Shqiperia eshte nje Kleptokraci

Shqiperia eshte nje Kleptokraci

te dashur studente , te dashur shqiptare,
ka kohe qe po kerkoja nje term per te zevendesuar fjalen demokraci kur flitet per Shqiperine, meqe ky term eshte dukshem i genjshtert. Me ne fund e gjeta duke lexuar nje liber mbi greket e lashte: << Kleptokracia(qe perkthehet qeveri e hajduteve) eshte nje term perkeqesues, per te treguar nje forme qeverisje qe perfaqeson kulmin e korrupsionit politik dhe tregon nje forme ekstreme te perdorimit te pushtetit e qeverise per fitim personal. Ne nje kleptokraci qeveritaret dhe ndjekesit e tyre perdorin mekanizmat e qeverisjes per te taksuar ne menyre te rende popullin me synimin e vetem per te shtuar pasurimin personal.
Kleptokracite kane tendecen qe te mos japin kurre stabilitet. Domethene, ka nje perjashtim, ne pushtetin prej “hajdutesh” ata nje here ne 8 vjet jane te detyruar ti lirojne karrigen me pahir njeri tjetrit…. Meqe korrupsioni imponon nje taksim te madh mbi ndermarrje dhe persona e keto taksa nuk rikthehen mbrapsht per sherbime per qytetaret dhe sipermarrjet, kleptokracite kane tendencen te kene nje ekonomi me rezultate skarso.
Kleptokratet e kuptojnë se mund të arrijne te marrin më shumë nga një fetë e madhe e një tepsie që është reduktuar se sa nje fete te vogel nga nje torte qe zgjerohet… Ndaj dhe politikanet e korruptuar i injorojne problemet ekonomike e shoqerore , sepse u intereson vetem mirqenia e pushteti i tyre. Ata nuk duan te ndertojne nje shtet funksional, e nuk kane as mundesi te krijojne nje force policore te madhe represive, nga frika se mund ti behet nje grusht shteti, qeverite jane shpesh te paafta perballe krizave ekonomiko-shoqerore. Keshtuqe, disa kleptokraci zhyten ne luftera civile ose ne anarki, ne rastin me te mire tejrrisin ne menyre te pandershme borxhin publik.>>

Te dashur studente, ju jeni e vetmja shprese i vetmi fre i kesaj klase politike te krimbur qe eshte ne themel antikombtare. Nje qeveri qe nuk degjon e nuk zgjidh hallet e popullit te vet do larguar sa me pare me dru ose me karrota. Ju jeni e vetmja mundesi ndryshimi e shpetimi nga kjo dekadence, faji i se ciles gjendet thelle ne problemet ekonomike e problemet e vjetra shoqerore te trasheguara edhe nga prinderit tane, te cilet duhet te na mesonim te ngrinim koken gjithmone e me shume per te drejtat tona. Te ngrinim koken akoma me shume sa here qe dikush do tentonte te na e ulte ate duke na shantazhuar me favore a hakmarrje.
Ju jeni e vetmja shprese dhe e vetmja force ndyshimi ne keto momente ne Shqiperi. Mos beni gabimin te dergoni perfaqesues. Pushteti e mund dhe e bind kollaj gjithmone personin e pervecem, kurre turmen.

Nese kjo qeveri qe jep me kaq leht tendera milinereshe ndermarrjeve qe nuk ekzistojne nuk arrin te zgjidhi problemet me elementare te studenteve nuk ka te drejte te rrije ne pushtet. Nese kjo qeveri nuk ploteson te drejtat legjitime te studenteve do larguar.
Nje qeveri qe vepron vetem per interesa te pervecme dhe jo per interesa te perbashketa nuk eshte nje qeveri e shumices e si e tille nuk mund te kete legjitimitetin e perdorimit te aparatit shteteror, nuk mund te kete legjitimitetin e perdorimit te Res Publica.

