Rrathë IV: Fëmijët e rrugës Myslym Shyri nga Benet Nelku


Si është të kesh një fëmijëri pa lodra, pa sheshe, pa i ndarë me të tjerët aventurat e moshës? Në qytetet tona të mëdha, prej kohësh sipërfaqja publike në funksion të fëmijëve ka ardhur duke u zvogëluar. Një problem i mprehtë social, jo vetëm për fëmijët.

1 Like

kete programin do ta kete bere ndonje emigrant. vetem ta nxine dine. doja te sillja nje link nga llajvlliku po kishte pesuar nje DOS attack. do ta sjelle me vone.

p.s.: sa larg eshte kjo rruga nga Komuna Pariziane?

11 vjet KB ça do bente tjeter veçse katrahure, shyqyr qe kohet e sotme ka dale fejsbuku e merret me ate.

Duhet Te flasin me xhaxhi shkaben se ai I di ku jane hapesirat e lojerave :smile:

1 Like

E boni beton per te bo ato 5 lek qe i ka pas ne onderr gjithe jeten. E boni qytet per fshataret e kucoves, dhe per vete ngerjti plackat dhe ja mallari sa me larg kesaj katrahure.

2 Likes

Po sallate jeshile a hane te pakten? :frowning:

Myslym Shyri? Kete lagje gjetet? lol Ka lagje qe jane shume here me keq.

Nejse t’u drejtohem pak ketyre te prekurve te PD. lol qe ta dine se pse ne Myslym Shyr s’i voton njeri.

Cdo shtepi ne Myslym Shyr eshte pese minuta ne kembe larg parkut rinia te tajvani,
Pese minuta te qelbura. Park qe mqrf ua beri PS-ja se PD-ja ia kishte betonizuar.

Midis blloqeve te pallateve te reja te pjesa e gjykates po u behet lulishte teksa flasim, nga PS, sepse Basha e kishte lene parking per makina.

Tek pjesa e Brauhaus PS u ka liruar nje tjeter shesh te vogel qe me Bashen perdorej po si parking per makina. Tani eshte rrethuar dhe jane vene stola.

Tek pjesa e drejtorise se policise, pallatet ne te djathte te drejtorise se policise e per nga tajvani, ato qe jane buze lane, dmth nga lokali Corner, Piceri Tani e deri te shallvaret, u jane rregulluar e gjelberuar hapesirat mes pallateve muajt e fundit, dhe u jane bere me trotuare te rinj, ndersa nga Basha ishin lene vetem me lluce e parking.

Pervecse femijet jane 5 minuta ne kembe nga Tajvani, te rriturit me qen per te shetitur jane 2 minuta ne kembe larg Lanes qe mqrf ua gjelberoi PS sepse PD ua kishte mbushur me Kioska, qe nga fillimi e deri ne fund.

Edhe ato fushat e tenisit PS ua ka bere. Edhe ato lulishtet te pallatet nga fundi i Myslym Shyrit, mbrapa BKT e deri te pallatet prane vasil shantos, dhe ato ua ka gjelberuar PS se aty dikur vetem parkohej.

Nese donit te gjenit femije qe s’kane akses ne park as per pese minuta ne kembe, shkoni te lagjet e tironsave te vjeter pertej pazarit te ri, komplet ca zene dy krahet e rruges se dibres, Siri Kodra, hoxha tahsim e deri te shkolla ismail qemali. Ata kane vetem rrugica e vetem pallate pa sheshe perpara, shume here me keq se Myslym Shyri.

O shkabe meqe je kaaq I informuar me thuaj ku ta gjej planin rregullues te tiranes se dua te shoh a do ma zere ndonje pallat pamjen e dajtit. Thone qe eshte online po asgje skam gjetur une. Kete qe shkon deri ne paskuqan dua qe te shoh sa larg do e kem dhe parkun e papare qe do beje lali.

Sic ia ka zene ndertesa jote pamjen dikujt, ndonje pallati tjeter a ndonje shtepie qerpici, ashtu mund te ta zene dhe ty nje dite. S’ka gje per t’u habitur aty. Rendesi ka te behet duke respektuar rregullat. S’mund te behet vetem nje ndertese e vetme e pastaj te tjerat te mos behen, se mos i zene pamjen te pares.

shif si i trajtokan keto prandaj qenkan kaq dele

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/06/03/deputeti-i-ps-s-bujar-ela-shp-rthen-ndaj-qytetarit-n-lushnje-t-erdha-aty-video#.WTLTYYUpCaM

Ke harruar te shtosh edhe mamate sexy :smile:

myslymi s’ka dhe aq, po ka pjeshka te reja single sa te duash
kur martohen s’e perballojne me qirane aty dhe largohen
ndersa familjet e vjetra kane kryesisht plaka jugore te ardhur ne kohen e xhaxhit

Bukur flm per sqarimin .kur Te kesh mundesi sqaroje blendin qe ka 20 vjet pashkelur ne tirane se qyteti nuk eshte the shithole qe emigrantet e deshtuar mendojne se eshte :smile:

Sindromen qurravitese te gazetareve qe manipulojne edhe fotot e kalamajve ne dere te shkolles, qe te duken si ne vitet 90, e kam shpjeguar me pare e s’kam ndermend ta shpjegoj serish.

1 Like

Salben une nuk pyeta pse do ndertohet(eshte e qarte pse-ja) pyeta a eshte I publikuar plani me hapesirat ku do ndertohet dhe ku do kete parqe gjasme.