Rrjetet sociale pasurojnë hacker-at |

Pjer, mos harro dhe maskarenjte e Amazon. Ti ben shume mire qe nuk je neper rrjete sociale.

gjembo, a ka llogjike kjo, apo si i thone ne gjuhen popullore; a ka bythe te rrije, ky fenomen psh;
ti me jep mua fletore, apo kompjutra, apo apartamente, apo domate, per ti shitur une, dhe une te them ty, qe duhet te paguash per per kete shitje qe une po te bej.
dhe ti me thua me te drejte, qe pse duhet te paguaj, ti shiti dhe merr pjesen tende te fitimit, por une te them qe keshtu jane rregullat.
si mendon ti, kush ka te drejte ketu.

Pjero, nuk e di cfare rregullash paska Amazon ne Belgique, por besoj qe ka te njejtat si ketu dhe me shume besoj se ta kane perkthyer gabim. Une vete kam shitur libra te perdorur ne Amazon vite me pare dhe eshte keshtu: ti ve librin per shitje, i ve dhe nje cmim psh $10. Amazon thote “qe ta shesesh ketu, kur te shitet libri une dua $4.50.” Dhe kur te shitet libri, ata te kalojne ne llogari tende $5.50.

amazon, eshte nje, nuk ka nje per ameriken e nje tjeter per belgjiken.
pastaj, si ke shitur libra te perdorur ne amazon, nuk e kuptoj, duket pak si fikshion, se ;

  1. ti nuk je autori/rja
  2. per ke shitje behet fjala, per ate fizike (produkti çohet me poste) apo ate metafizike, libri dergohet online.

Behet fjale per shitjen fizike. Nuk kam provuar te shes ndonje gje metafizike (shikoje njehere fjalorin a eshte fjala e duhur).

kjo eshte fjala e duhur e dashur, mos ngul kemb si mushka, por do te lutesha te me shpjegoje se si shitet libri ne menyre fizike tek amazon.
pra nese ti posedon 10 libra te X shkrimtari dhe do t’ia japesh amazonit, si vepron.

Sapo ta shpjegova metafizikisht se si eshte procesi. Nuk di ku ta gjej ne gjuhen flamandeshe qe te ta dergoj. Shko ne Google dhe shkruaj “hoe boeken over Amazon te verkopen” e lexo.

e dashur, nuk ke pse rreshqet si ngjale, pyetja ime ishte per shitjen fizike qe ti ke bere, lere metafiziken per mua, se sa per shitjen metafizike (pra ajo qe nuk preket), une ua dergova librin tim online atyre (amazon) dhe i pyeta per % si i kishin, sa mirrja une si autor dhe sa ata.
tani ti me thua qe ke shitur libra te perdorur, prandaj po te pyes se ç’rruge ke ndjekur.

O Pjer, nuk ka ndonje menyre super te komplikuar rishitja e librave te perdorur. Kur Isha une ne shkolle pas cdo semestri i shisja librat qe kisha perdorur ate semester se s’me duheshin me. C’lidhje ka je apo s’je autori i librit? Po te kisha kopje te VQ edhe ato i kisha shitur. Edhe tani shiko per ndonje titull libri to ne Amazon dhe mund te gjesh 10-20 veta te ndryshem qe e kane ne shitje dhe secili me cmim te ndryshem.

1 Like

po pra, po ku i shisje, ia jepje amazonit, apo ia jepje direkt klientit
e kupton qe po flas per dy lloj shitjesh

Direkt klientit. Amazon nuk ka ne stok te gjitha produktet qe shiten ne faqen e tyre, nje pjese shiten direkt nga shitesi te bleresi, nje pjese shiten nga magazinat e Amazonit te bleresi.

ahhh, ketu me dil, pra u boka fjale per shitje fizike, prokti i gatshem
ti je me i sinqerte se gjembi, se u perpoqe te sjellesh ate qe mendon e ate qe vepron, krejt ndryshe nga gjembi, qe thjesht grricet (e pranojm :grin: ) por qe nuk sqaron gje, se edhe vete nuk i ka te qarta ne mendje ndryshimin ndermjet shitjes online (onlajn) fizike (me poste) dhe shitjes onlajn (online) metafizike, asajt qe nuk preket me dore, pra dergimit nepermjet kompjutrit, siç dergojm e lexojm neve komentet e artikujt ketu.
psh, e-bay, para ca viteve, shiti per 6-muaj rreth 1300 VQ, nepermjet komjutrit (jo postes), e kjo quhet shitje jo fizike.

Pjer, per cfare po gerricesh metafizikisht? Ta shpjegova qe kam shitur libra te perdorur, fizikisht. Ke blere ti ndonjehere liber te perdorur metafizikisht? Librat i mban ti poshte krevatit. Kur dikush e blen ne Amazon, Amazon te dergon email te jep te dhenat e bleresit, adresen. Ti e paketon VQ, paguan posten > dhe ja dergon bleresit.

e-bay, para ca viteve, shiti per 6-muaj rreth 1300 VQ, nepermjet komjutrit (jo postes), e kjo quhet shitje jo fizike.

Vete ebay e beri kete Pjer apo dikush qe ka patur kopje metafizike te VQ?

1 Like

Vete ebay e beri kete Pjer apo dikush qe ka patur kopje metafizike te VQ?

:laughing:
gjembi, edhe ti e fitove titullin e Modhe!

1 Like

Zoti Pjer, me mire ruaja ekskluzivitetin VQ-se; mos e shit ne site ku konsumohet ne mase.

Perpiqemi ne gjurmet tuaja i Motho.

1 Like

Me z.Pjer duhet me honger nji furre buke dhe jallah t’ia mushesh menien. Ky ose ka zbrit nga nai planet tjeter ose ka intelektin e nji 12 vjecari. Ata qe e kane taku mund te prononcohen. Po kush je ti mer tyte, Dostojevski qe do t’i shesi Amazon librat pa paradhenie ? Vetem ne Shqiperi trecereku popullsise kane botu te pakten nji liber, lene mo ne Belgjike. Ki vemendien z.Pier, nji shembull i thjeshte qe edhe ti besoj do ta kuptosh : Ketu ne US jane ca tezga qe quhen Flea Markets. Pronari i flea market i mbledh cdo shitsi nji kuote qe ne mengjez qe te zesh vend ke tezgat e tij. Shet a s’shet ti domote, apartamente, fletore a mut te thate, ai s’do me dit, vrit veten po deshe. Ajo kuota eshte qe ti prodhimet e tuja t’i ekspozosh para qindra bleresve, per ndryshe po deshe mos me pagu, qiti para garazhit te shtepise dhe shif sa shet … Te erdhi Amazon ty ke dera dhe t’u lut : Amon Pjer, na jep ca kopje VQ se kena ngel keq, do falimentojme. Grow Up, Pjer ose si i thone asaj fjales urte : Mos fluturo me pras ne sume. Me degjo mu se s’ta du te keqen.

Pjero se harrova te pyes dje: paske shit 1300 VQ ne 6 muaj ti? Se i bie nja 200+ VQ ne muaj dhe po vras mendjen kush i ka blere.

Pak dashamires ka? Pyetja eshte, cfare beri Pjeri me gjithe ato para. 1300 x 5 euro = 6500 euro. E imagjinon dot sa qofte dhe birra mund te blesh?