Sebastian Kurz do jetë udhëheqësi më i ri në botë

Sebastian Kurz

Në Austri një 31 vjeçar do jetë kancelari i ardhshëm, duke e bërë Ministrin e jashtëm Sebastian Kurz udhëheqësin më të ri në Europë e ndoshta në gjithë botën. Partia Popullore, e udhëhequr nga Kurz fitoi shumicën në zgjedhjet e së dielës ku arriti të mblidhte 31.4% të votave, siç raporton AP. Partia e Lirisë, përfaqësuese e krahut të djathtë fitoi mbi 27%, ndërsa Social Demokratët, që tani bashkëqeverisin me Partinë Popullore të Sebastian Kurz-it, morën 26% të votave.

Drejtimi i qeverisë do jetë hapi i rradhës në karrierën 8 vjeçare të Kurz që i hyri politikës kur ishte student juridiku dhe u bë drejtues i forumit rinor të Partisë Popullore. Si ministër i jashtëm ai forcoi kontrollet dhe integrimin e kufijëve dhe shtoi kontrollin mbi “islamin politik” të financuar nga jashtë Austrisë.

1 Like

po normal qe do fitonte Kurz, i vetmi politikan evropian qe vuri ne zbatim programin e P.Th-s ; “Klare vorstellungen”…aka “Vizione te qarta !” http://mobil.derstandard.at/2000058342566/Kurz-will-sein-Programm-Anfang-September-vorstellen

1 Like

Nje tjeter lider tjeter kunder fondamentalisteve islamikeve në BE.
Bravo Austria!

Edhe Austria rreshqiti ne te djathte.:grin:

1 Like

Kur do kthehet berisha i radikalizuar? (ose kreshniku 2.0)

Cudi se une e dija qe Ilir Meta ka qene udheheqesi me i ri ne bote; ai qe kur firmosi per here te pare ne bordero (dokumenti qe pasqyron perllogaritjen e pages) ishe kryeministri i Shqiperise. Pra, me nje fjale, diten e tij te pare te punes e filloi si kryeminister!

1 Like

Cillat ishin rezultatet e punes se tij si KM ?dmth sa vende pune krijoi,rendi qetesia arsimi etj?

nje udheheqes ka bota…

Dy luane ka sot bota,
nje Amerika e nje Evropa.

edhe nje papagall ka bota … :))

ne thelb bota ka dy loqe! (ose dy fela)

1 Like

Djali me Vizionet e Qarta, duket ambicioz (ne kuptimin pozitiv te fjales), paska zgjedh inisiativa qe prekin sot per sot ndjenjat dhe zemrat e njerzeve, duket popullor , ndoshta ngaqe edhe i eshte larguar shablloneve te nje politikani tradicional, gje qe sot eshte ne mode, populli (ne fakt) i pelqen keta lloj politikanesh, pakez populist e pakez manaxher i situatave.

31,5 +27=58,5, kjo është e djathta ,kjo është evropa . jo si të ‘‘djath-gjizës’’ internacionaliste shqiptare! dhe pëllasin për evropë pastaj merhumëria,

Ska Soros atyja?

31 vjec… brezi i ri i shkollum.

Europe’s first millennial leader.

Jo si ai Martin Schultzi saldatori qe skishte kalu dot as gjimnazin…

bote e re o bote e re

3 Likes

Djale I ri me mendime Te vjetra qe shfrytezon /instigon friken e masave ne vend qe Te jape shprese per Te ardhmen .Djalka megjitheata qe votuan per te do ta mesojne se rrota e historise nuku kthenet me prapa sado Te perpiqesh .

po pra tamam i shkon, tope tope o papagalos

bote e poshter, nuk ngopen me robt me lugen bosh :))

1 Like

vertet qe rrota e historise nuku kthenet me prapa, por kthehet ngambrapa diçka tjeter (sidomos e kthen ngambrapa djalka qe e ka te njome).

1 Like

Keto fitoret e ekstremisteve te djathte tregojne se kauret megjithese teknologjikisht Te avancuar nga ana emocionale jane po aq te manipulueshem sa edhe zulute e fiseve Te amazones qe jane komplet te izoluar nga dynjaja .