Rusia nën Putinin, lufta është vetëm fillimi

gjithe kto jane lloqe kavaje te dites, muhabet filmash me imazh qe a eshte imazh, persa nuk eshte imazh, kokoshka me coca cola? E vetmja fraze qe traspiron nje imazh te shperfytyruar te historise, dhe njekohesisht te metafizikes se historise (sipas Rublev te Tarkovskij qe rikuperon kembanat e kishes), eshte kjo:

Korrikse, a me ke pa gjo Viktor Orbanin e Hungarise, pasues i Janosh Huniadit (mik i ngushte i Jotit), se me duket se edhe ai do me u fut ke “Zona” e Stalker me u bo i dore e mir me katokomuniste, çetnike, udbashe, andarte.

(“m’ka than mixha me baben mue, amanet Hajdegerin”)

Ky grab që dje me të, por kush ka hyrje të flase…

Ja pra edhe ky Gogla tjeter Putiniane, fitoji ne Hungari me platformen etij tejet anti-Semite, urrejtjen ndaj emigranteve si edhe imazhin e rreme te Kalorsit te bardhe mbrojtes se Krishterimit ne Europe.
Shqiperia nje vend migrator gjen forca te frymezohet nga fitorja e nje radikali te djathte :
https://www.syri.net/politike/151347/fitorja-e-orban-ne-hungari-berisha-frymezuese-per-te-djathten-shqiptare/
https://www.syri.net/politike/151398/basha-pergezon-orban-hunagrezet-i-dhane-nje-mbeshtetje-masive-te-djathtes/

kane filluar bastet qysh pardje, a do filloje lufta apo jo, sa raketa do hidhen, etj, :yum:
do punoje bursa