Rezervat valutore të Shqipërisë arrijnë rekordin e 3.4 miliardë eurove, mjaftojnë për 7 muaj importe

Shyqyr! Paskemi leke te paguajme Bexhetin.

S’jane leket e tyre .buxheti mbahet me pare borxh .

kthupi mund te kete te drejte , alba, pse kot jane mbledh gjith keto euro e dollare, pse jane mbledh, per te blere industri, fabrika, jooo e dashur joo, mundet te jene parashikuar keto pagesa,
uuppsss, po sikur te jene bo me paramendim gjith keto skenare, per te ndare ca miliona se bashku

Paska lekë edhe për këtë fushatë, edhe për një milion shuplaka të tjera

leke ka variko, por pse te perdoret kjo pakete per vota, per abuzime, kur fare mire mund te perdoret per blerje teknollogjie, per fabrika, per investime ne infrastrukture, etj.
te mos harrojme se kjo shume, eshte nje krah ndihmues/mbeshtetes, nje garanci per investime, pra kemi nje dubellsim para kohe.

Sepse Shqipërinë e kanë në dore njerëzit e rinj, prodhim enverist

une do te ta rregulloja shprehjen tende;
Sepse Shqiperine e kane ne dore njerez te rinj me mendesi te vjeteruar.

Edhe shumë të rinj nuk janë, me I riu ka thinja me shume se xhorxh kluni

ta kisha llafin per Palloshin, Kone Miushin, Sozine, etj.

Palloshi është në moshë të bëhet gjysh

sidoqofte, hyjne te brezi i politikanve te eres sone, te eres se re, mirpo po shihet se mentaliteti i tyre eshte i eres se vjeter.

Qellimi I rezervave valutore eshte ruajtja e lekut pjer.nese leku dobesohet banka hedh ne treg dollare apo euro nese forcohet mbledh euro apo dollare .

albkeee, ky eshte nje konstantim, jo krijim, biles nje metode e viteve 70.
sot punojne me paketa, pjeseza dhe frekuencen e sekondit.
qenke e konceptit te vjeter ekonomik, metodave qe vetem ne Shqipri e disa vende te botes se trete aplikohen.

vinum inspirat :grinning:

nga nje llogarritje e thjeshte qe bera, dilte;
3,4 miliard pjestim me 2,8 milion banore ekzistues aty, = 1214 euro, pjestim per 7 muaj = 173 euro per person ne muaj.
mirpo, a i harxhon per ushqim importi nje shqiptar, se shifra 3,4 miliard per 7 muaj, me vuri ne dyshim direkt sa e pashe.
se te ishte 2 miliard per ter vitin, edhe pertypej/kaperdihej, mirpo kjo 3,4 per 7 muaj ?!!! sikur nuk shkon.

ketu, ose kemi te bejme me te paafte, siç e ka mbushur Palloshi qeverine dhe administraten, ose kemi te bejme me nje loje financiare, nga ato qe behen ndermjet fuqive te medhaja dhe vendeve te vogla.

1 Like

Rezerva valutore (pervec te tjerave) eshte per situata si ajo e 97 kur nderpritet cikli normal I tregetise dhe importuesve iu duhet valute e huj per te sjelle mallrat qe I duhen ekonomise .