Rrihet brutalisht Arbana Xharra

Me hu ne dore per memedhene :frowning:

Ata qe kryejne veprime te tilla, veç humbin pike ne bursen politike, per te mos thene qe edhe bejne lojen e qarqeve armiqesore te çeshtjes shqiptare.

kur nuk di se per çfare e nga kush, me mire mos me fol fare. por problement do te acarohen ne ballkan edhe me shume, prej Kosoves qe nuk do ta njohin kurre si shtet, shumica e vendeve (OKB, etj). europa do kerkoje zgjidhje anesore (prej pushti, siç di te beje gjithmone ne raste te tilla, vetem qe mos te kete emigracion ta pa mbarushem kurre, nga kosova dhe shqiperia.
prandaj dhe zerat per jugosllavine e re, nuk jane te rreme. kane nje sens. nen diktat te serbit, europa burokratike, mund te mendoje se shqiptaret nuk do te ndihen me.
po luhen keto prapaskena ne kete moment. asnje nuk dihet se per cilin punon. situata eshte e pa qarte (e mbuluar) ne kete moment.

Biri im, mos u nxito ne gjykim, se kjo perralla per jugosllavine e re, eshte nje koncept anakronik. Vendet e Ballkanit se bashku me disa vende te Kaukazit, kane kohe qe kane formuar nje mini-shengen, marrveshja e se ciles quhet; CEFTA.
Jane disa marrveshje te peraferta me Shengenin, ne te gjithe boten, ndermjet shume shteteve te cilat kane krijuar grupin e tyre ekonomik.
Kemi folur me kohe ketu tek Peshku per kete pune.

paramendo , kurreshtar ,Zhelko Bebek-un duke te folur shqip , e thene kapegjik…

(prandaj) eshte ne Conditionnel (menyra e kushtezuar) komenti im. s’ka lidhje me nxitimin dmth.
Europa kur na dha pavaresine ne solli dhe princ Vidin (aristokrat me origjine shqiptare per me teper), qe ndejti vetem ca muaj, se asnje s’ja vari.
kjo dmth qe zgjidhjet e saja ajo i mendon me trute e veta, dhe nuk jane definitive. ne terren krejt ndryshe rrjedhin gjerat. dhe terreni e ka fjalen perfundimtare.

Dihet ajo qe terreni ka fjalen e fundit, ketu ke te drejte, por situatat nuk jane dhe aq te paqarta, siç thua, se dihet tashme qe bota po shkon/te drejt globalizmit, globalizem qe per momentin duket sikur po frenohet caze nga situata e re me Trumpin, i cili eshte caze proteksionist.

Si sna e rrahu kush ramen

un do isha per Lulin, do i bente mire nje e rrahur si te mamave kur t’i skuqin prapanicat flake

kto lloj lajmesh jan ofendim per cdo frymor me IQ mesatare.
Pak me interesante do ishte: komplet vetvendosjen ne burg hetimor dhe gjerat rregullohen natyrshem :wink:

simas kanarit tim ky eshte Skenar i kalkulum. A esht e vertet ky Lajm APO jo, kjo ska rendesi. Mesazhi qe percillet e shtyn vetvendosjen ne cepin e ekstremizmit.
" Qui Bono" ?

Kjo eshte ajo qe shante NMN -ne!? kot s’ka dale ai llafi goja llap e kurrizi dap, e paska gjet nga te tjeret.

Duket se civilizimi ne krejt tokat shqiptare paska arrit kulmin a arsyetimit llogjik dhe kete vit ka filluar renie e lire e trurit per te shkuar drejt epokes se majmunit.

"s’pe di ku k…n tem po jetoj
po ha thoj se o nisoj.
civilizim pa nivelizim
kena nevoj per orientim
fluturim me ni drejtim
pa kthim se s’kena identifikim"
Ky tekst eshte i nje kenge ne vitin 2002. Pas 15 viteve situata duket sikur s’ka ndryshuar shume. E habitshme ishte dhe transferta e Halil Matoshit te AAK (po aq e bujshme sa transferta e Xharres te PDK apo e Figos te Real Madridi). Me rregull 3shi presim dajak ne ditet ne vazhdim.

Po cfare zgjidhje tu japesh turkoshakeve te Ballkanit aman? Princ Vidi thote…po ku merrte vesh nga princat truri i pazhvilluar i bejlereve me brekusha? I luteshe atij allahut me bythe perpjete 5 here ne dite e robtonte gruan e vete si gomar ne arat e veta.

2 Likes

s’jane fetare shqiptaret, sipas te gjithe pershkrimeve te udhtarve qe kane vizituar shqiperine po dhe specialisteve qe kane ardhur me fuqite pushtuese. po te ishin fetare enveri nuk do t’i ndalonte te gjitha institucionet fetare te vendit, pa me te voglen rezistence.
por ti mund t’i dish patjer me mire keto pune.
po letrat gjermane i more apo jo ?

E ke gabim. Edhe disa ortodokse e katolike ne Shqiperi kane mentalitet turkoshakesh. Nuk po flisja vetem per myslymanet.

po gabimin tjeter pse nuk e thu, qe jane edhe ca myslimane kane mentalitet grekofonesh dhe pepinosh?!

Se dihet tani nga maje e Evropit nuk thuhet gabimi ngambrapamodern i ngambrapakrishterimit, shifet si gabim lutja me bythe perpjete, ndersa konsiderohet merite pallimi me kembeperpjete!

Dhe as zhardina nuk arrin tua mbushi mendjen me video me 4 foto qe tregojne 4 nivelet e thellesise te psikes ngambrapa.

ahahaha zhardin :grinning:, e modhe je, ru falen mekatet me kete prurje!

mentatilet turkoshakesh = patriarkalizem. patriarkalizmi eshte Mentalitet ndersa besimi fetar eshte Moral. ka ndryshim dmth.