Sfida për Shqipërinë zgjedh kandidaturat për Tiranën

Sfida për Shqipërinë finalizoi ditën e sotme procesin e votimit një anëtar, një votë për përzgjedhjen e kandidatëve për qarkun Tiranë. Pas votimit elektronik ku merrnin pjesë të gjithë anëtarët e Sfidës për qarkun Tiranë është formuar lista me 34 kandidatët e cila kryesohet nga Gjergj Bojaxhi. Sistemi elektronik i votimit ishte electionrunner, një sistem i thjeshtë dhe i sigurtë amerikan për votime online. Anëtarët kanë marrë një email e më pas kanë përzgjedhur 5 kandidatë të preferuar nga lista shumëemërore e anëtarëve të Sfidës që kishin kandiduar për të qënë pjesë e listës për Tiranën.

Në ditën kur Ilir Meta do të zgjidhet President, Sfida për Shqipërinë bëhet e para parti në politikën moderne shqiptare që aplikon sistemin demokratik të përzgjedhjes brenda partisë. Afati i dorëzimit të kandidaturave për zgjedhjet e 18 Qershorit është nesër, pra data 29 Prill, deri tani asnjë nga partitë tradicionale nuk ka shpallur listë kandidatësh për deputetë. Listat, siç dihen vendosen nga kryetarët e partive, përmes një procesi përzgjedhës mister për publikun, i cili ka rezultuar katrasrofik për nivelin e prurjeve që bëri të detyrueshëm ligjin e dekriminalizimit.

Sfida për Shqipërinë
Lista e Kandidatëve për Qarkun Tiranë, zgjedhur përmes procesit “Një anëtar, një votë”

1 Gjergj Bojaxhi
2 Ermal Hasimja
3 Blerina Turdiu
4 Hito Habili
5 Besa Xhumari
6 Medlir Mema
7 Xheni Ferra
8 Gledis Shehu
9 Dorela Lazaj
10 Blerina Zoto
11 Klodiana Thartori
12 Ergi Zaloshnja
13 Dritan Ziu
14 Enver Shengjergji
15 Arber Uka
16 Arben Gjoni
17 Amarildo Metushi
18 Enea Gjona
19 Gentjan Hasa
20 Olta Dhimitri
21 Enxhi Cara
22 Eldores Sula
23 Lucela Doci
24 Besarta Prenga
25 Erisa Gogo
26 Ada Shukullari
27 Sherif Mucalla
28 Dorjan Sanxhaku
29 Gjergj Martinaj
30 Fatjon Brati
31 Aleksander Prenga
32 Albina Goga
33 Ridvald Dhimo
34 Luan Sula

3 Likes

parti t’vogl deshe pjer? qe ta boni blendi. tash thuj penarit qi t’regjistroj ene t’bi shpirti rehat ty, e ne trapi

4 Likes

Them tja morrim Presidentin… Likes e tja japim ksaj Partise se boll e mire duket po me nje kusht ama, qe ta lexojne te gjithe VQ e ta japin provim para Zgjedhjeve tek Pjeri.

Lajm shume i mire.

Ore se tani u kujtova, pse nuk marrin njerin keta te pd dhe ps per te negociuar, figure e njohur, njihet si njeri me influence ne kancelarite perendimore, me nje rreth shoqeror multinacional dhe pecogroso. Shpresoj te jete i disponueshem se para ca koheve ishte shume i zene me ceshtjen e sirise. Cojini noji llaf atyre buallmavrive a palloshrave se kane per te perfituar nga nji shishe me vere plus dhe ndonje stilolaps bashke me nje liber.

