Sa do të na kushtojë "Pallati i Vlorës"?

16.8 mln euro nga xhepi i taksapaguesve shqiptarë do te shkojnë për të dëmshpërblyer pronarët e apartamenteve të pallatit të shembur në fillim të mandatit të qeverisë “Rama 1”, ndërmjet të cilëve, vjehrri i kryetarit të Partisë Demokratike. Ky është vendimi i dhënë nga Gjykata e Strasburgut.

Për më shumë detaje lexoni:

foto nga gazeta " Dita"

Dhe ky njeri ka fytyre e kerkon pushtet tani. I dha leje vjehrrit te tij te ndertonte buze detit qe zoti ua ka dhene gjithe shqiptareve, duke kryer nje krim ndaj kombit e ndaj natyres, dhe pastaj e ligjeroi ate krim qe te kompensohej nese kapej. Mafia e ligjeruar ne pushtet qe mbushi tiranen me kioska e bregdetin me shemtira.

Tani kot kshu meqenese po lexoj rastesisht me bisht te syrit Temen, a do hetoj prokuroria nga gjeneza kete historine e pallatit, te tokes, te lejes, te origjines se lekeve, te …, te…, apo çi qi t…

2 Likes

ne gjykimin tim ka bere veprim te mire qe e ka shembur ate monster te shemtuar buze detit, strasburgu eshte thjesht nje buraeucratic bitch. Mund te kete bere shume veprime te gabuara, por kjo eshte nje nga veprimet e mira te Rames.
Kjo gjobe e majme duhet te na behet mesim qe mos te shfrytezohet cdo hapsire publike per makuteri personale.
PO erdhi Luli me salen perseri shqiperine me ndertime te tilla buze detit e kemi.

1 Like

ehehe… Shpetim Gjika i PS qe dha lejen dhe i qiu robt Vlores me ndertime e beton, rron e mbreteron ne luks duke shijuar jeten me miljonat e eurove te lejeve te korrupsionit ! se mos vetem Gjika, te gjithe keta monstrat qe betonizuan bregdetin , p,sh ai Gjushi i Durresit apo ai tjetri i Sarandes, bq-at t e PS jane.
dhe ne fakt keta ndoqen modelin e Rames kur ishte kryetari bashkise se Tiranes qe e betonizoi qytetin me kulla e ndertime… dhe pasi e beri te bukur Tiranen, ja zuri firomen fare me ndertime, Nebiu me familjen e vet iku ne Surrel per te jetuar.

7 Likes

Shemti e vertete ishte, paralelisht me ato kullat ne Tirane, por Shqiperia duke cenuar vazhdimisht pronen private jep nje imazh te keq per bleresit e ardhshem te shtepiave si dhe per investuesin e jashtem.

1 Like

O Belul ky miu i bashkise sikur shkoi ne gjyq? Si doli andej? Apo ia hoqi njollen partia. Si tha ay i gjati? Tepsine e dua vete! Ja nashti si po i ndan copat e bakllavase. I kap te gjithe prej koqesh! Shkerdhatat.

1 Like

Vjehri i Bashes, kryen nje investim, me parate e klienteve te godines, qe u ndertua. Per kete, ai kerkon leje ndertimi. Leja e ndertimit, i jepet nga nje socialist i thekur : Shpetim Gjika. Ajo mund ose jo, te kete qene perkunder kritereve te ndertimit prane bregdetit, por eshte 100 % pergjegjesi e atij qe e jep, jo atij qe e merr. Me vone kryesocialisti, me i thekur, vete Edi Rama, ne menyre arbitrare, pa vendim gjykate vete e shemb. Me vone, nje gjykate nderkombetare e pavarur ajo e Strasburgut, vendos qe qeveria e Edi Rames, duhet te demshperbleje pronaret. Dhe prape e ka fajin L. Basha🤣

Pi nje gote uje se u meke ! Po na ben dhe gaztorin naiv. Po mire mo po ay qe e vodhi lopen nuk ka faj? Ky i nderçmi me “parate e klienteve” me çfare letrash shkoi dhe kerkoi leje? Prandaj ta thashe dhe pak me lart. Nqs duhet te ndeshkohet dikush apo disa per kete çeshtje te fillohet qe nga gjeneza, prona, leja, hipotekimi, prishja dhe ne fund mbas prishjes…derdhja

1 Like

Problemi eshte qe individet ne politike sigurojne qe atyre personalisht nuk iu vendoset gjobe, per taksapaguesin pastaj mendon vetem zoti.

