Shqiperi

Shqiperi
Nena ime madhe
Te njoh nga dasmat dhe e qara
Nga kangjellat tek rruginat
Je lulja majave

Atje Ku shkabat
S’tradhtojne kurre
Atje me gjeni
Te shtrire
Pergjume

( XhaTani ) Janarr 1999

1 Like

SHQIPERI
NENA IME MADHE
TE NJOH NGA DASMAT DHE E QARA
NGA KANGJELLAT TEK RRUGINAT
JE LULJA MAJAVE
ATJE KU SHKABAT. S’TRADHTOJNE KURRD

ATJE
KU TIRANITE
DHE TIRANA NUK RRESHTIN SE RRAHURI
ATJE
DO ME GJENI
T,E SHTRIRE
PER GJUME.

( XhaTani ) Cerrik 1999.

meqe ky eshte kendi shkrimeve te shkrimtarevr, po vendos kete

2 Likes

Shqiperi o meme e mjere
s’te kuptova asnjehere
I modhi :smiley:

2 Likes

S’ke çër kupto kur s’ka asigjo me kuptu

Kalamoni t’keqen nona,
nuk kupto asnjehere,
kur nona dhe baba,
nuk kuptohen,
e as keqkuptohen,
sepse nuk takohen.

Pse ka ngel vetem nona?
Ku iku baba?
Atdheu eshte qielli,
me patkojtë e kthyer nga dielli;
memedheu eshte toka,
ku ju ka rënë koka.

1 Like

Kënga: “Dhuratë për ditëlindje”
Teksti i këngës:

Në përvjetor të ditlindjes tënde
Ke plot dhurata mbi tavolinë,
Po midis tyre një derr i vogël
Feçkën lëviz dhe hungërrin.
Po midis tyre një derr i vogël
Lëviz dhe hungërrin

(Refreni)
Leht e leht përqark, derri rrotullohet
Vemi anembanë, i trembur po zgjohet
Një qesh e sokëllin, një qan e ulërin
Shqipëria jonë kështu është
Një qesh e sokëllin një qan e ulërin
Shqipëria jonë kështu është

Rrugëve me gropa nëpër kanale
Në parlament zyra partish
Në katër anët bëhet rrumpallë
Prish edhe ndreq, ndreq edhe prish
Në katër anët bëhet rrumpallë
Prish edhe ndreq dhe prish
Derr brothers group😃

filozofike :grin:

Ne parliament mes zhurmes
Hyri nje mize
Pikerisht kur po flitej
Per te tmerrshmen krize
Filloi te fluturonte pa pyetur kerkend
Ku I donte qejfi shkonte zinte vend
Parlamenti mbare u bezdis aq shume
Sa te gjithe pas mizes vershuan si lume
Arriten ta kapin , dhe harrusn krizen
Filluan diskutimet ne lidhje me mizen

mësuesi në tretën e fillores u tha nxansve se kush mbyt nji mizë në pranverë, ka mbytë me mija miza që do të ishin pjellë nga ajo nji - deri në verë. E kur nji nga nxansit - ma i modhi :smiley: - e pyeti a duhet me mbytë mizë femën apo mashkull, mësuesit nuk di se si iu ngatërrue gjuha dhe mezi tha cilado qoftë duhej mbytë.

Prej kah ka ardhë kjo mizë? Do të ketë ndoj pleh këtej afër. Dhe kujtohet si në oborr të kojshies së bukur rastësisht ka pa plehin. Domethënë se miza qenka nga shtëpia e kojshies së bukur. Filloi me simpati ta shikojë mizën. Nisi ta admirojë në fluturimin e saj tërthuer nën tavan.

Miza si miza, përzihet në punët e hueja dhe don ta bajë të vetën. Si aeroplan vëzhgues fluturonte mbi kafe. - Po ku janë, xhanëm, kompetentët? Njerëzit që marrin rroga për miza - ku janë? Deputetët ç’ka bajnë?

Ja pra sapi jua solla " Miza ne Parlament " nje fabul filozofike nga Fatmir S Baci.

Te tjerat nxirren nga arkivat e.iluminizmit greko-ruso-hispanike…

xha tano, a ke lexuar noi tregim nga ato te dy librave te vegjel.

Po Pjer , nja dy te themi. I fundit Ku te caktuan te mbaje qenin e Vogel nja dy dite pa Pak. Hahaha. Por sa te me bien syzet ne dore , them se I lexoj sh shpejt. Gjithsesi , deri tani jane interesante si refleksione , sepse cdo sekond duket SE merr jete , dhe na duket sikur te gjithe ne kemi jetuar nje pjesez jete te tille. Urime deri tani mik.

syzet nuk i harroj, por gjej se çfar numri i do, 1,5 apo 2 apo 2,5, por kam pershtypjen, se me aq sa te pashe une, ti i do 1,5 deri ne 2 .
per ta percaktuar me mire, ulu ne nje kafene pensionistesh, dhe merrjua syzet per prove, e lexo gazeten 1 minute.
ajo syze qe te vjet pershtat, pyete seç numer ka.

1 Like

Po besa ate do bej. Vecse Ka pleq te djallezuar me ditet e sotme , qe zor se ti japin syzet ne dore , nga frika se ky qe gjoja do ti provoj , ja fut vrapit. Haha humor vlla. Por do ta gjej nr dhe do te njoftoj.

jon ktu i pale syze teper: