Rama në Kongresin botëror të naftës


#1

Kryeministri Rama ishte në Kongresin Botëror të Naftës që u mbajt në Stamboll këto ditë, ku ai foli për Shqipërinë si një vend me potencialin për të qënë një front i ri nafte pa të nxehtin e lindjes së mesmeve. Në takime shumëpalëse, kryeministri ka qënë në shoqërinë e pritësve turq dhe kryeministrit serb Vuçiç. Njëra nga bisedat ka patur të bëjë me aeroportin (potencial) të Vlorës dhe rinisjen e Albanian Airlines në Dhjetor me mbështetjen e Turkish Airlines.


#2

Dhi e zgjebosur e bisht perpjete , talli sa talli bythen Vucici me ket car tani ka ka fillu me i ledhatu doren Erdogani , e dinim por qe do te dilte kaq hapur nuk e besonim , nejse preferencat e tij jane .


#3

Shifni, shifni si rrine dore per dore. :smiley: :stuck_out_tongue:


#4

Shqiperia nuk ka nafte cilesore – eshte shume e shtrenjte per t’u perpunuar. Kshu qe zor se behet “front i ri nafte”.


#5

Out goes Qatar, in comes Albania. Do behet vendi si Dubai kete 4 vjecar.


#6

E kam thene edhe ne nje koment te para ca viteve ketu, Shqiperia ka nafte por ne thellsi te medhaja, dhe nuk e ka teknollogjin per nxjerrjen e saj. Ate teknollogji e kane vendet e zhvilluara, kuptohet qe kostoja do jete pak me e madhe. Dikur nafta jone ishte shume afer, disa dhjetra e qindra metra, dhe eshte nxjerre e gjitha, ndersa sot ka por ne thellsi te medhaja.


#7

Shqiperia ka nafte Te keqe Pjer.pjesemarrja ne kunferencen e naftes eshte sebep per Palloshin Te beje tebdil hava ca dite .


#8

Nafta perpunohet Alba, e ben rafineria si ta duash ti.


#9

e ben rafineria si ta duash ti

Pyet cecon se ta shpjegon llojet e ndryshme te naftes se ti as e ke idene fare. Nafte e rende, e embel, etj.


#10

Nafta jone shitet me 80%te cmimit Te naftes bruto e cila nga dhjetori do bjere $20-25 per fuci .keshtu qe do Te jete komplet pa leverdi Te nxirret nafte ne albanie .


#11

Alba, ku e di ti qe do bjere, OPEK-u vendosi te mos rrisi me nxjerrjen/sasine e naftes, per te ruajtur çmimin aktual.


#12

Nga fundi I veres bie kerkesa per nafte ,rafinerite bejne remont,dollars do Te vazhdoje Te jete I forte ndaj monedhave Te tjera Te gjithe keto factore do Te ndikojne ne uljen e kerkeses si pasoje edhe Te cmimit Te naftes.


#13

Ti po thua duke u bazuar ne Amerike por s’do te thote qe eshte e njejta gje per vendet e tjera.

rafinerite bejne remont

Nuk bejne remont ne fund te veres, nderrojne formulen e naftes per dimrin. Te pakten keshtu kam degjuar ketu ne restorant kur bej ndonjehere pushim nga pjatalarja.


#14

Po i ben replike Pjerit duke cituar gjera qe jane thene ne VQ. Nice!


#15

Mire Shqiperia qe ka nafte po Serbia c’te s’emes ka qe merr pjese ne kongresin e naftes? Ka nafte edhe ne Serbi?


#16

Kjo po eshte pyetje me vend. Mos valle ajo puqje duarsh, ka pergjigjen brenda. Po ç"e do, se Erdoganit po i lenkunden themelet, dhe nuk i dihet deri ne zgjedhjet e tjera.


#17

Ore ju qe shani ç’fare prisnit, qe Rama te shkundte tregun e naftes!? Mori pjese, tha dy fjale te mira per vendin tone dhe beri ca marveshje dhe ca foto te cilat kane edhe ato rendesine e tyre. Prej andej shkoi shtrengoi duart edhe me lider europiane dhe u kthye ne Surrel. Ne s’do vendosim çmimin e naftes dhe as ate te ujit mineral.