Shqipëria mund të mësojë shumë nga vendi me kryeqytetin me ajrin më të pastër në botë

Ah kujtova se jeton akoma atje. Ne rregull. Po cfare te shtyu ne Estoni? Perse nuk qendrove pergjithmone atje sepse shkruan vazhdimisht gjera pozitive per ate vend?

Po edhe estonia me thene te drejten ka shume çte mesoje nga Flatulantia, rrepublika utopike ne brigjet e adriatikusit

Jam rezident i përhershëm atje, por nuk e kam detyrim që të jetoj fizikisht.
Jetoj në Tiranë sepse jam shqiptar, kjo është arsyeja e thjeshtë. Po të mos isha, nuk do të jetoja këtu. Dhe kjo është dhe arsyeja se pse nuk jetoj në Estoni. Estoninë e kam shtëpi të dytë dhe do ta përfaqësoj si konsull edhe këtu në R.SH. Në Estonia shkova për arsye krejt personale, jo për të ikur si ka dalë tani moda si epidemi, apo për arsye ekonomike.

Në fakt është e kundërta, ata që e kanë jetesën më të vështirë në R.SH. bëjnë punë vullnetare, ata që e kanë shumë të mirë e kanë të ardhura të shumta, nuk bëjnë kurrë punë vullbetare.
Dhe në Estoni, nuk është se ata që shkojnë si vullnetarë në Lidhjen e Mbrojtjes apo në Policinë Vullnetare e kanë jetën të lehtë apo nuk kanë nevojë për para. Lidhet shumë me ndjenjën e atdhetarisë, ndjenjën komunitare dhe si e sheh komunitetin ku jeton. Zakonisht, një estonez nuk e sheh vete si një element i ndarë nga kombi të cilit i bën pjesë, por si një dhëmb në ingranazhin e madh të kombit. Nëse të gjithë do ta shihnin veten si dhëmbë të veçuar, atëherë nuk do të kishte as ingranazhe e as motor e as komb.

1 Like

artikull i shkelqyer, per Estonine kam ndigjuar edhe me perpara, por keto hollsira dhe ky pershkrim, ishin te mahniteshme, dhe nje mesim per shqiptaret.
Edvino, te kam zili, per ajrin e paster qe ke thithur ne Estoni, ajer qe besoj se eshte edhe me i paster se ketu ne Antwerpen.

1 Like

Sigurisht, që ky sistem kërkon mbrojtje të mirë, gjë që ka bërë që të dhënat të jenë të inkriptuara dhe Estonia të zhvillojë disa nga sistemet më të mira të mbrojtjes kibernetike.

keta qenkan per t’i marre shembull SHBA-ja, lere Shqiperia

Do e kishin zili sistemet elektronike te enkriptuara te shume shteteve amerikane.


Nejse…

Shqiperia nuk meson , Shqiperia ka ik per lesh .

Edhe nese ti do kishe ikur per arsye ekonomike une nuk do te paragjykoja se nuk eshte ndonje mekat te ikesh nga Shqiperia per nje ekonomi me te mire. Prandaj edhe pyeta perse pikerisht Estonia se per nga ekonomia vende si Danimarka apo Suedia jane me mire se Estonia. Po paske patur arsye te tjera. Dakort. Na shkruaj here pas here per ate vend. Keep writing.:blush:

shtomillshtouje kape kte:

A nuk ishin gjermanë? Apo e gjithë bota duhet ta shohë historinë me syzet e shqiptarëve komunistë e ballistë?

Shqiperia mund te gjeje shembuj e vende boll nga te cilat ka cfare te mesoj, problemi qendron se nuk ka deshire!

Arsye personale = kisha rene brenda me nje estoneze.

Asokohe quheshin nazi, dermaaaaan

Ne fakt aty me shkoi mendja edhe mua se ai qenka bere rezident brenda 5 viteve atje? :grinning: Nuk i njoh mire ligjet e Estonise po nese nuk je qytetar i BE-se eshte e veshtire te marresh lejen e qendrimit te perhershem brenda kesaj kohe te shkurter. Perjashtim ben martesa, ose me mire 3 vite martesore mjaftojne. Ose ka punuar qe diten e pare qe ka shkelur aty full time dhe ka paguar taksa.

Ne fakt lexova dicka per Estonine, ashtu nga kureshtja, dhe me thene te drejten nuk e kuptoj ku e shikon autori i tekstit ngjashmerine e Shqiperise me kete vend? Nga historia? Nada. Zero. Nga kultura? Po ashtu jo e jo. Nga e tashmja? As qe behet fjale.

Prandaj dhe nuk i eci Edvinit me estonezen; mosperputhje karakteresh. :smile:

1 Like

Rezident bëhesh edhe brenda 2-3 ditësh, nëse ke vend pune. Por duhet të jetosh 5 vjet që të marrësh rezidencën afatgjatë apo të përhershme. Si kudo besoj, se ligjet logjike janë.

1 Like

Nuk mund te quhesh rezident me 2-3 dite. Duhet te rrish per nje periudhe me te gjate, psh 6 muaj ne nje vend, te punosh e paguash taksa qe te konsiderohesh si rezident.

Arsye personale mund të jenë dhe të studiuarit apo të mësuarit jashtë shteti, apo bërja e një praktike thjesht për të jetuar e mësuar rreth një vendi, dhe pastaj arsye romantike ka sa të duash se Evropa ka me dhjetëra shtete.