"Rruga e Kombit", tarifat më të larta të pagesës në Europë për mirëmbajtje

Mire ju behet. Mban akoma gomari. Kur gerthasin ekspertet qe rruga doli e shtrenjte dhe do duhen breza te tere per ta shlyer, nuk e vret mendjen njeri. Edhe per tarifat e interkonjeksionit qe jane nga me te lartat ne Europe eshte folur e prape shqiptaret e mi :joy: s’e kane problem te paguajne me shume per te folur ne celular, megjithese rrogat s’jane aq sa ne Europe.

Njerzit duhet te protestojne se tarifa eshte me te vertete shume e larte, aq me teper qe rruga u be me taksat e qytetareve. Po keto shoqatat per mbrojtjen e konsumatorit pse nuk e cojne ceshtjen ne gjykata. Une jam qe te paguhet por dicka tek 2-3 mije lek per nje kalim.

Rruga nuk eshte ba me taksat e qytetareve te kosoves, serbise etj, qe jane edhe shfrytezuesit me te shumte. Eshte normale te paguajne. Veturat me tabela te shqiperise ndoshta duhet liruar nga kjo tarife.

Rruga eshte bere me pare borxh qe duhet paguar .

Ksaj reme ia kemi nxjerre ujt e zi sa e sa here.

Ruga u ndertua me taksat e shqiptareve (ose me mire me thone qe borxhi do paguhet me taksat e shqiptareve). Eshte njisoj si te paguash qira ne shpine qe ke ble.

Popullsia e asaj zone nuk ka rruge alternative per te evituar autostraden ne se do.

Mirembajta e rrugeve ne Al behet me parate e taksave. Pse u dashka me u pagu tarife te kjo rruge dhe jo fjalavjen autostrada Tirane-Dures. Tarife (dhe jo vetem per kete rruge) mund te kerkohet nga ata qe skontribuojne me taksa.

Qeveria para se ti fusi doren ne xhep shqiptareve (si shume here te tjera me pare), ben mire te mbledhi paret te te gjitha ata qe e ngjyn capen keqas kur u bo kjo rruge.

E pra, te paguaje Luli ato 230 milione eurot e qelbeta nje here, pastaj te tjeret.

10 euro =13 mije lek eshte me te vertete shume. Tarifa duhet reduktuar se eshte teper e larte.

Aftesite huamarrese jane ezauruar ,nuk kane shume burime nga Te nxjerrin para .

1 Like

rruga e c’kombit.

me aq makina qe do te kalojne atje, me keto tarifa nuk paguhet dot as mirembajtja e saj jo me borxhi. borxhin do ta paguajne shqiptaret me taksen e banesave dhe taksat e tjera qe do t’ja shtojne çdo dite. per cigaret, tymin, shiun, balten, etj.

njoni dje ne instagram. Benzinen e paguajme po aq shtrenjte sa ne europe, dritat po ashtu, ujin po ashtu, ushqimet njesoj, edhe rrugen duke filluar nga sot, vetem rrogat nuk i kemi sa te europes.

si titull kish vene, Ngaqe dum te futemi ne europe.

çuditen pastaj robt pse ikin shqiptaret. çmimet si ne europe dhe jo te ardhurat. s’ikte njeri ne kohe te Sales, se i la te lire, pa Taksa. shit ku te dush, ik ku te dush, nderto ku te dush. ka me mire ?

tarifat si fillim, mund te ishin pakez me te ulta, psh, 5 euro mund te ishte per fugonat, dhe 2,5 euro per veturat personale. Edhe per kamionat, mund te aplikohej diçka sipas tonazhit, duke i ndare ne tre kategori.

me shume se 1 mije leke (te vjetra), eshte teper

pse shteti hajtut flet ne euro, e jo ne monedhen qe printon vete?

Cfare kane bere me 10 miliarde euro borxh se gjysma e infrastruktures eshte hala si ne kohe Te turkut.

çfar kan bere, hee, i kane vjedhur dhe abuzuar me to

eshte nje rruge qe u be me nxitim dhe sot ka nevoje per mjaft investim, tarifa eshte mjaft e larte dhe kufizuese.
Nga ana tjeter dihet qe neoliberalizmi eshte kunder cdo politike kombatarizimi.

Nese s’ka pagese per perdorim, ose nese eshte e pamjaftueshme per mirembajtje rruga behet e paperdorshme dhe e rrezikshme.

Populli qe kerkon nderkohe qe ben qejf gjate dhe me korrupsionin, ka ardhur koha te paguaje demin qe ia lane peshqesh ata me te cilet mbylli jo nje, po te dy syte.
Ky eshte vetem fillimi i “rruges per ne evrope”, rruge e kushtueshme dhe e veshtire. Greqia e provoi, sot po paguan borxhe marramendese kusur i politikes qe as ka ndermend ta denoje, as t’i beje reformim sic i ben rama.

Nga e nxorët këtë punën e Evropes? Duket qartë aë ai që e ka shkruar artikullin s’ka haber nga këto punë. ju sugjeroj ta bëni me veturë një rrugë, nga njeri qytet në tjetrin në Itali, jo më larg dhe pastaj flasim…!

1 Like

Rruga per evrope e shqipove nuk kalon literalisht nga rruga e Kombit (apo rruga e Arbrit ?) Por kalon edhe nga ajo.

Kush do t’i kuptoje pergjigjet i ka ketu

ç’eshte ky shkrim idiot, merua sikur paska rreshqitur kohet e fundit.