Rrathë 4: 21 Gusht

Natën e 21 gushtit disa vjet më parë, një djalë rom që mblidhte kanaçe dhe bidona plastikë, gjeti një foshnjë disa ditëshe të braktisur aty. Kjo është historia e një familjeje rome që adoptoi një bebe, të cilën e gjeti në kazanin e plehrave diku në Lungomaren e sotme të Vlorës. Një histori e jashtëzakonshme mirësie mes të mjeruarve.

Një film nga Mirel Gjyzari

3 Likes

shiko dhe meso mo @ACDC qe fisnikeria nuk matet me ngjyren e lekures.
Blendo, me shume info? ndonje numer llogarie ku te kontribuoje kush ka mundesi?

2 Likes

Histori e trishte (c’jane keta njerez qe hedhin foshnje ne plehra?) dhe prekese. Po megjithate edhe romet prape jane stigmatizuar per kete fenomen me se shumti ne Ballkan si njerez qe vjedhin femije te bardhe per ti trafikuar meqenese jane gadze (gaxhinj). I njoh keto legjenda qe nga femijeria se gjoja “romet iu rrembejne; hapni syte…etj.” Halle te shpetosh femij, hall jo. Per djalin me vjen shume keq kur te rritet e te marre vesh se ku u gjet. Gjynah…

Ai mu duk se e dinte ku e kishin gjetur dhe fjalet e tij jane me te vertete te dhimbshme. Ajo qe doja te pyes: eshte ligjore kjo? Une di qe nuk adopton dot nje femije vetem se e gjete.

Keto kafshet (te me falin kafshet se keto gjera kafshet nuk i bejne kurre ) mqs nuk rrine dot pa i ngritur kembet ,nje preservativ nuk dine ta blejne …pastaj o kafshe deri sa nuk don ta mbash femijen …abortoje kur eshte pa i formuar mire …e pjell per ta hedhur ne plera …edhe jevgjit me ate varferi kane me shume zemer …

2 Likes

Ata bene nje xhest fisnik, human, mirpo lind pyetja, po shteti, qeveria, Rivdekja (m’falni, Rilindja), a boni gjo per keta fisnike.

2 Likes

Aman shof ate emisionin ''Me zemer te hapur ‘’ kulloj duke qare …sa halle kan njerzit ne ate vend …uroj me gjithe zemer qe diçka te ndryshoj aty …popull i vuajtur …injorance e varferi…

Dje pash kete …katundaret politikane milionere e me 500 dashnore e ca nuk kan as me hanger buke thate …Ku je o zot ??

tha qe e kishin regjistruar po nuk permendi ndonje proces adoptimi. Po nejse, te gjithe e dime qe ligjet nuk jane pika e forte e Shqip. Vecse askush nuk mund ta mohoje qe mamat e Komunes se Parisit jane me sexy ne bote

Ri gropsja ? Po e veshtire eshte te gjesh rilindje nga nje groposje 25 vjecare .Gropa eshte e madhe dhe me disa lopata dhe ’ nuk mbulohet ! Edhe sikur te perpiqesh 10 vjet rrjesht ta mbulosh ! Ku mbulohet kjo grop 25 vjecare ?!!! Rilundja po perpiqet po gropa berishiane , eshte e pa imagjinueshme !

2 Likes

Histori e dhimbshme per ate femije por njekohesisht dhe nje alarm per gjith shqiperin. Asnje nuk lind kriminel asnje nuk lind bastard apo i degjeneruar , por te till behen njerzit . Dhe koha qe ne po jetojm esht realiteti esht integrimi perendimor esht demokracia qe po na shitet nga personat pa byth (me falni per shprehjen) qe udheheqin shtetin.

Po. I arreston kur marrin kanacet ne kazanet e plehrave me akuzen e vjedhjes.

1 Like

Nuk quhet vjedhje nje gje qe quhet e hedhur apo pa prone, kjo eshte ne legjislacionin e shumices se vendeve.
Nje here po shihja nje program aktualiteti, ku tregonte per ca amerikane, aktiviste te natyres, te rinj pa pune, qe e kalonin kohen me aktivitete sociale per mjedisin, dhe gjate nates, keta futeshin ne oborrin e nje supermarketi, mbrapa ku ndodheshin ca kazane me kartona, qese dhe ushqime te hedhura. Keta i mblidhnin, keto produkte qe sapo iu kish kaluar data apo ishin ne diten e “skadences” dhe habiteshin se ishin produkte qe haheshin dhe nuk te gjente gje. Kamera filmonte çdo gje. Nje nate policia mori informacionin se ca te rinj ndodheshin ne oborrin e nje supermaketi. Me vrap dhe i arreston. Direkt te nesermen dalin ne gjyq, nga ato gjyqet e shpejta, te vogla, dhe gjyqtari donte ti denonte, mirpo nuk i denonte dot, se produktet ishin te hedhura ne kazan, ata nuk i kishin vjedhur brenda ne dyqan. Gjyqtari, beri ç’beri, i denoi administrativisht vetem per hyrje ne oborrin e supermaketit jashte orarit zyrtar, denimi 1 dite pune vellnetare pa leke ne supermarket :grin: