Rana e hedhun

Natyra ka hedhur ranen perpjete, e rana po hedh ca peshq të vegjël në burg

interesante kjo gje :laughing: kundershtar politike me njeri-tjetrin, ama partner ne biznes dhe abuzime

1 Like

Krimi ka vetem nje zot $$$$$

Nderkohe perpara vendit ku mbahet I arrestuar kryebashkiaku eshte mbledhur poplli e kelthet nxirrni hajdutet nga burgu se jane hajdutet tane LoL … e cmund ti benin jelenes e causheskut kjo gjindje.
Ky Fran kryebashkiaku kishte honger ene Darke te Gabuar me Gjigandin para do kohesh. Edvini ta fut…per me shume pijetni Koqo Kokedhimen

1 Like

Me vjen vertete mire qe me ne fund po behet dicka - nese akuzat jane te verteta. Uroj qe keshtu te vazhdoje dhe ne jug, psh per masakren qe po behet ne Jale.

PD dhe PS, thote titulli abuziv, kur personi “i PS” eshte ne fakt me LSI, dhe ka qene ne PS perpara se PS ta hiqte duke votuar kunder tij.

1 Like

Maskarenjte perpiqen Te njollosin PS qe eshte qelibar :blush:

1 Like

Rana e Hedhun tek toka e xanun !

Qys Se u Mat Me Dredhe TDjallit Asnji Pun, Sna Shkon Per S`marit

Fishta

1 Like

U ka bo Fishta nji kong ktyne .te katunit te lezhs qysh kur :slight_smile:
Gomari I Babatasit (Metamorfoza)
Ju rrugaca sallahana
vagabonda shakllabana
rricna tndyet, mikrobe të kqi qi të mjerës moj Shqipni kthelltë hi i keni në mushkni pa dhimbë gjakun tuj ia pi, por der kur, bre batakçi! Bre coftina, kalbe mbi dhè der kur ju, tu tallë npër ne, do tna qelbi fis e atdhè?
Ah! Bre ju…nuk dij shka u kjoftë,
se tash ma jemi tue u njoftë,
se kush jini e shka jini
se kah shkoni e se kah vini
plang e shpi se kah i kini
e sa pare u ban gjaku:
se për ju, po, duhet laku,
për me u vjerrë o kund mdo i shpat! Deri dje, pa kmishë mbi shtat, mei gjysmë setre tpa astar, lshuemum krahve kalavar e mei komçë tnjtitme nën grykë: pantallonat me "gjyslykë" kto edhe lidhun me nji spagë: shtatit rreshke e ba saragë, ttanë gordec e berbalec
pa ndo i msim, pa ndonji dije, mei fillore a nji iptadije,
erz e shpirt qitun nën themër:
turq a sllave a grek me zemër,
falun barkut veç Shqipnisë,
si ajo marrja e tgjith njerzisë... tuj u shite ju për gjithë treg, sod na mbahi "Skandërbeg", e ngërdhucë, goditë, limue, rrue, qethë, pipirique, tash n"smoking", tash në "bon-jour"
ju, qi dje skishit as ushkuer me lidhë brekët me nder me thanë msahan thuej gjithmonë me ngranë, rrugën krejt na e keni zanë, ke na shkoni pash e mpash,
edhe besa me "gulash"
me “afishe” e me “sultjash”,
me “kjumshtuer” e me “ashurè”,
“kosha gjelash” si kubure,

“tarator”, “pilaf me kos”,
“mish me qepe” e “majdanos”
“shish qebap”, “brizholla viçi”,
"kunguj tmbushum", "kuzuici", "kabuni"- e "mualebi". Barku sod ju rri ju kodër, kargatisë e bamun lodër: der sa ata burrat e dheut, qi për jetë e nderë tAtdheut
kane ra nluftë si shqipe tleta,
kanë shkri gja e shpija tveta, kanë tuj dekë rrugave unit, me iu dhimbë gurit e drunit. Përse, po, kta matrahulla, kta shqiptarë, shqiptarë kah ksula, nvend qi ju me u vu nkonop, a se brinjt mjau zbru me shkop,
a, mos tjetër, me u ngushtue
me xjerrë zhuri kund mndoi prrue
për me shtrue ndo i rrugë të shtetit a me dlirë ndoi skelë detit,
lavjerre buzësh, harru si viça
kqyrin mju si tishi ogiça,
për me u pri udhës sqytetnisë e me i sjellë tmarën Shqipnisë.
Ani kush, pra, me i pri kombit:
ju, do pyka bijtë prej llomit
qi “shqiptarë” vedit i thoni,
jo pse ju Shqipninë e doni,
jo pse ju ndo i send kuptoni shka asht Atdheu e shka asht Liria, shka asht Vllaznija a Parasija, Përparimi e Qytetnia, por veç pse ende der më sot nji tyran spo e gjeni dot,
nën kambë tcillit ju me u shtrue, se un ma tash ma jam regjë me jue, e jau njof shpirtin der mpalc,
pleh i ndytë me u bartun n`shalc
e me u qitë jashta Shqipnije.

  • poezi nga Gjergj Fishta
1 Like

qenkan nxehur keq palet kundershtare

Gjithe ky muhabet do perfundoje me 2 vjet burg per ndonjerin qe do Te permbyset nga apeli.

Sme duket dhe aq peshk i vogel nese vjedh 3 hektare toke. Po ndonje kryetar bashkie te majte si ai i Durrsit Elbasanit Tiranes, apo ata jane qelibar e te pa korruptueshem.

a e kapen ate te vlores?