Rezoluta, palestinezet dhe shteti izraelit

Deri më tani, palestinezët na janë prezantuar nga mediat si arabë fëtarë fanatikë islamikë e të korruptuar, ndërsa shteti i Izraelit si një shtet modern perëndimor dhe si një demokraci e vetme mes asaj bote fanatike mesjetare shtetesh arabe. Kështu do të kish vazhduar ky prezantim deri dje, 24.12.2016, teksa lajmet e të gjitha mediave dhanë një lajm të shkurtër, padiskutim një nga lajmet më të jashtzakonshme të vitit që shkoi, ku i gjithë Këshilli i Sigurimit të OKB-s lëshoi unanimisht rezolutën për ndalimin e ndërtimeve të mëtejshme izraelite në tokat e palestinezve. Natyrisht ky lajm nuk do të bënte bujë, po të mos sqarohej se për herë të parë në historinë e tij ky këshill votoi unanimisht, pra me të gjitha votat e të 15 anëtarve të tij, pa asnjë abstenim dhe kundërshtim; të mos harrojmë se rezolutat e përparme për këtë problem kishin dështuar, sepse kish patur të paktën një votë kundra, atë të daj Samit, kujdestarit dhe donatorit kryesor të shtetit izraelit. Mirpo për çudi, edhe daja kësaj radhe nuk e mbrojti nipçen e vet, për rrëmbimin e mëtejshëm të tokave të palestinezve, të njohura këto nga OKB qysh me ngritjen e shtetit izraelit më 1948.

Ky lajm u dha dhe u dëgjua nga të gjithë, ndaj dhe nuk ka përse të përbëjë për mua shkak diskutimi, pasi ka me mijra gazetarë që do kenë shkruar qysh dje, janë duke shkruar sot, e do të shkruajnë edhe në ditët e ardhme për këtë rezolutë unanime në favor të shtetit të ri palestinez. Por mua më tërhoqi vëmëndjen diçka tjetër në këtë lajm. Njëri prej kanaleve televizivë dha diçka më gjatë nga ky lajm i shkurtër dhe i rëndësishëm. Përfaqsuesi i shtetit izraelit, një zotëri me kostum e kollaro, duke protestuar për këtë rezolutë me Biblën në dorë, (Biblën e vjetër, pasi Ungjillin feja judease nuk e njeh), e duke sqaruar të pranishmit në sallën e Këshillit të Sigurimit të OKB-s, se në atë libër shkruhej historia 3000 vjeçare e popullit të tij. Pra, ai e justifikonte ndërtimin e mëtejshëm të banimeve në Bregun e Jordanit (tokën e palestinezve) me librin fetar! Pra, po ta marrim Biblën vërtet si një libër nga Zoti, i bie që Zoti i këtij Universi ka zgjedhur atë popull të Judës të sundojë mbi të gjithë popujt e tjerë, siç edhe shkruhet në Bibël, pra ky popull të sundojë mbi të gjithë ne të tjerët! Pra, po ta marrim atë libër si një libër hyjnor nga Zoti, i bie që ky popull judeas të sundojë nga Eufrati e deri në Nil, pasi kështu shkruhet herë-herë në Bibël, e herë-herë shkruhet vetëm për tokat në perëndim të lumit Jordan, e herë-herë ngatërrohen etapat e lëvizjeve dhe ngulimeve, e herë ka aludime që të çojnë në Europë, e herë-herë aludohet për të gjithë globin, herë ashtu e herë kështu, (sa historianët nuk e marrin Biblën si libër autentik historik), pra nuk e dimë saktë në cilat tokat duhet të banojë e sundojë ky popull i Zotit! Pra, po ta marrim këtë libër si një libër nga Zoti, i bie që Filistinët (palestinezët; që kështu e kështu nuk janë filistinët e vjetër, sepse përzierjet e popullsive kanë dhënë të tjera struktura sot, si tek shumica e popullsive të botës!), të zotërojnë ato pesë qytete bregdetare, Gaza, Eshkaloni, etj., që përmenden në Bibël! Pra, po ta marrim Biblën si libër të Zotit, i bie që judejtë të jenë në luftë me izraelitët, pra ato çirrjet dhe zemërimet e rabinve judeas në vitin 1948 për emrin e shtetit të ri, Izrael, të nxiten dhe ca më shumë dhe ta vazhdojmë këtë luftë biblike midis judeasve dhe izraelitve edhe sot! Pra, po ta marrim Biblën si një libër nga Zoti, ne njerëzit e sotëm duhet të heqim dorë nga i gjithë sistemi ynë juridik laik, pasi nuk ka mundësi që ne njerëzit, të cilve na ka krijuar Zoti, të jemi më të ditur nga Zoti, i cili ka dhënë këtë libër që mbante në dorë zotëria me kostum e kollare! Pra, vetë ky prezantues fetar i një shteti modern, me Bibël në dorë, duhet të mos marri pjesë fare në një organizëm ndërkombëtar si OKB-ja, e ngritur kjo nën idetë laike, të cilat nuk kanë të bëjnë fare me urdhërat e Zotit! Pra, anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-s dhe e gjithë OKB-ja (UNO) duhet të përjashtojnë nga radhët e saj një shtet që njeh më parë këshillat dhe udhëzimet e Zotit, se sa rezolutat e saj jo-fetare!

Është e qartë, ligji juridik vjen nga mëndja njerëzore, e bazuar kjo tek përvoja e historisë njerëzore. Ndërsa ligji fetar biblik (sipas këtyre besimtarve) vjen nga Zoti, i bazur në llogjikën e Zotit, të cilën Ai nuk na e shpjegon neve njerëzve. I pari përpiqet të jetë i qartë dhe i saktë, i dyti është me ngatërresa dhe i paqartë. I pari përpiqet ti trajtojë të gjithë njerëzit dhe subjektet njerëzore të barabarta, i dyti përpiqet ti trajtojë njerëzit dhe subjektet njerëzore në forma dhe mënyra të pabarabarta, ku vetëm ata që janë me ligjin e Zotit privilegjohen nga besimtarët, por jo të tjerët; dhe meqë këto ligje të Zotit dhe besime janë nga më të ndryshme, të gjithë këta besimtarë e trajtojnë njëri-tjetrin deri në ditët e sotme në forma të pa-barabarta! I pari përpiqet të sjellë drejtësinë, paqen dhe format më demokratike të marrdhënieve njerëzore, duke i hapur rrugën evolimit të këtyre marrdhënieve njerëzore, ndërsa i dyti përpiqet të vendosë drejtësinë e Zotit, e cila përmban sistemin e skllavërisë në kodet e feve kryesore, duke mbajtur kështu një sistem të ngurtë pa zhvillim e evolim!

Tani, pas kësaj panorame kaq të njohur, ku njeriu përherë e më tepër po i zhvillon marrdhëniet e tij pa mësimet e fetarve biblikë e kuranistë, mbetet që këta njerëz fetarë të mos i përziejnë mësimet dhe udhëzimet e tyre fetare në organizmat dhe ligjet laike! Ndryshe do të kemi një serë mëndjesh idiotësh, që na i prezantojnë orekset e tyre të pangopura si mësime Zoti! Kujt ti plotësosh qejfin e kujt t’ia ndalosh!? Ndaj, nëse Izraeli don të ndjekë mësimet e Zotit (të vet), duhet të dalë nga të gjitha organizmat juridikë laikë ndërkombëtarë! Nëse nuk del vetë, është detyra e OKB-s ta përjashtojë! Kush e di, ndoshta Zoti ka për tu zgjuar për popullin dhe shtetin e tij të dashur dhe, po si në pikturën e Mikelanxhelos me Zotin dhe Adamin, Zoti ka për të lëvizur vetëm pakëz fare gishtin e vogël dhe Energjia e pashtershme universale do ti derdhet besimtarve këtij shteti. Uroj që kjo energji e pashtershme mos ti mbysë fare këta besimtarë të këtij shteti, (siç ndodh përherë me besimtarët e zjarrtë nga ngazëllimi i tepruar), se një shtet izraelit në këtë zonë fanatikësh fetarë mund dhe duhet të jetë më parë një shembull i laicizmit, demokracisë jo-fetare dhe barazisë së qytetarve pa dallim seksi, feje, ideje, klase, etj… Dhe jo një shembull grabitjesh të pafundme, që sjell vetëm fundin e tij!

25.12.2016

2 Likes

Mos I gezoni shume!
Rezoluta nuk eshte detyruese.

Ajo qe po bejne izraelitet eshte si te thuac serbet te ndertojne vendbanime te tyre ne drenice.nje cmenduri per te cilen hazreti Obama beri mire qe si doli per zot izraelit si gjithmone.

1 Like

A do te vepronte njelloj Obama nese ne 20 Janar do te ishte Hillari qe do ta zevendesonte?
Besoj qe jo.

