Shqiptarët u përballën me rënie të ndjeshme të pagave më 2016

Paga mesatare mujore bruto për të gjithë të punësuarit në ekonominë shqiptare ra në 45,845 lekë në vitin 2016- nga 46,829 lekë që qe në vitin 2015, me një rënie neto prej 2.1 për qind, bëhet e ditur nga të dhënate reja statistikore të publikuara nga Instituti i Statistikave.

Nje gje qe them se ndikon eshte qe jane shtuar deklarimet e puneve me paga te uleta. Me pare deklaroheshin kryesisht ato me paga te larta, qe merreshin ne institucione e kompani te medha. Tani po deklarohen edhe kamerieret, duke shtuar numrin e pagave te deklaruara ne total e duke ulur mesataren.

1 Like

je qe je, shto dhe ata qe kane rroga me te larta dhe i deklarojne zyrtarisht si me te uleta.

u zgjidh dhe kjo ceshtje.

2 Likes

s’kam gje per te zgjidhur. Nese kompanite kane nisur t’i paguajne me pak punetoret e pagave te uleta, une s’po e kundershtoj ate. Por edhe kjo ndikon. Kamerieret ne shume lokale kane nisur te paguajne sigurime, te pakten neper rruge kryesore. Sic mund te jete e vertete ajo, ashtu mund te jete e vertete dhe kjo. Pse te trazon e verteta?

E verteta nuk eshte spin.

Nga artikulli:

Megjithatë, për një ekonomi të re dhe të varfër si Shqipëria, rënia nominale e pagave është një fenomen i pazakontë që tregun me vështirësi të konsiderueshme ekonomike. Mungesa e analizës për shkaqet reale të kësaj vështirësie ekonomike dhe fshehja pas shifrës boshe të rritjes së PBB-së me 3.5 për qind me gjasë e mbyll shtegun për marrjen e masave reale për zgjidhjen e problemeve.

Pra fajin e ka populli edhe per kete ulje? Ghaa@

edhe nje here, nuk e mohova ate te vertete, ama dhe kjo eshte e vertete. Spinin po perpiqesh ta besh ti sepse do vetem te vertetat qe te pelqejne, ndersa te vertetat e tjera do t’i minimizosh.

ok pra, spinin po e bejme te dy.

e verteta nga shifrat e instatit eshte qe pagat jane ulur ndjeshem.

rikthehemi ne piken fillestare te artikullit.

E ke fjalen per ata qe nuk deklarojne te ardhurat nga kompanite e huaja dhe bejne evazion fiskal?

2 Likes

Rrofte Ripjellja!

Mire se kto te tjerat po i hollojm me uje qi me kursy i çik, po ujtin qi u shtrenjtu me ça ta hollojm? :frowning:

2 Likes

Ujtin duhet me e pi me tapa shishesh. Veç me lag buzt e perzhitura

po pse i lejojne keta me paga te uleta te raportojne, mo aman? si e si te na ulin mesataren :face_with_raised_eyebrow:

1 Like

Bie era sabotim…

Po mire more zoteri sa jane keta qe punojne me paga te ulta ( psh. kamariere, banakiere, roje parkingu etj.) qi e ulen mesataren e rrogave? Nji kjo.
Dy, neve kemi lexu njiktu qi edhe ata qe merrshin rroga te trasha deklaronin cantima (tm .tH) kshu qe me deklarimin e rogave sic duhet, duhej te kishin nje ngritje te nivelit te rroges mesatare. Treri, po ata qi bejn fet e fet disa faqe fejsbuku, apo qi paguhen ( nji lesh paguhen po hajt mo se dun me shit pordhe) nga jashte a i deklarojne te ardhurat? Se nje faqe fcb 5k € apo komisione qindra apo mijra euro e ngrene goxha galexhantin e rroges mesatare. Kaq njiher per njiher. Linja ne studio.

Udhezimi nga plaku, eshte qe; asgje te mos ngelet pa u regjistruar, ti e di shume mire.

e perserit EB vete sa here kete gje: STOP informalitetit!
Ndaj dhe jane marre masa dhe po levizet se te ishte nga theniet tuaja i nderuar, aty ishte dhe buall mavria. E pame c’beri

Mos mi sill zorret ne fyt i dashur, se Buall Mavria e nisi mire, filloi me formalizimin e njesive te vogla ekonomike, mirpo nuk e çoi deri ne fund. Sa per Kone Miushin, mos e reklamo kot, se ai ngelet njeri i vogel.

do ta shohesh si do ndryshoje bujqesia, o Pjer. Do lutesh te te lene te hysh te dera e ministrise qe t’i dhurosh lule, cokollata e stilolapsa po nuk besoj do t’i pranoje

Per mua ai eshte i mbaruar, nuk e morri dot klasen. Per çdo njeri ka nje date/periudhe provimi, ai nuk e kaloi dot.