Rilindja e mundur nga nje shishe salce

Ironike se si nje qeveri “e majte” mbrohet ndaj “vegjelise”. Kane disa dite qe kalemxhinjte e saj me floke me xhel, kostume te shtrenjta, me nga disa apartamente dhe rroga teper te majme per standartin shqiptar merren me paraqitjen dhe prejardhjen e nje vajze sesa shkaqet qe e shtyne ate te bej nje veprim ekstrem. Ja dhe nje shkrim nga B.Mane i cili duhet te ishte i fundit ne mos as nuk duhej te ndihej fare ne lidhje me kete teme. Arsyeja pse nuk duhej te ndihej nuk ka te bej me bindjet e tij sesa me te kaluaren e tij me precedente kriminale.

http://www.gazetatema.net/web/2016/11/20/moj-mirela-e-salces-e-ke-njohur-bashkim-gazideden/

1 Like

Ka dallim mes ketij dhe Mireles? Ne sensin, te jete dhe Mirela mercenare? Se agresore jane te dy.

Lexova vetem rreshtat qe paraqiten ketu ne faqe dhe me mjaftojne si arsye per te mos lexuar me tej. Hapa pak shtypin shqiptar sot ne mengjes dhe bythlepirja (ndjese per gjuhen) ndaj qeverise ishte ne nivele te skajshme. Nder perlat e zakonshme shkruhej edhe qe vajza nuk ishte aq e varfer se ndryshe do te ishte kthyer aty ku i banonin prinderit, etj., etj. Paska sigurisht dhe traper per gazetare me specialitet pamjen qytetare dhe fshatare.

2 Likes

Eshte vertete e habitshme solidariteti qe shfaqin ndaj ministres sulmi i ulet ndaj studentes dhe organizates qe perfaqson. Edhe sikur me acid ta kish sperkat nuk do kishin reaguar sikur te shihnin veten ne vend te ministres, sikur ajo skene te ishte pasqyra ku shofin veten dhe u duket e shemtuar, por edhe te frikesuar nga shenjat e para te ndergjegjsimit qytetar perndryshe nuk do ish ai reaksion…kjo nga te dyja palet e establishmentit njezeri. Kjo provon faktin qe protesta e studentes eshte akti me antiestabkishment qe ka ndodh vitet e fundit dhe ajo qe me ben optimist eshte fakti qe te gjithe te rinjte qe si puna e mireles e vuajne shtypjen e sistemit me keqarsimim dhe shurdherine e tij, packa se me indiferente se ajo politikisht, e kane perkrahur nen ze aktin e studentes. Kjo tregon qe ne malet me debore ka jete…Bravo Mirela

2 Likes

@vlora Mirela si studente eshte agresore ndaj perfaqesueses se pushtetit (per te mos thene nje nder kokat e rremujes ne arsim) ndersa B.Mane si gazetar eshte denigrues, agresor, cinik, fodull qe nuk merret me thelbin por me…“se ne kohen e saliut”…

1 Like

Ta quash gazetar i ben nder. Eshte thjesht nje halabak. Mua do me vinte turp te me mbronte dikush si Mane.

Vetem nacionalizmi dhe jo salca e damotes do ta shpetoje shqiperine -ka thene nje figure teper e mencme e memedheut tone.:grinning:

1 Like

Kjo Mirela, fatkeqesisht, ne protesten e saj eshte teper e vetmuar. Ka nje Shqiperi te venitur, te pashprese, prapa saj.
Rilindja aspak e mundur, bile teper e forte.
Gjendja ne shqiperi me ngjan e tille qe edi rama dhe ilir meta edhe po te marrin dy tre femije e t’i therrin publikisht ne qender te tiranes, prape pushtetin dhe votat i kane te sigurta.

3 Likes

Sic qihet qarte thote motra …

2 Likes

Qe mos t’i ngeli hatri edhe feles tjeter

Qekur skulptura quhet krim?

Po babi nuk ka bere vetem skulptura. Second job, ka bere edhe ca bythzbuluara

2 Likes

Bledi Mane nje cope katundar sahanlepires I kesaj qeverie.
Nuk ja vlen te merresh me nje cope idiot qe ofendon nje vajze vetem se kjo protestoi ne menyren e saj.

Poeti I denuar ne fakt plagosi me plumb ne nofull policin.kuptohet pa dashje ndersa rezistonte arrestin e ne gjendje te renduar psikologjike.me ligjet e sotme ia hedh me 0-2 vjet burg por me ligjet e asaj kohe konsiderohej akt terrorist.ne ate kohe nuk kishte avokate qe te shpjegonin anen e tij te historise dhe te argumentonin para presidiumit se plagosja e policit ishte aksidentale.presidiumi dhe kristaqi si anetar pa dashur ti shfajesoj si reference iu mbetej opinioni I gjykates I cili ishte formuar qe para se te behej gjyqi.

1 Like

Une si nga Vlora i dua shume protestat, edhe pse per te bere akte qe cenojne fizikisht tjetrin mendoj qe duhet te kesh nje lloj ‘krisje’ ekstra te cilen une kurre s’e kam pasur. Nese Lindita mori persiper te behej ministre nga kryetare minibashkie e ka marre vete persiper koston politike. Po te ishte e mencur e therriste kete vajzen ne zyre me gjithe grupin e vet dhe ulej fliste me ta.
Ndersa keta qe cirren me statuse duke sulmuar te gjithe nje 20vjecare me mire te reflektojne pak si qysh tek

1 Like

mos harro dhe keta te tjeret qe duan te gjykojne aktin e kesaj goces ulur ne tavoline me pjata me karkaleca dhe midhje perpara te shoqeruar me ndonje gote vere. keta bejne si te cuditur, si ka mundesi?-thone. keta frengu i quan la gauche de l’haviar.

1 Like

:grinning:

problemi eshte se tani i duan protestat edhe ata qe jane si nga Fieri.

:smile::smile:
Edhe 10 shkronja

Ja shoku Cekan ne momentin qe thote; shoke aksionin do t’ja besojme shoqes Mirela !

1 Like

Edhe veshjet dhe modelet e flokeve i paskan prej komunistesh. “Nc, nc,nc” do thoshte shkaba.