Shqipëria dhe Kosova gjuhen me patate

Imazhi Ginou Choueiri

Serbët shohin me shumë shqetësim, thotë Ministri i jashtëm Daçiç, përpjkejen e intensifikuar për të krijuar një shtet të bashkuar të shqiptarëve. Ndërkohë që Shqipëria dhe Kosova kanë hyrë në një luftë tregtare doganore ku godaisn njëra tjetrën me patate.

Ne e kemi të njësuar zyrën doganore me Kosovën, por kjo nuk duket se i ndihmon produktet nga të dy anët e kufirit të kalojnë matanë aq lehtësisht. Çmimi i referencës po të dojë mund të bëhet më tra se trau i doganës.

Kryeministri Rama peruron zyren e njesuar doganore Shqiperi-Kosove ne Shkurt 2015.

“Frika” e fqinjëve nga projektet shqiptare si ai i Prizrenit sigurisht që është e shtirur, pasi në gjendjen që janë gjërat, fqinjët mund t’i bëjmë vetëm të qeshin. Marrëdhëniet tregtare, shkëmbimet ekonomike, sociale, njerëzore midis Shqipërisë dhe Kosovës janë në stanjacion. Mbledhjet e përbashkëta të dy qeverive dikur, nuk prodhuan diçka më konkrete se një mundësi për foto të bukura. E përveçse në fjalë a foto, apo përmes metaforës në gurët e Sheshit Skënderbej, bashkimi i vërtetë i shqiptarëve nuk shfaqet gjëkundi.

Mos e ngatarro Patriotizmin me Pataten zoterie. Problemi I Pervitshem I patates mes Shqiptareve eshte Pasoja e ndarjes ne 3 cati ku prodhohet symbylltazi mes 3 vllazneve pa kriter dhe dogana thjesht po mundohet qe 1 a 2 nga Vllaznit mos ngordhin urie. Nuk eshte se po sillet Patate prej Ruski a NagorniKarabak. Cdo vit hidhet patatja ne lume e mbyllen fermat e vogla e mizerja ulet ne sofren e nje Vllau. Nuk eshte patriotike qe per hir te propagandes te shkaterrosh nje pjese te trungut.
VEtem BASHKIMI I zgjidh kto probleme te tjerat jane zgjidhje fiktive ,…DELTA nuk ja fut kot per ca gjera

mek mek mek

rrofshin udbashet

Sa te mbarum qe jemi , as per Patate nuk merremi vesh.

MireDita Udbash, si tka shkue dita sot ? A e ke shajt ndopak Shqypnine si pjestar i veqante i kombit Kosovar? te shame te mbara…

Po per 19 cent i mbylle deren shqiptarit mer delta-patriotimoth?

Nuk i mbyllet Dera po i shtohet 19 cent Tarifa me kalue qe te mos ngordhi vllau tjeter per buke. I ke pa si hidhen patatet e qepet ne lume prej atyre zonave? Po ti thu ishallah sepse per tye e seren tande Shqypnia nuke eshte banume pre Shqiptaresh por Qeniesh…ju ka msu mire Titja qytarine e dores se dyte juve.
Po ti o PatriotiModh per 19 cent ankohesh, paguje e jepi rruge patriotizmes.

Te mos keqkuptohemi,
Shqetesimi im i vetem eshte pse 19 e jo 99 cent?

Po ja pse je Udbash se ngre Shqetesimin qe tarifa 19 cent qe barazo cmimet e prodhimeve ne dy anet quhet mbyllje dere. Ti nuk do bashkim pra mos ki galje, per ty bota fillo mbas sllovenise e zvicres…

Nderkohe Delta do binte dakort me mue qe perderisa nuk jemi nen nje cati, duhet me mendu per politika bujqesore qe zonat shqiptare afer njera tjetres te komplementojne e jo te konkurojne njona tjeter, por duhet pune e lufte ndaj Udbasheve.

Udbashet me te famshem dhe me te demshem ne kosove gjithmone kane ardhe nga tirana. Me ndonje liber enver hoxhe a flamur kuqezi nen pallto.
S’e perballon tregun e kosoves, do tregun e be-se me 28+ shtete.

Heren e fundit kur ishte aktual ky problem. Kete mase diskriminuese tirana ia kishte vendose vetem kosoves. Tregtaret e patates nga kosova mund te fusnin pataten ne shqiperi veq nese e regjistronin si patate ruse ose greke (ne marreveshje me kompani ruse e greke dmth) :ok_hand:

Ik ere Udbash, clidhje ka Ruski me Greqin…Greqia eshte ne BE dhe hyn ne klauzola te tjera per pune tregetie.
Tipat si ty qe kan qen mire ne kohe te Tites kan trasheguar dukurine me te forte Serbe GENJESHTREN ti genjen 100% te atyre qe thua. Serbet duhet te jene krenare per ty.
Shqiperia e Kosova duke qene jashte BE shesin mallra me timber Rumanie e Bulgarie, por jo Rusie e Ukraine…se skan pse…as s iGreke se Greqia ka kontrolle te forta ushqimore… si vende te BE. RRENACAK
Vetem theksin Rrenave e propagandes Rugoviste e Udbashiste mos ma hiq se me duhesh si rast i paster Sllavizimi.

Ju patriotat e medhenje ma shume keni deshire te ju shahet motra sesa te perballeni me argumente.

prandaj duhet të vij albin kurti në pushtet qe të hiqen doganat fare! këto çështje mund të zgjidhen fare mirë në nivele të mesme qeveritare,pa qenë nevoja tu hidhen kocka matoshëve të ldk-së dhe jeniçerëve të saliut që duan të sabotojnë bashkimin kombëtar me patate, heqje e tarifave doganore nga te dy anët e kufirit që na kanë venë serbet e kombit kosovar. për mua heqje e plotë e doganave dhe pikave të kontrollit. për 2-3 vjet ,nqs ka vullnet,shqipëria nga 12 qarqe mund të bëhet me 18 ose 20 .
në të dy anët e kufirit ka plehra që mendojnë se me patate dhe kombë artificiale do të pengojnë great albania-n! pjesa më e rëndësishme e plehrave mori goditje në zgjedhje në të dy anët. rama(jo ps-ja) ka një shans të ngelet në histori dhe ti lerë këlyshët e serbit me lëkurën e patates në dorë. po qe i zoti dhe po e kuptoi është tjetër gjë.

po ça lesh vlere ka patatja, pervecse eshte edhe buke edhe gjelle.:grinning:, para kesaj shqiponjes gjigande 3D ??!

1 Like

a e ke kuptu thelbin e problemit?