Studentët e bashkuar, kanë për të fituar!
L.H

1 Like

C’te thane studentet pasi ua lexove kete?

mire, por a nuk mund te zgjidhje nje foto tjeter, sepse duket nga disa fytyra ne foto qe duket sikur po shkrihen nga lezeti qe i kane vjedhur.

srz ku e gjejne kete vullnet ca rob
14 veta futen te ppu, dhe ky i RD vjen e shkruan carcaf

Me sa mbaj mend, ky erdhi si i barastundur fillimisht ketu, me nje pyetje gjoja te pafajshme per Astirin, se cfare behej, gjoja nuk e dinte. A ka PDhi ndonje departament te vecante per barastundjen, apo e kane keshtu intuitive keta lehesit per llogari te PDhit.
Nejse, mua me pelqeu shume pjesemarrja e ketij studentit

Me pelqen edhe reagimi i ketij, ajkes se inteligjences se PDhit (hahet rrote me rrote me Noken dhe me Edi Paloqen ne fakt, edhe i pushkes, edhe i penes)

Pse kleptokraci? Ne kemi fjalen e bukur shqipe hajduteri…jo jo me mire shkon zhvatje!
Nejse, perveç kesaj koha eshte shume e bukur dielli ndriçon tej e tej qiellin nga Tirana ne Vlore!

1 Like

Fëmijët e etërve kundër bijve të etërve. :slight_smile:

mik realisht nuk dija gje per astirin shume info i mora tek peshku. per sa i perket bindjeve te mija une jam me ide i djathte (nuk ndjehem i perfaqesuar nga pd, thjesht per ta saktesuar). kur them i djathte nuk nenkuptoj as liberist e as liberal.

Ti duhet te jesh i djathte si Karenti, qe eshte nga ana e zaptuesve te tokave te pronareve. Nejse, ia bere qejfin dhe ia ngrite moralin Peshkut qe e paske marre informacionin prej tij, pas goditjeve qe i dha Shkaba,

Me vjen mire qe shikoj flamurin shqiptar në demostratat e studenteve.

1 Like

Hajdut eshte serbisht :blush:

Edhe sa qeveri do te nderroni perpara se te kuptoni se asgje s’do fitohet ?

i djathtë internacionalist si alba :stuck_out_tongue: i djatht ë që parapëlqen greqishten ndaj shqipes! i djathtë kundra shqipërisë s[ madhe! i djathtë pro anarkisë! i djathtë që do shërbime falas! a u hëngërt mortja moreeee të djathit të dhisë:smiley: juve as komunist su thua dot se edhe ata kanë një drejtim ideologjik ! çetë vjedhësish jeni,që kujtoni se kleptokrati grek dhe hajduti turk ju bën njerëz!
edhe ato parrullat anglisht të studentëve ndonjë ‘‘kleptokrat’’ do i ketë shkruajtur:stuck_out_tongue_winking_eye:

Vetem kombetarizma do shpetoje vatanin ka the nje i mencem fort :blush:

1 Like

Pervec dobiceve te vjeter te PD-hit, Paloqes, Sazemutit, Lulit t’Verit etj qe e kqyrin protesten nga larg, vura re dhe do dobica te rinj qe perpiqen ta infiltrojne nga brenda. Me i spikaturi ishte ai dobici i sholl kuqes, i biri me letra i atij kryekriminelit qe i dhjesin qente ne lapidare sa ne Tirane e sa ne Bajram Curr.

Keta te PD-hit duket se vetem duan ta ndihmojne qivriun. Mbase i perdorin protestat per te stervitur dobict qe ne PD spaskan te mbaruar. Kashte e koqe jane bere. Mbase ne protestat e ardhshme do shohim lakenj te rinj, rrace hibride shijak- republikanse.

Te lumte bytha o Ed Rama, lakuriq mund te dale serish e bo vaki lakuriq ke per te vdek ne fron me kete opozite perpetuale bastardesh.

Ene kosova nje mut qenka bile sipas Qoses ata qenka skile me rafinuara nga tanet.
http://www.gazetadita.al/korrupsioni-i-gjithkundshem-dhe-oligarkia-sunduese/

Mos krahasoni Shqiperine me Kosoven qe eshte nja 30 vjet para Shqiperise,persa i perket respektimit te shtetit.

Kosova e ka zgjidhur problemin e prones private dhe nuk ka ligj tip 7501 dhe ben zgjedhje si gjithe te tjeret.
Askush nuk eshte vrare gjate zgjedhjeve në Kosove dhe rezultatet nuk jane pranuar si jane raportuar.
Shqiperia pa zgjidhur problemin e prones,vrime e zeze do te mbetet gjithe jeten.

sigurisht qe eshte para. nuk pati sali berishen ne krye kosova qe rrezoi shtetin dhe mbeshteti paligjshmerine, dhe qe vazhdon e mbeshtet.

Ka mbetur ndonje i paster ne shqiperi o shkabe .me qafsh na e thuaj😊