Shumë vajza të varfra shqiptare skllavërohen si prostituta

600 ndër 3266 viktima të trafikimit seksual në Britaninë e Madhe në vitin 2015 ishin vajza të varfra nga Shqipëria, të trafikuara përmes mashtrimeve të ndryshme dhe të përdorura me dhunë si skllave seksi. Megjithatë numri, tepër i lartë i viktimave të këtij krimi makabër për një vend të vogël si yni, nuk ka shkaktuar as debate dhe as vëmendje nga mediat dhe politika në Shqipëri. Jetët e këtyre vajzave të shkatërruara, nuk përbëjnë interes për debatin publik, i fokusuar tani tek çadra.

Per sa kohe ka prinder qe paguajne qe te nxjerrin djemte kriminele nga burgu, e per sa kohe ka prinder qe vajzat i mohojne vetem per humbjen e virgjerise, keq e me keq do shohim!
Keshtu kur dalin keto Deline e kompani te flasin per cfare kane bere ne 20 vjete per emancipimin e familjes shqiptare dhe gruas, e kur paraqesin nga plaza e sheratoni projekte ne ndihme te grave, jane me te vertete per tu peshtyre!

3 Likes

Mjerim shqiptar ne kohen e shkerdhatokracise demokratike , qe eksporton jashte vendit vetem krim prostitucion dhe varferi !
Kjo tregon se brenda vendit - produktin e madh te brendshem te jashtezakonshem qe ka ai vend ne lidhje me krimin dhe varferine e popullit shqiptar e exportojne politikanet shqiptare , shume te varfer intelektualisht , por shume te pasur ne vlera monetare individualisht !
Prostitucioni politik kriminal brenda vendit per 25 vjet nje vend i vogel ne numer , prodhon kaq shume krime dhe prostitucione ordinere, jashte vendit ! Pasi qelben Italine tani po qelbin edhe Britanine me keto exporte shqiptare !

Rrofte protesta prostitucionele e bulevardit te deshmoreve te kombit 18 shkurt 2017!

2 Likes

Perderisa niveli i presionit barometrik nè Shqiperi do te jete i larte, por here here edhe i ulet me vransira te dendura ne zonen e trurit te intelektualit te shquar “… se prostitucioni zotrie …”, dhe rreshje te shumta te lengjeve nga vrima te ndryshme te trupit, mire e me mire do shohim.

Hapini pra bordellot, legalizoheni sherbimin e kryerjes se seksit kundrejt shperblimit. Nje nevoje sa biologjike aq dhe njerzore. Edhe njerez do te punesohen, edhe policia do te kete me pak pune duke kerku neper skuta “prostitucionin”, edhe njerzit relaksohen e behen me pak agresive, edhe femnat pasurohen. Vetem ane pozitive shoh! Asnje negative nuk me rezulton, megjithese u mendova gjate.

ne mjaft nga keto vajza nje shkak i renies pre e trafikanteve ishte arratisja nga dhuna ne familjen e tyre

nuk kanë vajtur të gjitha me dhunë. bile më të shumtat duan vetë,sepse e shikojnë si një mundësi pasurimi të shpejtë,diku, ku nuk i njeh njeri. sidoqofte ,të hapen shtëpitë publike se ngelën njerëzit nëpër skuta!

po ngaterron problemin e ligjshmerise se shtepive publike, me trafikimin e vajzave. jane dy gjera te ndryshme (dhe tregon dicka per juve ky konfuzion)

dy, kujdes se po thua “me te shumtat” - je i sigurt qe behet fjale per te trafikuarat?

Shumica derrmuse e femrave shqiptare te trafikuara ne Britani jane burim i kaosit te viteve 90’.

Keto femra torturohen, perdhunohen dhe trajtohen si kafshe nga shtetas Britanik te lloj-lloj ngjyre dhe klase sociale ne qendrat e masazheve. Gjithmone flasim per femra te dhunuara ketu, femra te detyruara me dhune te ushtrojne seksin.

