Shqiptarët u përballën me rënie të ndjeshme të pagave më 2016

Komenti i njerit ne qershor 2017 ;
" … E frikshme. Gallup: Më shumë se 56 % e shqiptarëve duan të ikin. Jemi më keq se Afrika

Shqipëria rezulton vendi i dytë në botë më i pajetueshëm, por edhe më i pashpresë për qytetarët e saj. Agjencia më e njohur botërore e sondazheve Gallup deklaroi se 56 për qind e shqiptarëve duan të largohen nga vendi i tyre.

Përfundimet kanë dalë pas një sondazhi, në të cilin janë pyetur rreth 587 mijë vende në 160 vende të ndryshme të botës.

Sipas Gallup, më keq se Shqipëria renditet vetëm një vend në botë. Ai është Sierra Leone, republika Afrikane e cila prej vitesh është e zhytur në luftra civile dhe ku jetëgjatësia mesatare është rreth 30 vjeç.

Të gjitha republikat e tjera afrikane renditen më mirë se Shqipëria. Më konkretisht, pas Shqipërisë renditet Liberia me 54 për qind të popullsisë që do të emigrojë dhe Kongo me 50 për qind…"

Pa allishveeishe nuk mbijetonet me keto rroga…
Kam parasysh krim, prostitucion, vjedhje dhe media qe i permbledh te treja.

Analize e ceket dhe aspak korrekte. Perpara se te citoje ritmin e levizjes se pages mesatare (vetem ne 2 vitet e fundit) duhej te informonte sesi ka levizur numri i te punesuareve sebashku me fondin e pagave gjithsej. Nese numri i te punesuareve psh ne 2016 eshte me i larte se ne 2015 dhe po ashtu, nese totali i fondit te pagave gjithsej eshte po me i larte, atehere ulja e pages mesatare mund te shpjegohet si rezultat i krijimit te vendeve te reja te punes ne sektore me pak te paguar, perfshi ketu edhe luften ndaj informalitetit apo kalimin nga informal ne formal te nje pjese te punetoreve qe ne vitein 2015 e me pare punonin ne te zeze (pra qe nuk paguanin sig shoqerore dhe shendetesore. Nese eshte keshtu, atehere kemi bere 1 hap perpara dhe jo mbrapa sic perpiqet ta nxjerre rutina e punes se gazetarit Erebara.

1 Like

mire varferia po aty ka edhe shume enverista mor burre, 33% e albanistanit duan diktaturen.Nje ne tre shqipo dun Dullen

Per mendimin tim Kapo, njemij her me mire do e kish bo Dulla kapitalizmin, se keta te sotmit, dhe kete ta them une, ish armiku nr;1 i tij. Keta te sotmit e coptuan dhe çapalyen Shqiperine, me keq se ujqerit dhe çakenjt pren e tyre.

:rofl: o c’u kenaqem. Po Ligori ishte nr. 2?

1 Like

Pier kur thua “ish armiku nr1 i Enverit” dmth ke qene por tani nuk je me? Cfare te beri te ndrosh mendje dhe ta besh mik?

Gjithe keto vite tranziscioni , juve te gjithe, politikanet shk… , faktet qe kam mbledhur per diktaturat e tjera, me bene te jem tani pro Enverit.

Ama te dhjefsha mu ne disidence. Me llafe blogu e me llafe politikanesh e kthen gunen, imagjino te te torturonte Sigurimi ty. Ata mire qe s’e moren vesh qe ishe armiku numer 1 i Dulles se te kishin bere daulle. Ke qene fahehur mu nen hundet e tyre.

1 Like

Po kjo eshte zotesia e vertete, te fshihesh mu nen hundet e tyre dhe te mos biesh fare ne sy qe je armik, per me teper me i rrezikshmi, Te mos e ndiejne ata fare disidencen tende. Por z. Pjer eshte zhgenjyes me ate ish-in. Disidenti i vertete eshte ai i perjetshmi, dhe jo ai qe ndjek parimin: Per inat te sime vjehrre, do shkoj te fle me mullixhiun … ose me mullixheshen bythemadhe ne rastin e z. Pjer.

Komenti i dites, ose dhe i shekullit (TM Pjeri).

Si nuk u hapen ato dosje te merrnim vesh kush e ka spijunuar Ligorin… .

… te merrnim vesh kush e ka spijunuar Ligorin…

1 Like

hahahaha! Fantastike!