1 Like

po c’vlere ka menyra e votimit per momentin, Blendo? kujt aty i ben pershtypje se si votohet brenda perbrenda partise?
Ky mesazhi i votes transparente as nuk e pickon dot zhguallin e forte e te ndyre te politikes shqiptare. Mjaft te lexosh komentet e tifozeve. As nuk e vrasin mendjen se sot po lepijne peshtymat qe kane hedhur deri dje. Per te ardhmen e tyre bejne pakt me cdo bajloz e kriminel qe u serviret nga pushteti, boll te jete bajlozi i tyre.
Ore ketyre dhe nje cope muti t’ua servire i madhi ne pjate, do e bejne kabull e do ta hane. Nuk jane namusqare, ate qe e kane, e kane

asnji lloj surprize as ketu, kryetari dhe nenkryetari te paret ne liste, si gjithanej…

1 Like

tani do behet shqiperia.

Mund te mos e pickoje tani por praktikat e mira diku duhet te nisin apo jo? Nuk mund te presim qe ne te njejtin vit te organizimit te nje partie ajo te marre perqindje te larte votash. Tregu i partive eshte shume i copetuar, s’eshte me si ne 1991.

Mjaft te lexosh komentet e tifozeve. As nuk e vrasin mendjen se sot po lepijne peshtymat qe kane hedhur deri dje.

Shume e drejte. Perseri i mbetem asaj qe thashe qe duhet ca kohe te ndryshoje mentaliteti.

1 Like

ai qe eshte mesuar me plehun, nuk i largohet togut. Per fat te keq, ky eshte mentaliteti i shumices se votuesve atje dhe mjaft peshkatareve ketu. Shembulli i Metes qe 4fishoi vendet ne parlament pas videos se bllokut nuk ka nevoje te permendet prape. Demokracia vertet nis nga demokracia e brendshme e partive po “azganet” e medhenj i kane te thjeshtuara shume keto praktika dhe nuk u del keq.
Ja shembulli i fundit: mbledh tjetri ata qe i ka caktuar vete deputete dhe u thote per ke dhe si duhet te votojne neser.
Dhe keta tallagjaret e peshkut te mbushin mendjen pastaj se kjo eshte demokraci

Bojaxhi dhe Hasimja jane njerezit me profilin me te larte publik ne liste por asnjeri nuk eshte kryetar apo nenkryetar.

Te kemi pak shprese. https://eventsforchange.wordpress.com/2011/06/05/the-starfish-story-one-step-towards-changing-the-world/

P.S. o Panorama, pastrojeni website se e keni te infektuar!

Bojaxhi dhe Hasimja duhet te veshin dorezat e Boksit e te marrin shembull nga Blushi qe sle moment pa reklamu fushaten e Libras …njesoj si reklamon njoni VQ me qetesi e vazhdimesi.

A eshte kjo pseudoopozita, qe i vjen pershtat Edi Rames?

ok, figura publike dihet, por mbase edhe per figurat qendrore te partise e kane lene pershtypjen e gabuar, partia e Bojaxhiut nuk ka qene fort e parrahur si term ne vesh lart e poshte.

Po emri i Blendit ku eshte, se nuk ma zyne syte.
Blendo, une te jap te pakten gjysem milioni vota, i do apo si do.
Se ne nendor kur isha heren e fundit, te kerkova, dhe me the ne telefon se do vije te me takoje. U gezova se thashe tani do jem i obliguar te bej diçka per juve dhe Shqiperine, por ti s’erdhe.

1 Like

pse maks, kujton ti se nuk behen stan me lepuj?

Pjer ju i intimidoni njerezit me staturen tuaj. Edhe Blendi nuk mund ti shpetoje ndjenjes se respektit nga lart posht ndaj jush.

Si nuk foli nje parti sinqerisht, por te tera flasin ne emer te Shqiperise. Une do thosha: Votoni per mua, sepse une do mendoj per veten dhe per ata qe me perkrahin. Po u be dhe Shqiperia, me mire akoma. Se ne fund te fundit keshtu veprojne te gjithe.

“U gezova se thashe tani do jem i obliguar te bej diçka per juve dhe Shqiperine, por ti s’erdhe.”
:cry: :cry: