Shqiptarët me mendje për te ikur

Skane faj. Rilindja na ktheu ne kolumbine e europes, cadra e lirise nuk jep ndonje shprese sa ka bashen e plakun kriminel brenda…

Ne na duhet nje bythe vend ne usa/amazonia/australi/kanada ( dikund ku jeton ariu per qindra km) e te krijojme republiken e re nga zero

Po normal qe duan te ikin. Kshu populli jemi, s’kemi problem te heqim keq larg nga njeri tjetri, po ketu brenda nuk i bejme qejfin tjetrit te na shohi keq. Ketu duan te jene te gjithe komandante!
Dhe sa per ata qe jane partiake, nuk eshte faji vetem i rilindjes, po dhe i opozites qe nuk u ngjall asnje shprese se do jete me mire nese fitojne zgjedhjet.

Kohet e fundit Opozita po ngjall shume shprese , sa per ikjet Rilindja eshte shkatarja kryesore .

1 Like

Populli, kur nuk sheh alternativa te tjera, s’ka ç’te beje, veç te iki nga syte kembet. Kjo gje vihet re nga çdo emigrant qe shkon me qejf ne Shqiperi, sapo shkel atje, sheh qe njerzit duan te ikin, njerzit pyesin per ndonje vend pune ne perendim.

Po opozita po u ngjall shprese atyre qe duan ndonje vend pune e te kapin ndonje tender duke dedikuar pak kohe te mensa dhe ahengu . Se nuk ngjallet shpresa per te ardhme me te mire me Jozefinen dhe Saliun apo RIdvan Boden etj qe s’dine ku i kane leket e qe gjate qeverisjes kane siguruar vetem te ardhme per femijet e tyre. Edhe ato pak shanse qe kishte Luli te provonte veten po ia shuan prania e ketyre ne cader.

Po normalisht qi dun te hikin.
Vendit ia ka hyp Mafja, me nji dore i ka mberthyr qafen me tjetren i qet shputa bythve :frowning:

Jetojme ne kohe grafike ku, kapokanonieret kane me shume shirit se arshiva e kinostudjos :smile:

1 Like

Kerkesa shume te larta per nga numri shto ketu ata qe nuk dine te perdorin internetin numri duhet te jete shume I madh ! Llogaritet qe 1 mil. Shqiptar jane emigrant te bejm nje arsyetim naive sikur kufijte te ishin te mbyllur ky popull do te permbyste cdo qeveri shqiptare ne keto 25 viet ! Pasi asnjera nuk ka shpenzuar asnje qindark me ndonje projekt te caktuar per te ndalur emigracionin e ligjshem te paligjshem ; projekt per zbutjen e varferise ekocomike ! Vetem athere do te kushim vertet demokraci dhe Shtet ligjor ku te gjithe do te ishin njesoj para ligjit !

Valvula e shkarkimit, ku herpashere, njerzit kane hikur ne menyre masive, e ka zbutur disi gjendjen, se po te ishin mbyllur kufinjt ne menyre hermetike, aty do kishim nje revolucion te dyte, aq shume e kane 10-re qeverite shqiptare.