Se dyti palestinezet kane hedhur poshte cdo plan paqeje dhe kesisoj po paguajne gabimet e usheheqjes dhe sponzoreve te tyre,qe nuk duan per asnje cast qe konflikti te zgjidhet.
Ashtu si Serbia qe me kokefortesi refuzon cdo plan paqeje me Kosoven.Pasoja e kesaj politike eshte se plani pasardhes i paqes eshte me i keq se paraardhesi.

Nese palestinezet do te pranonin planin e 1948-es sot do te kishin 5 fishin e siperfaqes qe kane sot…
Po te pranonin planin e vitit 2000 sot do te kishin 2 fishin e asaj qe kane sot e keshtu me rradhe.

Hazreti Obama eshte i rendesishem sa bora e vitit te kaluar…Trump deklaroi qe pas 20.Janarit do te ndryshojne gjerat edhe ne KS te OKBse :smiley:

Nuk flas dot me sikure por SHBA ka kohe qe ka dhene isharete se jane te lodhura nga perkrahja pa kushte e pa rezerva e Izraelit pavaresisht nga marrezite qe bejne duke terhequr mbi vete zemeraten e arabeve.pulitika e obames ka qene terheqja graduale nga lindja e mesme duke I lene arabet te presin gurmazin e njeri tjatrit derisa tu vijne mendte e te vendosin te rrojne ne paqe.konflikti izraelito palestinez eshte ceshtje e tipit pula vezen apo veza pulen .

1 Like

Ti mendon qe me kete politike qe beri Obama ne LM,arabet e urrejne me pak Ameriken?
Mua me duket se e urrejne me shume se ne kohen e Bushit.
Qasja e Obames nuk ka bere asgje ne drejtim te dashurise se arabeve ndaj Perendimit,e trumbetuar shume nga liberalet.
Sulmet terroriste jane shtuar dhe Obama me qasjen e tij alla liberalce,ska pasur rezultate ne terren.

[quote=“karlmarks, post:1, topic:1217”]
…daj Samit, kujdestarit dhe donatorit kryesor të shtetit izraelit…

me fal per korrigjimin: daj sami esht ushtar i izraelit :cold_sweat:

Gjithsesi, kendveshtrim teper interesant.
Flm. per prurjen.

o intelektual i shquar shqiptar, dmth o injorant me shkolle, shif ketu ke 35 mije zera qe buçasin per te treguar injorancen tuaj lidhur me juristin me te madh te shek. 20-te dhe te nderlidhjes fatale te politikes me fene:

https://www.google.it/webhp?hl=en#safe=active&hl=en&q=carl+schmitt+political+theology+summary

sa per meze, ja ç’shkruhet ne menyre permbledhese ne nje prej zerave:

Carl Schmitt’s “Political Theology” is one of the most influential works of the 20th century.
Its basic claim is: “All significant concept of the modern theory of the state are secularized
theological concepts,” implying a concealed theological link to legitimacy even in the modern
period. On a truly global scale, Schmitt influenced theory, terminology and methodology of
the social sciences and historiography. The course will evaluate the concept, its explanatory
value, its validity and applicability, together with its historical forms.
Schmitt was by no means the first theorist to apply the term political theology (although he
gave a new meaning to it). Already in antiquity it formed part of the Hellenist tripartite
theology (besides natural theology and mythical theology). Polybius and Panaitios defined it
as a type of theology that serves the interest of the polity. More generally, it could be
understood as a theology which is constitutive for a given political order, the basis of which
was the city-state. In the Hellenistic realm, especially with the expansion of Rome, and the
development of the Roman Principate theories of legitimacy increasingly turned to the
cosmic structure for the justification of the monarchy of the emperor.
Judaism, and emergent Christianity, however, looked at the Old Testament for ideas of
political legitimacy, which differed significantly from the surrounding Hellenistic theories.
These latter, however, suggested a Christian version of political theology to some of the
Church Fathers, but not without opposition. While Roman thinkers such as Varro, Cicero,
and Seneca insisted on the necessity of political theology to maintain public order, Tertullian,
Lactantius, and Augustine refuted political theology and contrasted it with their new concept
of a Christian polity, the Church based on “true religion” and “true theology”, ultimately
founded on revelation. This radical opposition of politics and truth, however, was not shared
by all Christian theologians of the time, especially not after the Constantinian turn. The idea
of the Christian Empire as a form of political theology became prevalent especially in the
East of the Empire (though not in the non-Chalcedonian realm). The struggle or
“symphony” between Empire and Church, the secular and the religious became one of the
pivotal issues both in the Byzantine Empire and in the West, leading to very different and
historically powerful developments.
In other words, the basic question is if a political theology can legitimately be based on the
Christian creed (and in a Biblical context in general). This question has remained with
Christianity in East and West ever since. It is a key question in Machiavelli’s Discourses just as
much as in Rousseau’s Social Contract. And it underlies the radical negation of all theological
support for the existing powers in Thomas Müntzer and Michael Bakunin.

