Regjistrimi i emigrantëve, pastaj votimi. Apo e kundërta?

http://www.360grade.al/politike/item/33440-tahiri-flet-per-votimin-e-emigranteve-nevojitet-fillimisht-regjistrimi

Pamje nga Sumiti i Diafragmes :
…prej lufte vec aI largohet … ( m’plasi bytha mu per Hymnin. Mu m’ka cu dashnorja text pri Bostoni )

…Thujini atij majtas qi aty i tako me qene shpenetka …

1 Like

emërtimi nuk është shqip. as samiti,as diaspora. të kërkojë ndihmë tek ndonjë gjuhëtar të paktën! nisma është e mirë ,sidomos po të kesh parasysh që kemi një shtet që është në armiqësi të hapur me fjalën komb!

Shkaben e kishin pa te koktejli duke sherby verera dhe pije te tjera emigranteve. Levizte nga nje grup te tjetri me buzeqeshje te sinqerte.He ku ta fut koken partia.

1 Like

Saikeq mahiri kaq di e kaq ben

N`a mashtroi Ramazani islamik i CNN… n´a e hoqi te drejten e votes…u kujtua te bente lista refugjatesh …ne fakt sistemi do jete me efikas nese votohet fillimisht neper ambasadat shqiptare neper bote nepermjet kartes identitetit …dhe pastaj qeveria te filloje te dixhitalizoje regjistrimin e refugjateve…perpilimet e listave nuk kane ceshtje parsore votimin … por krimiminalitein …te kerkuarit nga Interpoli e FBI… ato qe kane ndryshuar identitet emer / mbiemer…ose diasfore nga Kosova qe s´kane fare lidhje me voten ne Shqiperi…etj … regjistrimi eshte ceshtje institutit statistikave me shume dhe e policise sesa ceshtje E VOTES se qytetarve shqiptare …Shteti ka per detyre te hapi ambasaden dhe te krijoje kushtet qe qytetaret te votojne …10.000 amerikane votuan nepermjet ambasades ne Danimarke…

Me kete kapucin me ngjyrat e ylberit,Rama eshte tamam i levizjes se LGBT.

Sipas lartgjatesise kjo paska qene ideja e lindes e cila sipas bythelepiresit nikolle lesi eshte nja nga mendjet me te ndritura ekonomike te vendit.shqiperia ka mendje te ndritura ekonomike por jo ekonomi.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

2 Likes

shqipot, te mbledhur brenda kufijve dhe sa veshtire e kane te bien ne mendje te aferta (s’po themi nje mendje).
Imagjino te shperndaret, nen rrethana sociopolitike ekonomike ligjore etj nga me te larmishmet.

it’s a long shot nga km-ja besoj.

Prezantuesi bloze, por aty nga fundi duke nisur te 1:40 minuta diskutohet edhe per te drejten e votes per diasporen/emigrantet. Une jam me Markun ne kuptimin qe nese nuk banon ne Shqiperi, nese nuk ke detyrime, taksa, etj. si keto s’ka pse voton ne Shqiperi. Nuk ka pse emigrantet qe nuk banojne ne Shqiperi te kene ndikim ne vendimmarrjen dhe jeten social/politike te vendit. Nje perfaqesues I diaspores ne Parlament sic thone keta te Kanadase nuk e shoh se cfare te mire sjell dhe cfare pergjegjesish do kete.

Per te gjithe ata qe nuk e kuptojne pse duhet te mundet te votoje diaspora nga vendet ku jeton, eshte pak e kote te rrish e t’i rreshtosh arsyet dhe perfitimet qe do kishte Shqiperia sepse disa si “gamori fluturuse” nuk do i kuptonin dot.
Nje gje eshte e sigurte ama, ajo eshte nje e drejte kushtetuese qe ti si shtet po ua mohon dhe ky eshte nje turp. Vende si Italia (qe kane pas emigracion te madh) shkonin deri aty sa i paguanin gjysmen e shenzimeve te udhetimit atyre qe donin te votonin. FYROM ka 3 deputete qe zgjidhen nga diaspora. Shume nga vendet e konsideruara diktatoriale ne Afrike, ua mundesonin shtetasve te tyre voten neper ambasada e konsullata.
Kjo ceshtja e taksave eshte absurde. Nuk jane taksat ato qe te japin te drejten e votes por shtetesia. Une ne France paguaja taksa shume me teper se gjysma e francezeve, por te drejten e votes nuk e kisha.
Kurse kjo puna e regjistrimit eshte nje artifice per te justifiku mosveprimin e kesaj qeverie qe e kish premtu nje gje te tille. Njerzit jane te regjistruar ne nje njesi vendore ne Shqiperi. Vota e tyre mund te kontabilizohet ne ate qark apo bashki ku eshte i regjistruar.

nuk u intereson kjo gje Lizander, e tha mire ai cowboy socialist ne parlament: keni frike se po te votojne emigrantet, nuk ju mjafton nji thes miell me mor voten

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

O gamor, jone gjona me te veshtira se sa kap truni jot. Megjithate po mundohem me ta shpjegu me llafe te thjeshta. Njeriu nuk voton vetem duke pare interesin e vet te ngushte. Kshu votojne ata te thesit te miellit. Njeriu kur voton voton ne rradhe te pare per ate qe i duket me e mira per vendin. Dhe pjesa me e madhe e diaspores nese voton ka si hall kryesor mireqenien e Shqiperise dhe jo barkun e vet. Kurse ata qe nuk ua ndjen per Shqiperine, nuk do marrin mundimin te shkojne te votojne (mos harro qe per shumicen do duhet te bejne qindra km per te votu se nuk ka ambasade apo konsullate kudo)
Nga ana tjeter diaspora eshte elektorati me i pamanipulueshem nepermjet presionit te vendeve te punes, sulmeve te tatimorve, tenderave, etj. etj. Kjo e ben elektoratin me te drejte. Per te mos fol pastaj qe kane nje vizion me pak te helmuar se ne qe vuajme abuzimet cdo dite. (kete ta them nga eksperienca personale).
Emigrantet mer kaqol arrash, jane taksapaguesit me te mire, sepse dergojne para qe ndihmojne ekonomine, por nuk marrin asnje sherbim. Perkundrazi edhe ato pak sherbime konsullore qe marrin i paguajne sa frongu pulen.
Per te mirat e tjera te votes se diaspores lexo artikullin qe kom bo me Gent Kapllanin te Shqip se nuk kom kohe me u more me ty tani.
Sa per emrin fallco, car te te them une ty pervec asaj qe ta perseris perhere, qe je GAMOR.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Ay palloshi ngeli duke rrejt neper FB uqe mer vlla, gjermani erdhi e i tha prit içik.:grinning:

Ti ke provuar se je i paafte te marresh vendime te pergjegjshme keshtu qe te duhet ndihma e emigranteve te mos marresh vehten ne qafe.:smile: