Rusia sulmon Ukrainën

Plasi ne Kuçove! :laughing:
Ky konflikt eshte konseguenca me banale e epidemise Covid. Une e prisja te ndodhte ne ndonje vend, qe ku dul, doli ketu, por mund te çlironte ne çdo tjeter vend tensioni i vuajtjes se tmerrit nga vdekja prej infektimit i grumbulluar ne subkosciencen kolektive te njerzimit per dy vjet me rradhe, no-vax e yes-vax, hapu - mbyllu, pordhi kali ne dere te hanit. Keshtu ndodh natyrshem, tensioni i ankthit te brendeshem kolektiv gjen nje pike te dobet nga historia e fresket, dhe shperthen. E njejta gje ka ndodh brenda familjeve ne pergjithsi, grindje pa fund kot me kot ne keto dy vjet, individit i jane shtuar derrasat mangut, jane gjithe shenjat e rritjes se skizofrenise ne lajme TV dhe ne art. Edhe po u mbyll ketu ku plasi, do plase ne vend tjeter, derisa te çlirohet i gjithe tensioni, i cili do te shtoje tensionin per vrasje e presje te reja si ortek qe nuk dihet se ku shkon deri ne lugine apo shkrihet udhes. Dhe per ç’tensionimin do te paguajne si gjithnje te pafajshmit. Po çi qi temen, te kete Stalker e loqe te tjere ne te gjitha nivelet te bejne i dor muhabet per politike.

Qe ku dul ajo qe tha Stalker, profeti nostradamus i sinemase te Parisit:

“Njerezmi nuk do te vdesë!” :joy:

Mos e zgjero Naton ne kufirin tim?
S’te pyes ty jam fuqi berthamore.kruju po ta mbajti .
Mos e pushto ukrainen?
Ste pyes ty jam fuqi berthamore .kruaju po ta mbajti.
Now what?te dyja palet kane hyre ne nje pozicion nga i cili nuk terhiqen dot se humbin surratin. .

1 Like

ajo qe me habiti mua eshte, vendosja e trupave angleze para 2-3 javesh ne ukraine, nderkoh qe EU i kerkonte amerikes dhe anglise te mos e dramatizonin situaten, dhe tani per çudi, amerikanet dhe anglezet i lane ne balte ukrainasit, ndersa europianet (qe dihet qe nuk jane per lufte) thjesht po flasin per embargo te re,

ajo qe me habit mua eshte se ekonomiste qe kane Haluçinacione te Qarta ne vend qe te flasin me trefishimin e çmimit te metanit, dyfishimin e gazit dhe çmimin e benzines shkuar ne kupe te qiellit sepse Rusia i ka mbyllur saraçineskat Evropes dhe Belgjikes, merren me llafe rrugesh si plakat shalerrudhura.

Ose europianet po luajne nje loje teper te mencme qe ne gjindja pa shkolle s’mundemi ta kuptojme ose e kruajten bythen kot .

#dojadalim
immagine

‘Russian warship, go f*** yourselves’: Final words of Ukrainian border guards on Snake Island | Daily Mail Online

#Q.Yfyre

Ah ah ah

Nuk eshte siç e thua ti.
Problemi eshte qe, qe prej 2014, Ukraina zgjedh vetë presidentët e saj (dhe jo si nga 1991-2014, domethene : Kravçuk, Kuçma, Ianukoviç - te gjithe kukulla te Kremlinit. Te vetmin qe ukrainasit zgjodhen demokratikisht (2005-2009), Viktor Iuçenko, rusët e helmuan (por per fat shpetoi)

« Following an assassination attempt in late 2004 during his election campaign, Yushchenko was confirmed to have ingested hazardous amounts of TCDD the most potent dioxin. He suffered disfigurement as a result of the poisoning, but has since made a full physical recovery »

Gjithçka qe Putini ben aktualisht në Ukraine, e ka bere si “provë teknike” në vitin 2008 në Gjeorgji (ku me ate rast pushtoi definitivisht Osetinë e Veriut).