3 Likes

-pikerisht, gjeneza eshte leja ! me sakt te gjitha llojet e lejeve, se keta nderuesit i disponin te gjitha lejet e mundshme. -pra problemi nuk eshte pse Rama e prishi kete ndertese… por kjo duhet te ndodhte me pas, e jo me vet-gjyqesi sic beri kafsha… vetgjyqesi prej talebani kjo ,qe tashme me nje fature 14 miljon euro, duhet ta paguajne shqiptaret.
ndertuesit i dispononin te gjitha lejet e mundshme dhe nuk kishte shanc ta humbnin kete ceshtje ! -edhe nese cdokush troket te zyrat perkatese te shtetit e kerkon leje dhe e merr ate, nuk eshte me fajtor pastaj… por fajtori eshte ai qe jep lejen, shtet/ari… mirepo keta qe dhane lejet ishin bijte me te mire te partise. te gjithe qenbirqena , hajdute te korruptuar… e pikerisht kete soj te ndyre partia dhe PS i ka merak…
-ja, ti e pe vet me Tahirin… na kishin care trapin ; vetingu mor vetingu… nje ti trokitur vetingu ne dere, e kapen si langaraq, kriminel ordiner, italjanet Tahirin… e me tu bere grusht partia, nuk e leshoi.:smiley:

2 Likes

Hahaha :joy::joy::joy: mire thua " me tu bere grusht partia".

nqs pallati duhej shembur, fillimisht duheshin ndeshkuar ata zyrtare qe e ngriten. keshtu sic e kane bere keta, i bie: ngrije ti, une ta shemb (ne shkelje), dhe leket i paguan populli. Pak a shume sic bejne me spastrimet ne administrate: Eprori i ri te liron por kete gje e ben ne shkelje me ligjin, nderkohe te liruarit i jepet mundesia qe ta coje ceshtjen ne gjyq, ku demshperblehet me rroga. Rrogat vijne po nga taksapaguesit.

Veprimi i Rames eshte totalisht absurd, pervecse kur e sheh ne logjiken e ketij kompromisi.

3 Likes

Ishte cmimi qe duhej paguar per te frenuar cmendurine e ndertimeve pa kriter.
Megjithse pronaret dollen te fituar ne kete ceshtje, bashke me ndertuesin qe ka dhene rryshfet, pune dreqi.

kam pershtypjen qe shifres se gjobes, i jane shtuar nja dy/tre zero megjitheate le te presim pallen e belgjikes qi pi kafen me pecogroset e brukselit

1 Like

U frenuan ndertimet pa kriter? Ku jeton ti se ne Tirane po behet nami me ndertime.

1 Like

le te zeje mend e te mos prishe me ndertimet edhe pse pa leje. per çdo prishje duhet te konsultohet zona ku gjendet ndertimi. neqoftese ajo eshte diçka qelbesire e prish pune, njerzit atje patjeter do te votojne per prishjen e saj.

por jo te prishe nga nalt, me urdher te peshkut, çdo ndertim qe s’i shkon per shtat dhe ta lere me pas germadhe.

njerzve duhet t’u lere autonomine. nje njeri qe nderton VETE, dhe per VETE, nuk ka si te ndertoje keq apo shemtut. ai do te beje gjene me te bukur qe enderron.

ndersa palaçot lart, qe gjykojne mbi shemtirat e te tjera, le te na tregojne diçka te bukur qe ata vete kane bere. neqoftese s’kane bere gje prej gjeje vete, ta mbyllin squpin se mendimet e tyre s’vlejne per gje.

kush e thote qe DUHET paguar cmim per dicka te prezumuar te paligjshme? veji ligjin perballe dhe mos paguaj cmim.

1 Like

Per te mbeshtetur ate qe the ti:

http://www.tpz.al/2017/09/29/per-6-muaj-erion-veliaj-dha-102-leje-ndertimi-ne-tirane/

2 Likes

po i beni ligjet sikur i ka krijuar zoti. a thu se ligji ta ben jeten me te bukur. pastaj te kishim zbatuar ligjet ne, nuk do te ishim me prej kohesh shqiptare. do te ishim ndryshuar, se ligjin na e bente i huaji prej shekujsh (me qellim te na ndryshonte, s’ka tjeter qellim ligji).

jeta te jete e bukur dhe e mire dhe ti pershtatet TE GJITHVE, jo ligji. sa me shume po vihet ligji ne zbatim aq me shume po prishet jeta. pra jane gjera ne antagonizem.

s’besoj se i ke menduar ndonjehere kaq gjate keto gjera, vetem sa perserit si papagall, formula te gatshme, si shteti ligjor, ligji, etjera dokra te natyres. duke harruar gjene kryesore NJERIUN.

bi fjala, e ben ti ligjin edhe per mu, kur nuk jemi njesoj ne te dy. dmth ligji qe ti me ke bere, s’ka asnje shanc te me beje te lumtur, te jetoj me mire, etj.