Shqiperise dhe Balkanit mund t'ju duhen 200 vite te arrijne standardin e BE

http://www.balkanweb.com/site/berzh-shqiperise-dhe-ballkanit-mund-tju-duhen-200-vite-te-arrijne-standardin-e-be-se/

…me kusht qe gjate ketyre 200 viteve standardi i BE te pesoje renie te konstante.

ka fillu renia (po se kupton po s’jetove ketej) dhe s’do kete BE me fare, se afermi. sa te largohet edhe nje tjeter i madh si anglia, te gjithe do ta lene BE-ne, dhe aq me mire per te gjithe.

dhe me thone te drejten tek ne jetohet me mire se ne europe qe sot, jo me pas 200 vjetesh, kur europa do te kthehet ne gjendje te eger, siç ka qene kur orienti ishte i pasur.

ndersa keta qe nxjerrin keto vitet llogarisin shifrat, qe s’tregojne asgje te madhe. bile kane filluar ta kuptojne kete gje dhe vete oksidentalet dhe po duan, te riformulojne kalkulimin e atij qe quajne zhvillim.

2 Likes

E kane shume kabim .po Te trajnohet fuqia punetore dhe Te sillen heavyweights si airbus boeing etc fabrikat e Te cilave kollaj gjenerojne 0.5-1 miliarde revenue ne vit gdp rritet shpejt .

Cfaredo gdp-je kur ia shton pjesen “vend ballkanik”, behet nul si standard. GDPse se larte ne ballkan i gezohet vetem banda e radhes ne pushtet.

keta sikur kane lexuar VQ mor amani, qe mirren me studime te tilla :laughing:

E kush guxon te mos lexoje VQ ne kete Pellg zoti Pjer.

ne fakt tironco, kete gje, arritjen e standartit te vendeve perendimore, e kam prekur edhe tek Letrat para 15 vjeteve, botuar tek VQ, mirpo adminet dhe moderatoret, i kap e dridhura,

Nuk ka profet ne vend te vet Pjerin. Shif mos behesh konsull nderi andej nga Siria a Libia

1 Like

kshu per sensacion ia kane arritur qellimit, por analiza e BERZH sipas shkrimit s’me duket gje dhe nuk e marr seriozisht.
Pastaj, perendimi mund te kete standarte por ai shpesh nuk ka cilesi jete, gje qe per paradoks, e gjen po shpesh, pikerisht ne ballkan. kjo sa per te hedhur nje guralec ne ujin e qete te konfidences se shkrimit.

Berzh …fakjuuuu!

Ky 200 vjecari qenka skenari pesimist i Berzh, se paska edhe nje skenar mesatar (60 vjet) e nje optimist (<40 vjet).

S’na pengon njeri te tregohemi optimiste :smiley:

Korese se juges iu deshen rreth 30 vjet qe Te behen nga fshatare orizoresh ne fuqi ekonomike boterore .po kuptohet jane koreane kulture aziatike ku i vogli degjon te madhin i dyti te parin ushtari kumandarin.

1 Like

BE ka ngelur per Ballkanin si puna e atij oazit për jevgjit e shkretetires.

E cdo te thuash me kete

do te thote qe ai per vete ja ka hudh bythes ariane e pi uje ne vendet Balltike ku ka uje sa te dush e gjithanej.

Ndoshta mendon se BE per Ballkanin eshte mirazh, i pa-aritshem… Per sa i perket Ujit ne Shkretetire eshte i vyer si per jevgun a gaxhojin.

2 Likes

dyqin vjet kalojn ma shpejt se sa kujtojne disa

1 Like

Edhe vete europianet nuk duan me BE, ja shiko Britanine dhe vicklat e Polonise e Cekise. Andej nga Italia rrezik na vijne fashistet ne pushtet. E di si eshte puna: ballkanasit mund te shkojne e te emigrojne ne Stamboll, eshte me bukur, me ngrohte e disa metropole europiane nuk kane shume ndryshim nga ai qytet.:grimacing:

1 Like

BE është katandis në një mishmash interesash meskine, me një klauzolë elitiste në Bruksel të cilët janë të shkëputur nga realiteti nderkohe qe kontineti eshte perfshire nga flaket. Britania një nga kontribuesit kryesore të BE po largohet. Ne anen tjeter kemi krejt bllokun e lindjes që po i tregon gishtin ë mesit Brukselit ndërkohë që klasa politike në Gjermani po korr frutet e muttit(kësaj të fundit i ka ngelur vetëm një alternativë, ti bashkohet atij pensionistit Schulz i cili kerkonte SHBE brenda 2025). Plus kesaj zgjedhjet italiane do ti japin me teper episode kësaj telenovelë mjerane. Rumania dhe Bullgaria kanë një dekadë në BE dhe asgjë nuk ka ndryshuar, nga standarti i jetesës, korrupsioni,etj pra përtej imazhit të oazit janë po të njëjtat probleme. Centralizimi apo politikat “transnationale” nuk kanë bërë gjë tjetër thjesht i kanë ndërlikuar problemet kombëtare ku vendet e fuqishme të BE dhe aparatciket ë Brukselit i shikojnë vendet e vogla sikurse një Kryebashkiak i Parisit apo Stokolmit shikon geto Trappes apo Rinkeby.
.Konkluzioni është BE është atraktive për vende si Shqipëria të cilët nuk kanë c’te humbasin dhe koncepti i mirëfilltë i Shtetit/komb është shpartalluar krejt. Shqiptarët ë shikojnë BE thjesht si një biletë ikje pa rikthim. Vende me mirëqënie si Islanda i treguan gishtin e mezit dhe e hodhen ne kosh aplikimin.