Nuk ka lidhje ky muhabet me NATO-n apo dreqin me te birin. Keto jane pretekste. Rusët nuk kane tretur humbjen e perandorise sovjetike (siç nuk tretë gjermanet humbjen e Luftes se I boterore, dhe ju futen te dytes (sulmi i djeshem në Ukraine ishte PURO Blitzkrieg, lufta e shpejte e 10 majit 1940 e Hitlerit në Europe).
Hajt se fundin nuk kane si ta kene te mirë.

o intelektual i modh perendimor francez aliagadagadaga pirdh se lirohesh tu pa filma porno, Putini e Ten Sia Pin nuk jane Rusia e Kina, jane vetem persone qe misherojne Rusine dhe Kinen ne nje çast te caktuar historik si vende kontinentale te Orientit. Dmth iken Putini e Stalini e Un Fen Ti Pi-ja, Rusia e Kina mbetet ne kembe per t’juu kundervene si mentalitet oriental, mentalitetit oksidental. Keto dy mentaliteti o do bashkohen ne nje, ose konflikti do jete gjithnje, nje here ma hipe e nje here ta hypa.Nuk behet Kina dhe Rusia Amerike, asnjehere.
Po ti aq mend ke, aq sa kane intelektualet perendimiore, plus ti je si veteranet e lagjes: “hajt ta shofi Putini kur te kaloje nga lagjia ime, po s’ja çava koken me gur!”

Kina ka mbledh rezerva ushqimore te pafund, te jete rastesi thu…

1 Like

ja erdhi edhe shok jot i karrikes sinemase te na pjerdhi nje çike me fenra oksidentale pariziane tip Godard

Per mua, nuk eshte rastesi. Sikurse nuk eshte rastesi qe nuk ka projekte çarmatimi sic kish, te themi te verteten, në vitet 80. Perkundrazi, vetem armatim. Dhe se korrespondon me nje krize te forte ekonomike si ajo e vitit 1929-30 (vazhdimi dihet… )

Por kur Kutuzovi i tha Napolonit hik pirdhu anej, shko kerce ne Paris kush kercen Naplonin è, bija kapitonit è? Po kur Stalini i tha Hitlerit shko pirdhu anej pertej Ukraines? Bytha jote prej intelektuali te shquar qe ulesh ne kolltuk të kinemase pariziane, bën sikur nuk i leverdis, sepse bytha ben vetem atë që i leverdis me Marlonin.

Kerkohet nje ekuiliber i ri forcash.
Ne epoken e globalizmit kur lendet e para sigurohen pa nevoje per pushtim duket thjesht budallek, ose ne rastin me te mire perplasje east vs west kjo perballje

Ky Kellira në Kremlin (prej 20 vjetesh!) duket se e ka pas planin pak a shume keshtu : presidenti ukrainas te largohet nga vendi, te shkoje (psh) ne Poloni, te krijoje qeveri në azil bla bla-bla. Dhe nderkohe Ukraina nderronte qeveri etj etj. Dhe trupat ruse terhiqen.

Varjanti tjeter pastaj mbetet lufta e gjate, por pak si i veshtire per tu besu sepse vijme tek ajo qe ti quan me te drejte «nevoja per pushtim ehste budallik» (por dhe kjo hipoteze mund te rezultoje e mundshme sepse po ta mendosh mirë, Putini, nje cope ish-sigurims ka qene, e jo ndonje shef i larte qofte edhe i KGB. Tip rrugaçi ka qene dhe ka mbetur (mjafton të shohesh se si i drejtohej anetareve te tjere te Keshillit te Sigurimit).

1 Like

Te dyja palet keq llogariten .Putini menoi se ukrainasit do tremben e do te terhiqen .ukrainasit menuan se ai po bllofonte .

1 Like

Pse nuk e dinim ne kush ishte beqir balluku,nje moot mooti - Dulle djegesi ne pllenum :joy: