk kam degjuar qofte dhe njehere nje gazetar(e) ti shkoje pyetjes deri ne fund. Te mos kaloj te pyetja tjeter pa marr pergjigje konkrete per te paren.

kjo eshte e vertete, e ngaiher nuk mirret vesh se çfar thone se flasin te gjithe njekohesisht,

Ti konkretisht si qytetar sa ke paguar ne taksa lokale vitin e shkuar?

Ja se ta jep copa e mishit pergjigjen, se i ka mesuar te gjitha poshte ures duke u sherbyer brothersave.

Kush tha qe qytetaret nuk paguajne taksa.Arban pederasti psh paguan TVSH sa here ben pompino :rofl:

Copa e mishit, ekspert/e e historise nga rrefimet e xha Abazit, ekspert/e e gjuhesise, letersise, perkthimit, antropologjisë, futbollit, tani edhe ekspert/e e taksave. E shikon sa gjera meson poshte ures duke u sherbyer brothersave. Veçse çdo gjë e ka një kosto. E more veten ngambrapa, apo je demtuar keqas dhe per ca kohe do t’u sherbesh brothersave vetëm me vrimën e sipërme. Vetëm mos harro gargarën, të kam rixha, se kohë të këqija.

Pederasti plak Arbani i di mire keto punet e gargares .

Mbrapa ekranit te telefonit ku postohen fotot ne instakile, edhe mbrapa ekranit te kompjuterit ku blihen “pelqimet” si ministresha me punembaruar e qeverise se 50 centit qe i ben share ketu ne PPU

I kam marre vesh nga ti, qe i ke mesuar te gjitha poshte ures? U lodhe sot? vetem me vrimen lart punove, apo e ka marre veten edhe ajo ngambrapa?

Po ketu nuk eshte ceshtja te une. Une nuk jetoj ne shqiperi dhe i paguaj qytetit ku jetoj rredh 500 euro. Pyetja e postimit prape qendron, dmth si mund te jete nje interpretim sado i relativizuar dhe tendosur i “qytetari nuk paguan taksa lokale” ne menyre qe pohimi te qendroje si fakt aq sa mundet?

P.S. Te referoj prape tek [1] dhe [2] per kollajllek dhe [3] poshte per ca shtesa ne Tirane te tipit “Takse e perkohshme per infrastrukturen arsimore”

[3] Bashkia Tirane

Nashi qe je pederast i kualifikuar ik bej ndonje pompino e leri robt rehat.

Une pyeta per kuriozitet nese shqipot paguajne taksa toke shtepie etj .E me e rendesishmja a mblidhen keto taksa .

Mbarove per sot? Mos harro gargaren? Me vrimen ngambrapa si je, nise ta riperdoresh? Apo edhe vetem me gojen jane te kenaqur brothersat, e ke magjike.