Si do te jete Shqiperia ne vitin 2030?

Cfare mendoni se do te kete ndryshuar per mire deri atehere, cfare do te kete mbetur e njejte dhe cfare do te jete perkeqesuar? Clirojeni imagjinaten por mundesisht me kembe ne toke.

Fillimisht, nese preferoni, zgjidhni njeren prej alternativave qe e pershkruan me mire parashikimin tuaj

Shqiperia ne vitin 2030 do te jete…

  • … me mire
  • … njejte
  • … me keq

0 votuesit

Mendoj se do te jete me mire ekonomikisht.
Por perseri do te jete vendi i fundit ne Europe.

Do t’u kete rene pak fare deshira per te emigruar ne Europe e per te hyre ne Europe, ndersa amerika do t’u duket vend per “katunaret”.

1 Like

Ne 2030 Shqiperia do jete e mbushur me pleq Italion e pleq katnar amerikon, ndersa Rinia ka per te qene rrugeve te Evropit

1 Like

Pas 12 vjetesh prap kelyshet.kimuniste do kene pushtetin ekonomik e politik. Jua ka lane baba enveri trashegimi ne fakt

1 Like

kelyshet.kimuniste

Njerezit duhet te bejne kujdes pushteti asnjeher mos lejohet ne duar te gojeve me gjuhe te ketille.
Te tjerat mepastaj por ky le te jete indikator i pare

ore, mos je gje i biri i shkabes ti mo?

mendoj se toka do jete me shume e mbjellur, jo si sot qe sheh shum toka djerre,
do kete me shume pensionista, jo vetem te vendit por edhe te huaj apo emigrante pensionista, te cilet do shijojne pensionin e tyre perendimor mbi 1 mij euro,
do te kete me shume turista se sot,
do kemi me shume prodhim se sot, si bujqesor ashtu edhe agro-industrial,
sektori i sherbimeve - hoteleri, restorante, klube, shendetesore, kineziste, farmaucetike, etj,etj, do kete rritje me shume se sot,

Ndoshta nuk jemi atje ku duan Te jemi por me mire se 30 vjet me pare jemi .atehere psh vetem pleqte e birose dhe nje grusht pompinosh rreth tyre mund Te shkonin ne Paris nashi edhe fshatari me I humbur shkon .ne kete aspekt ne 2030 shqiperia do Te jete me mire se sot pavaresisht se jo mjaftueshem krahasuar me potencialin si vend ne mes Te prosperitetit europian.

Mendoj qe me shume njerez do te flasin e do te shkruajne ne dialektin geg; kjo per fale te afersise progresive me Kosoven dhe kosovaret, ndikimi i muzikes dhe artit te tyre. Kam degjuar disa te rinj qe adoptonin theksin kosovar sepse iu dukej “cool”. Kushedi.

une jam pesimist se realist. Per disa gjera si korupsioni apo krimi i organizuar mund te jete me mire, sigurisht dhe disa sherbime publike, po keto nuk kane ndonje peshe ne perspektive.
per te tjerat, ekonomine, stofin social e kulturor, perfaqsimin politik do jete mjaft keq. ndarja klasore do jete me e madhe. Reformat mjaft te djathta neolibwrale jane te demshme per vende periferike si toni.

shqiperia ka treguar se ecen shume ngadale kur behet fjale per perparim, me zigzake dhe shpesh mbrapakthehu. Ka ende forca ekstreme ne mase te konsiderueshme, dhe moderimi eshte i paket.
Keshtuqe si shoqeri e mendoj pak te parashikueshme edhe pse 2030 s’eshte me shume se 12 vjet larg.

Duke ndjekur paternin e popllit shqyptar pergjat hystorise se tij, hiqe shul e fute lloz, une mendoj qe ne 2030 i bie te jete rradha e llozit per tu futur!

Asaj nuk i dihet. Ne vitin 2030 une mund te perfytyroj edhe nje Europe me kufinj te mbyllur. Po Shqiperia do te kete me patjeter nje numer me te vogel popullsie nese vazhdohet me kete demografi qe ka sot.

Sot po shihja ate emisionin e Rakipit per kullat e Palloshit dhe lali Erit. Aty thoshte lali Eri e ka planifikuar Tiranen per 1.3 milione, kur pas nje 15 vjetesh 1.3 milione mund te mos kete e gjithe Shqiperia. Vetem pleq dhe idiote te tipit Shkaba mund te kene mbetur. Po vetem atehere mund te behet Shqiperia, kur te mos kene mbetur me shqiptare, ketu jam dakord me Shkaben.

normalisht me keq. 25 vjet e ka maksimumin nje regjim, pastaj gjendja keqesohet. deri ne 75-ten ishte shume bukur te jetoje ne shqiperi, me pas u keqesua.

natyrisht nuk keqesohet per te gjithe, nje pjese mire u duket se perfitojne ata vete.

kur nuk prodhohet me fillon e behet vertet keq.

perveç kinezve asnje popull ne bote, nuk i kupton keto kthesat historike, dhe e çojne makinen shteterore drejt murit. bile shtetin nuk e drejton me njeri, kur ndosh avaria, ai s’ka timonier. perpara nga lufterat boterore te shpeshta, nuk i dallonim kthesat, perplasjet ne mur dhe rifillimet. nga dukej si vazhdimesi e te njejtit regjim.

shkon te lere leket e fituara me djerse dhe mund. se per gje tjeter s’ka çi duhet ne fakt. ne kohe te zogut shkonin po ashtu lirisht ku te donin shqiptaret. ne kohe te turkut akoma me lehtesisht se s’kishte fare kufinj. mnjf, kjo pike e shkuarjes diku lirisht, duket pa shume lidhje, apo jo ?

Per sa kohe njerzit kane vetem neps individual per tu rritur e pasuruar pa ndergjgegje shoqerore per progres kolektiv, shqiperia nuk ecen mire.
Do kete vetem disa persona qe do rriten brenda nje kavanozi te mbullur te cilit i mungon ajri gjithnje e me shume.

1 Like

fjala progres eshte fjale koti, se ne fakt nuk ka progres ne asgje. ti nuk je me i zgjuar nga sokrati dhe s’jetohet sot me mire se ne kohe te tyre nga ASKEND (jo ti, une, ne shqiptaret por asnje person ne bote aktualisht). mjafton te shohesh ARTIN qe ata lane dhe te krahasosh te tjerat, merr me mend edhe supen qe ata hanin, etj.

fjala Progres eshte fjale pa lidhje. u fut ne mode nga materializmi dialektik, dhe sepse njerzit jetojne keq e me keq, me iu dhene shprese per permiresim. kur mjafton mos me u shtu ne numer, dhe jeton njeriu pa problem.

dhe ate lakmine nuk e kane te terre popujt. s’kishin lakmi indigjenet e amerikes, po anglo-saksonet qe s’lane me dy gure bashke, dhe qe i vune LEKUN si princip te jetes, te tere popujve te botes. i zgjun nga gjumi letargjik dhe kinezet qe do t’ja u fusin se shpejti ne çdo gje, se jane popull me i vjeter dhe me me kulture te moçme. i njohin fenomenet me mire mnjf.

1 Like

Edhe ma shum inglisht…btw ka text interesant :stuck_out_tongue_winking_eye: