Roli i genjeshtres ne debatet e sotme mediatike

Ne Shqiperi keto dite, me te drejte apo pa te drejte, media, ne vecanti ajo sociale, nuk resht se shkruari kunder atij qe quhet rendomte “ligji i plehrave”. Megjithate, kjo nuk eshte hera e pare qe perdoret kjo metode e cila ne thelb ka histerine per te vetmin qellim per te mbajtur publikun te ngrehur. Menyra me e mire per te mbajtur nje publik “hooked” ( ne shqip te terhequr) pas vetes eshte te luash me friken e njerezve.

Nje ekspert i huaj i propagandes para disa ditesh e quante kete nje menyre te re te propagandes e cila e ka origjinen nga Rusia. Para viteve 90, edhe nese propaganda komuniste perdorte gjeresisht genjeshtren per te arritur qellimet e veta, Bashkimi Sovjetik ne ate kohe mundohej me te gjitha menyrat per ta bere genjeshtren “te vertete” ose te pakten te jepte kredibilitet. Menyra me e favorshme ishte ajo e konspiracionit. Teori te hedhura per konsum per publikun paraqiteshin si nje e vertete e pare ne nje kendveshtrim tjeter. Tashme kjo gje ka ndryshuar, sot mjeshtrit e propagandes nuk mundohen aspak te vertetojne ate “genjeshtren” qe hedhin per konsum. Perkundrazi, as nuk kerkojne falje per kete. Ata mundohen ta mbajne publikun ne ankth e te terhequr pas genjeshtres, sa me e zgjuar dhe e frikshme aq me popullore behet.

Ajo qe vihet re me shqetesim eshte se kjo metode perhapet shume gjeresisht edhe ne Evropen perendimore dhe Amerike. Politikanet tashme nuk kane turp ta perdorin nje genjeshter dhe nuk mundohen as te japin nje shpjegim. Mediat sociale e kane fuqizuar kete metode. Raste qe mund te permendim sot eshte votimi i referendumit ne Britani apo Brexit, apo edhe Trump ne Amerike. Vihet re nje ngjashmeri e frikshme midis te dyja metodave te ndjekura ku genjeshtra apo sic quhet rendome e verteta e shtremberuar thuhet hapur, pa frike dhe pa pergjegjsi.

Po ne Shqiperi? Ligji i mbetjeve te riciklueshme eshte nje rast i paster i kesaj metode ku genjeshtra nuk i paska kembet dhe aq te shkurta. Megjithese ne si femije shpesh here na kane thene te kunderten. Askush nuk mban pergjegjsi per ate qe nxjerr nga goja, per me teper qe keta nuk jane as specialista ambienti edhe as njerez qe kane njohuri ne formulimin e ligjeve. Kjo nuk eshte hera e pare , kjo metode eshte ndjekur po ashtu ne rastin e armeve kimike te Sirise qe u planifikuan te shkaterroheshin ne Shqiperi.

Eshte me shqetesues fakti qe genjeshtra jo vetem ka marre legjitimitet por edhe e veshtire per tu perballuar, sidomos kur ballafaqohesh me njerez teresisht te manipuluar nga genjeshtra dhe te pa afte per tu perballuar me debatin. Para disa ditesh degjova se si nje i vetequajtur ambentialist kercenonte ne nje debat nje deputet i cili ishte dhe pedagog universiteti me nje fjalor banal. Ne debatet televizive ftohen analista e gazetare por jo shkencetare, pedagog universitesh apo edhe njerez me njohuri ne fushen e caktuar.

A i ka genjeshtrat me kembet e shkurta? Jo, genjeshtra tashme mund ti zgjase kembet, ka madhesi te ndryshme dhe mund te jete e frikshme apo edhe e bukur. Ajo mund te rrotullohet ne gojen e cdokujt pa marre pergjegjsi dhe fare mire mund te manipuloj lehte edhe ata qe nuk jane genjeshtare. Genjeshtra eshte droga e re e shoqerive, ajo eshte perfekte dhe efikase. Kufiri midis saj dhe te vertetes ( ose sic disa e quajne realitetin) tashme eshte holluar… aq sa eshte shume e veshtire ta dallosh.

Nuk besoj se shqiptaret e kane problemin me nje ligj te domosdoshem per “plehrat” sesa me vjedhjen, korrupsioni dhe ndotjen nepermjet ligjit. Eshte nje nuance qe duhet theksuar. Shteti shqiptar ose me sakt politikanet nuk kane kredenciale te mira ne lidhje me zbatimin e ligjit apo qendrimin ndaj korrupsionit. Para vetem ketyre dy fakteve cdo qytetar do te ishte mosbesues me e pakta dhe i revoltuar me shumta ndaj nismave te tilla.

E keqja me e madhe eshte qe roline specialisteve e marrin gjitholloget,ata qe nuk ja kane haberin per temen apo problemin, po vetem se kane mundesi te flasin, te lexohen apo degjohen,dhe automatikisht kane marre statusin e te “mençurit”,e atj qe ja vlen te degjohet apo edhe te ndiqet. Kurse specialistteve te vertete te fushave perkatese, nuk u mbetet gje tjeter vetem te mbulohen me balten apo peshtymen e kesaj skote.

1 Like

Mbetje te riciklueshme ne plazhet e Shqiperise: Redirecting...

Acarimi i njerezve per kete ceshtje o Liqen nuk eshte mungesa e njohurive per ligjin dhe aq me teper genjeshtrat per gjoja katrauren qe do te ndodhe pas importimit te plehrave. Jo, acarimi i njerezve vjen me qendrimin qe PS dhe shoku rama mbajten sefundmi per kete ceshtje. Aprovuan nje ligj qe para 3 vjeteve e kundershtuan me te gjitha menyrat e mundeshme, duke perfshire me te drejte edhe ne, njerzit e thjeshte. Tani, bojne si pjeshke e zgjut. Legenat!