Edhe Izraeli nuk eshte i interesuar ne planet per paqen. Pse i merrni ne mbrojtje keta cifutet e qelbur?

Cifutet e qelbur???
Anshtajni,Plank,Kyri,Fermi e qindra shkencetare vizionare te tjere kane qene “cifute te qelbur”.
80% e fituesve te cmimeve Nobel jane fituar nga keta “cifute te qelbur”,qe jane 15 milion gjithesej dhe kusuri 20% e ka fituar pjesa tjeter 7 miliardi e botes.
Te mos futim ketu pastaj cmimet Oskar apo te tjere me pak te rendesishem…
Merrni shembull nga ky komunitet,qe di te ndertoje SHTET,pastaj filloni e shani si katundare cmirezinj albanistanas.
Pa cifutet sot bota do te ishte akoma me rendin skllavopronar…

ACDC tvls, po qe bankjeret jane çifute pse nuk i permend? Ata jane me te rendesishemit, ti e di me mire se te gjithe, ke vene gjithe pasurine ne banke.

1 Like

ACDC
19o

Mos I gezoni shume!
Rezoluta nuk eshte detyruese.
Pa diskutim qe rezoluta nuk eshte detyruese (ekzekutive) dhe e drejtperdrejte, por ka megjithate konsekuenca, nese ky keshill e con me tej verifikimin e kesaj rezolute, etj. Problemi i shkrimit tim nuk ishte dhe aq rezoluta ne vetvete apo unanimiteti i saj (e para here ne kete teme). Me teper doja te vija ne dukje faktin e te treguarit te Bibles nga perfaqsuesi izraelit ne Keshillin e Sigurimit, cfare pa dashje ishte nje vetfutje e bananes nga mbrapa qe ai i beri vetes dhe shtetit te tij. Kjo per faktin se keto organizma, nuk jane keshilla fetare por juridike laike nderkombetare. Mbetem kureshtar se si do ta komentojne shtetet e ndryshme dhe gazetaret kete perzierje te fese ne organizmat laike nderkombetare. Ky ka qene deri para dy shekujsh problemi i historise njerezore, justifikimi i veprimeve te tij me ane tezash fetare. Ky eshte edhe problemi i sotem, ku keto teza vazhdojne rrugen e tyre inkonjito, bie fjala 12 yjet ne flamurin e EU-s, etj…

1 Like

Pa diskutim, roli i cifuteve ne shembjen e rendeve mesjetare feudale eshte i rendesishem, sepse ata kane qene aty-ketu-atje te perbuzur nga shoqeri te ndryshme kristiane. Kjo perbuzje i ka lidhur ata me shume se cdo popull tjeter (me lindjen e nacionalizmit), aq sa sot ata me veshtirsi e dallojne qe i ngrene vlerat artficialisht dhe me metoda te sofistikuara vetvetes, duke e treguar veten qesharake, aq sa ata nuk e dallojne apo bejne sikur nuk e dallojne qe shtypin nje popull tjeter, si palestinezet, duke marre mbi vete urrejtjen e popujve te tjere. Shume e vertete qe palestinezet (Arafati) ka humbur mjaft raste per njohjen e shtetit izraelit, duke i forcuar keta te fundit me shume. Por me duket se Arafati ka qene i manipuluar edhe nga politika europiane; vete fakti qe ai e njohu ne fund kete shtet izraelit, por serish Izraeli luan me palestinezet si macja me miun, tregon ate teze te mirnjohur, i forti e ngacmon te dobtin si e si ky i fundit te beje veprime te marra e diskretituese. Dhe ia ka arritur qellimit, sepse ka qene qysh ne fillim me i forte.

Kombet e Bashkuara jane munduar te shpetojne fytyre se per konseguenca as qe behet fjale.