Por, kur keto femra vendosin te dalin nga dhuna dhe kerkojne mbrotje nga shteti, ministria e emigracionit nuk ju jep leje qendrimi por i trajtojne si ceshtje te rendomta emigracioni. Shume prej tyre jane kthyher ne Shqiperi qe eshte nje tmerr i vertet per keto femra pasi kercenohen drejt per drejt nga trafikantet dhe jane pa mbeshtetje nga familja. I ngel barra shtetit shqiptare ti strehoj, punesoj e ti mbroj.

Edhe ato duan mbrojtur njesoj! Nuk e di sa kohe ke jashte Shqiperise, po realiteti pertej qendrave te qyteteve te medha eshte I ngecur ne shekullin e kaluar!

këtu bëhet fjalë për vajza që ushtrojnë zanatin më të vjetër në botë. nuk ndahet sa kanë vajtur me dëshirë e sa me dhunë. ekziston prirja për ti trajtur të gjitha si viktima. një pjesë e tyre kanë kontradita për përqindjen . është shumë e vështirë të punosh pa dëshirë një kohë të gjatë.

kot ska thene kryeM(ut)instri, pune ka , mungojne profesionistet

“nuk ndahet sa kanë vajtur me dëshirë e sa me dhunë”

shkrimi per kete ben fjale, vajzat e varfera te trafikuara
jo per zanatin me te vjeter
nuk di cfare paske kuptuar nga tema

1 Like

shkrimi ben fjale per femra te trafikuara dhe me dhune te detyruara te ushtrojne kete zanat. Pra, po flasim per viktima te trafikut ketu. Po, patjeter qe ndahen sepse ka filtra shume te forte qe e ndan viktimen nga mashtrusen. Ketu eshte edhe e gjithe hipokrizia e ketij shtetit ketu qe i trajtojne viktimat njesoj me mashtrusit dhe pastaj fillojne e bejne moralin.

Nese do fakte shiko si keto femra sapo hyjne ne shqiperi merren ne mbrotje, vendosen ne banesa te fshehta larg familjes dhe vendeve nga vijne sepse nje fjale goje te dale ju rrezikohet jeta. Shtetit shqiptare dhe shoqerise shqiptare i lihet te kuroj e zbus pasojat e nje dhune e torturimi te bere ne shtet tjeter, ne nje shoqeri tjeter. As ne Itali apo Greqi nuk ndodh kjo, viktima trajtohen me me shume bujari ndersa ketyre ju ka marre truri ere, si shtet dhe shoqeri po humbasin vlera njerezore.

E kisha me ironi, jo seriozisht.

Po jo more djale. Nuk behet fjale ketu per nevoja seksuele per per fitim parash, pra trafikim. Bordellot hapur dhe legalisht i ke ne Angli.

I uroj shumices se diskutanteve ketu (meshkuj apo femra qofshin, sidomos ata te legalizimit te bordellos) “… se prostitucioni zotrie …” nje punesim ne bordello, atehere do ta njofin problemin nga afer kur t’i pallojne kamionistet per 24 ore rresht, sepse kshu me te degjuar ne bordellon e perditeshme pun-shtepi-shtepi-pune nuk para duket qarte problemi.

2 Likes

Nuk eshte problemi tek prostuticioni i 0,0001 e femrave, qe per arsye te shumta shkojne drejt fitimit te shpejte, problemi eshte tek karakteri prostitucional i shum politikanve e vendim-marrsve shqiptar, qe e lane Shqiperine ne ate gjendje.

1 Like

Vend i merdhif ne kuptimin e plote te fjales :frowning:
E poshtrun legenat :frowning:Shif çar bohet e se rru njeri:
http://www.mapo.al/2017/02/bashkim-fino-kthehet-ne-kuvend-mepuro-dhe-ore-20-mije-euro/1

Grua te pasur edhe ky?

1 Like