Rreth 58 mijë të huaj kanë zgjedhur Shqipërinë për të jetuar |

Fake news! Nuk ka munci !

Ti sikur the qe ishe ne Shqiperi. Nuk e pe tek blloku qe kishte vetem Italjane qe punonin aty?

Po ku i afrohemi dot bllokut ne mo gjembo! Blloku do 200k euro ta shijosh. Po siç thashe dhe me pare jane fake news. Jane shqyptare qe flasin ne gjuhe te huaja qe ti marrim si gjermane dhe taljane. Mos me pyet pse se nuk e di.

Blloku eshte vetem 5 min larg nga lagja.

Si eshte kuadri ligjor per te huajt qe duan te rrine e punojne ne AL. A ju duhet vize? Leje qendrimi? Po leje pune? Taxat?

Para ca kohesh te lajmet u raportua per nje kinez qe u kap ne Rinas se donte te nxirrte nja +/-$80 000 cash te padeklaruara.

Ne kete numer perfshihen edhe kosovaret ?

Jane edhe refugjatet qe kane arrit moshen e pensionit, e s’kane çfar bejne me ne dhe te huaj perveçse te flasin ne fejsbuk me shoqnine:

“y sa i modh ka qene Fishta, Noli dhe Konica”, “komunistet e kane fuqine akoma mer jau”, “ku ka te djathte ne Shqiperi mer jau”, “ne na kane lene (nga)mrapa turku dhe Enveri”.

Keshtu kthehen ne memedhe per te bere te njejtet muhabete dal vivo ne kafene.

hahaha, dhe sigurisht qe shkarravinat qe ka permjere ky vend neper bote nuk duan te degjojne gjera te tilla

Dhe kur kthehet refugjati ne memedhe, nuk gjen asnje te njohur ne kafene, keshtu i bere derr nga merzia e vetmia, futet perseri ne fejsbuk, e aty gjen Shkaben qe vazhdimisht e ha e ha, e s’ngopet kurre.

2 Likes

Fejsbuku eshte atdheu dhe memedheu yne - i Modhi :smiley:

Pyetje me vend qe dhe une dua te di pergjigjen. Psh ministri i ri i jashtem.

vlonjato, po me 4 euro a derzi kalohet per mrekulli tek Blloku, vete i dyte, po ti si tironc i ardhur nuk i di lokalet e lira aty. pyet plakun here tjeter kur te shkosh ne Tirane.

kinezi, fare mire mund ti rregullarizoje ato 80 mij eurot;

  1. duke paguar taksen e rregullarizimit tek ministria e Financave 3-6% te shumes,
  2. duke blere direkt shtepi ne shqiperi,
    persa kohe nuk ka kryer krim, veper penale, parate nuk mund ti sekuestrohen, se mund ti kete edhe nga puna e zeze, gri, apo shmangie e pjeseshme e taksave.

Uji eshte i lagesht dhe dielli ne mengjez del ne lindje … o Pjer po pse je kaq toc o derbardhe ? Ne c’shtet ne bote nuk eshte veper penale " tax evasion" ? Pse udheton me 80 derra cash kinezi ? Me 100% qe nuk ka pas fature qe i ka terheq nga banka. Si thu ti qe nuk e di kinezi me i fut nji te kthyme ke ministria financave para se te shkoje ne Rinas, me pagu ate 3-6 % te shumes qe i bje nja 5 mije $, apo s’e ka degju nai here termin " wire transfer " ? Shko boje i here ti dhe thuj : Nuk m’i sekusetroni dot se i kam me pune te zeze dhe gri ose " bravo me qofte, i kam shmang taksat pjeserisht " .Shife si del me kepuce te kuqe. Mos gjyko si adoleshent se ke edhe economic background …:joy:

Kur shkaba leshon shkablleqet e tij te zakonshme per emigrantet qe kane ikur:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1144287009083705&set=a.627884594057285&type=3&theater

bohica, nuk eshte veper penale apo krim, puna e zeze, gri apo shmangie nga taksat, prandaj edhe kur te kapin ne keshtu rastesh, denohesh administrativisht, pra me gjobe. eshte tamam sikur te kalosh semaforin me drite te kuqe, ku polici po te pa, te ve gjobe, pra te jep faturen dhe vazhdon secili ne pune te vet.
ne kete bote, ka pasanike qe harxhojne vetem per nje vakanci, 100 mij euro apo dollare. ka njerez qe harxhojne per nje operacion 100 mij euro apo dollare. çfar duhet tu thuash ketyre njerzeve, pse harxhon kaq shume apo pse i transporton me valixhe.
eshte e vertete dhe e ligjeshme, qe policia, dogana, te ndalojne kur shohin shuma te tilla, por kjo thjesht per verifikim dhe jo konfiskim. parate te konfiskohen kur vertetohet qe ti ke kryer nje krim.

Ik er Pjer se s’kom nerva me u mor me ty. Duhet te hash i furre me buke me te mush menien. Lexo kodin penal te Belgjikes dhe pastaj hajde na ma fjalim. Sa per USA gjej nai perkthys

A taxpayer that willfully attempts to evade paying income taxes is subject to criminal and civil penalties. The type of fraud will determine the applicable penalty. The following are some examples of possible punishments for specific types of tax fraud:

  • Attempt to evade or defeat paying taxes: Upon conviction, the taxpayer is guilty of a felony and is subject to other penalties allowed by law, in addition to (1) imprisonment for no more than 5 years, (2) a fine of not more than $250,000 for individuals or $500,000 for corporations, or (3) both penalties, plus the cost of prosecution (26 USC 7201).

  • Fraud and false statements: Upon conviction, the taxpayer is guilty of a felony and is subject to (1) imprisonment for no more than 3 years, (2) a fine of not more than $250,000 for individuals or $500,000 for corporations, or (3) both penalties, plus the cost of prosecution (26 USC 7206(1)).

1 Like

bohica, mos ngatrro europen me ameriken, ketu kur ben transferta mbi 25 mij euro, te dhenat i kalojne BQ, por jo se hetohesh.
kur kalon 100 mij euroshin, athere fillon nje fare hulumtimi, dhe 1 milion e siper fillojne e mirren seriozisht.

pavarsisht nese eshte apo jo krim dhe veper penale puna e zeze, ti si mendon per kete rast? Vetem kujdes Pjerdh, mos pirdh sipas zakonit.