Mund te quhet genjeshter fjala e Liderit, s’ka munci, do ishte paradoks.

Sot ne protesta behej thirrje “kunder mafias” dhe mbrotja e shendeti te njerezve apo ambientit. Ne fakt asgje nuk eshte e vertet ketu, eshte genjeshter e paster. Nuk ka lidhje me mafien dhe as me shendetin e njerezve. Per me teper riciklimi mbron ambjentin. Por kjo nuk ka rendesi, do te ishte shume e merzitshme per njerezit e thjeshte kjo e vertet. Eshte nje shembull I paster sesi nje genjeshter mund ti mbaj njerezit te terhequr.

Te jesh mosbesues ndaj qeverise dhe politikaneve krejt normale ne nje demokraci e cila te jep mundesine te zgjedhesh te pakten 1 here ne 4 vjet. Shkrimi ka per qellim te analizoj genjeshtren si nje metode e kthyer ne armen me favorite per te ushqyher shoqerite dhe mbajtur njerezit ne ankth.

Dakort per qellimin e shkrimit.

Genjeshtra me e modhe ne fakt eshte ose ishte nisma e PS-se para tre vjeteve per te bindur popoullin se ligji per menaxhimin e mbetjeve te integruara propozuar nga pozita e asaj kohe ishte nje krim. Te pakten une keshtu mundem ta interpretoje. Ti liqeno cfare mendimi ke per kete skuthllik te PS-se?

2 Likes

Ne vitin e larget 2011, kryeministri i tanishem bente thirrje: https://www.facebook.com/thurje/photos/a.256024164606759.1073741829.165747223634454/498326397043200/?type=3&theater Ishte genjeshter mediatike?

Kemi sjelle shume raste ketu ku ambjenti i shqiperise eshte mbushur me plehra qe kane nevoje te pastrohen e riciklohen. S’mbaj mend te kesh reaguar. Pse nuk riciklojne njehere ato qe jane ne shqiperi perpara se te importojne plehrat e Evropes?

Mendimi im eshte krejt tjeter, por ajo qe ne thelb diskutohet ne shkrim nuk ka lidhje me intepretime, por me genjeshtren e cila si koncept per propaganden nuk eshte e re. Ajo qe dallohet sot eshte se ate mund ta perhapesh shume lehte dhe kthyher ne nje mjet jo per shfajsuar nje veprim apo per te fshehur dicka, por per te mbajt ne ankth nje shoqeri dhe per te perhapur panik. Pershembull ne rastin qe ti sjell, nuk ka asnje rrezik te ketij ligji per shendetin e njerezve dhe aq me pak per ambjentin. Megjithat kjo nuk i ka penguar protestusit e sotem te vazhdojme me thirrjet e tyre per te ndaluar “mafien” apo te tjera deklarata per rrezikun e njerezeve te cilat jane thjesht genjeshtra te qellishme. Keto lloj genjshtrash jane ne pergjithesi te fabrikuara, te cilat paraqiten si te verteta por pa ditur nese eshte e vertet ajo qe thua apo jo. Megjithese ato mund te jene te mundshme apo te realizueshme, nuk ka asnje fakt ku te bazohet. Ato jane thjesht te krijuara ose ne disa raste te bazuara ne manipulimin e nje ngjarje/thenie. Ajo qe ti shkruan eshte nje shembull i kesaj ( manipulon nje ngjarje te para 3 vjeteve). Eshte si te japesh mende dikujt ku te shkoj pa pa patur as idene me te vogel se ku eshte rruga.

Si eshte ndryshe kjo qe thua ti nga ato qe, sipas teje, thote media dhe jane genjeshtra? Ti ketu po jep opinionin tend, pa as dhe nje fakt, dhe ne duhet ta pranojme si te vertete?

Liqeni eshte bere pellg gjemb, puna eshte se nuk me nqasin as te old fish!:pensive:

Ti gjemb ku e di qe Evropa po na sjell plehrat ne shqiperi? Ku e ke degjuar pershembull kete? Kush ka folur apo shkruar ne emer te Evropes qe do sjell plehrat ne shqiperi pasi te hyj ky ligj ne fuqi?

Nuk do hyj tani ne detaje per ligjin e plehrave, ky shkrim ka ne thelb dicka tjeter. Mora si shembull histerine dhe panikun ne ditet e sotme, por kjo nuk do te thote qe edhe qeveria nuk e ben. Perkundrazi, propaganda eshte mjeti me i forte i qeverise. Por, qeverite perdorin genjeshtren ne nje menyre tjeter, bazuar ne gjysem te verteta, pasi nuk ju nevojitet histeria dhe paniku.

Tani une nuk e di qe mbetjet e riciklueshme si letra, plastika dhe druri qenkan te rrezikshme per shendetin e njerezve.

ti liqen po i pergjigjesh pyetjes me pyetje? di dhe une ta luaj kete loje. ti liqen ku e di qe Evropa nuk po sjell plehra ne Shqiperi?

Saliu e ka sjelle ligjin Liqeno, nese je dakort i bije qe je Salihist👍

zeqo, shkrimi nuk ka per qellim te gjej se i kujt eshte ligji i plehrave apo eshte i drejte apo jo. Ka per qellim te analizoj genjeshtren e cila perdoret gjeresisht sot dhe hapur duke shfrytezuar mediat sociale. Sigurisht, nuk eshte vetem problem shqiptare.