1 Like

O inteligjent i madh dhe i modh, si para dhe mbrapa, c’na sjell ketu!? Mesimet e fillores dhe te 8-vjecares!? Po ajo eshte ditur me kohe, qe feja ka qene e perzier fshehurazi dhe ne menyre te sofistikuar me shtetin juridik laik. E para here ku feja u perjashtua teresisht nga shteti ndodhi vetem ne diktaturat lindore, perfshi edhe Shqiperine, qe e mutosi fare. Edhe Franca, vendi klasik i ndarjes se shtetit nga feja, po te germosh thelle (para e mbrapa), do i gjesh ca nderhyrje mjaft te vockla fetare ne shtet; por jo si ne vendet anglo-saksone, si Gjermania, Anglia, Amerika, etj., ku feja eshte e ulur kembekryq ne preherin e shtetit dhe flet me goje laicizmi (ne thonjza). Nejse, ti ke vulen e te zgjuarit, keshtu ne te tjeret terhiqemi para citimeve te kopjacve si Shmidi qe na sjell!

puna është se në realitet e drejta i takon më të fortit! izraeli,nqs nuk do të ishte shtet i fortë dhe me përkrahje ameranikane,me ato dhjatat e vjetra deri në sinagogë do shkonte! fakti është që gjithë luftrat në lindjen e mesme janë bëre e bëhen nga amerikanët për llogari të izraelit! edhe ne kemi të drejtë historike për të paktën gjysmën e gadishullit ilirik,po nuk kemi bythë ti marrim. rasti i kosovës ishte një kombimin interesash,që çoi në favor të shqiptareve situatën. por kjo ndodh shumë rrallë,dhe po trimfoi linja sorrosiste-jugosllaviste e ‘‘kombit’’ kosovar,gjasat që serbia ta marrë përseri kosvska-metohinë,janë të mëdha. rreziku islamist po zëvendëson atë komunist,dhe manipulimi i situatës është i thjeshtë. njëlloj si izraeli,edhe serbia mund ta përdorë këtë justifikim
ne,vazhdojmë të sillemi si palestinezët,duke bërë gjithmonë viktimën. por viktimat në përgjithësi humbin. prandaj shqiptarët kanë nevojë për një izraelizim të përgjithshëm . kanë nevojë për dhëmbë e jo për qurravitje.

O loqe marksisti vetem dhe vetem ngambrapa, ti edhe shkollen fillore e ke teper, tere kulturen e ke si disident ne burg duke diskutuar me gardianin e burgut per ■■■ Marksin.

Nuk je ne gjendje te lexosh as nje permbledhje debile vepre, plasi syte dhe shif se ne Teologjine Politike te Shmidit nuk flitet per nderhyrje te fese ne politike si ne librat e Shkolles Partise Laprakes ku ka studjuar gardjani yt, por qe e tere sistemi juridik ne histori bazohet ne teologji, ndersa tere ligjshmeria laike - kodi logjor laik - eshte mbeturine eskrement i teologjise dhe mitologjise se meparshme, pikerisht eskrementi qe ke ngrene ti ne burg duke ta rrasur gardjani ne goje me luge alumini.

Qe ktu ku ke akoma 4,390,000 zera si copra muti guglli, ha te pakten njeren prej tyre qe te quhesh njeri me kulture t’modhe laike:

https://www.google.it/webhp?hl=en#safe=active&hl=en&q=Liberation+theology+

ja po ta jap un i cope taze nga wiki:

Liberation theology is an interpretation of Christian theology which emphasises a concern for the liberation of the oppressed.
The best-known examples of liberation theology come from the Catholic Church in Latin America in the 1950s and 1960s among individuals such as Gustavo Gutiérrez of Peru, Leonardo Boff of Brazil, and Jon Sobrino of Spain, who would popularize the phrase the “preferential option for the poor”. The Latin American context would also produce Evangelicals such as C. René Padilla of Ecuador, Samuel Escobar of Peru, and Orlando E. Costas of Puerto Rico in the 1970s, who called for integral mission, emphasizing both evangelism and social responsibility.
Theologies of liberation have developed in other parts of the world such as Black theology in the United States and South Africa, Palestinian liberation theology, Dalit theology in India, and Minjung theology in South Korea.

ja dhe nje sahan tjeter alumini me 135,000 copa siper:

https://www.google.it/webhp?hl=en#safe=active&hl=en&q=liberation+theology+marxism

Nuk ka qene unanim votimi ore zoteri.
SHBA abstenoi,nuk votoi pro…