Si e ndali Gjermania numrin e madh të azilkërkuesve nga Ballkani

Keta pushtat ngrejne zerin per disa emigrante qe ju vijne nga Ballkani me rrezik potencial praktikisht zero.
Ama per 1 milion muslimane nga LM shqyen portat.

Uroj ti shijojne sa me shpejt frytet e kesaj politike prej kurvash.

1 Like

Si duket ballkanasit nuk kane shume bojaxhinj dhe futbolliste, Karento. Ja shiko Shqiperia, me Maradonat nga Afganistani dhe bojaxhinjte e hidrauliket nga Siria po mbahet. Ja pyet Alben me zameta nga prapa dhe Bibel nga para po nuk besove.

shume thjeshte …
( hiq pa e lexuar artikullin , e di )
sepse punojne shume e flasin pak , gjurmant …
ky eshte qelsi i sekretit te suksesit e qe shqiptareve ju ka humbur diku ne thellsi te oqeaneve …

artikulli ishte interesant, dhe tregon miopine e politikes gjermane.

" … Sidoqoftë, mijëra punëkërkues të tjerë vazhdojnë të jenë në rradhë duke pritur termine për viza në ambasadat Gjermane të shteteve të Ballkanit. Në Prishtinë koha e pritjes për vizë pune kalon 12 muaj, ngaqë kapaciteti i ambasadës nuk mund të ballafaqohet me kërkesën e madhe për viza nga qytetarët. Kjo kohë e pritjes shpesh ështe edhe e gjatë për punëdhënësit të cilët i tërheqin ofertat…"

pra i zoti i punes e jep viston per pune, ndersa tellalli (ambasada ashlo) nuk e jep viston.
ku eshte ministri i jashtem shqiptar, pse nuk i kerkon llogari ashlove te konsullates gjermane per refuzimin qe iu bejne punemarrseve shqiptare, edhe kur keta e kane kontraten nga punedhensit gjermane.

“… Përmes kësaj skeme, punëkërkuesit duhet të kontaktojnë një kompani në Gjermani nga Kosova dhe nëse marrin një kontratë, shpesh duhet t’i kërkojnë kompanisë gjermane të presë më shumë se një vit derisa të marrin vizën e kërkuar…”

pse konsullata gjermane, apo me sakte ashlot, ua vonojne 1 vit e me teper vizen punemarrseve shqiptare, pse nuk ua japin vizen, kur vete punedhenesi gjerman e kerkon kete puntor.
ketu duket qe ka nje pisllik, duket qe nuk ka ndershmeri e sinqeritet nga konsullata gjermane, me sakte ashlot,

po ç’1 milion ore, ne gjermani jetojne rreth 5 milion (nga 10-12 milion te huaj) qe e urrejne gjermanine dhe gjermanet, e qe presin qe ai vend te marri fund, nderkoh qe ashlot nuk mbajne shqiptaret qe e dashurojne gjermanine,

a ka ashlo me te medhenj se keta, qe nuk duan ate qe i do

1 Like

Ministri i jashtem shqiptar duhet tu kerkoje llogari me force aq me teper kur dihet se hallexhinjte jane gjermanet jo shqiptaret .

ne LM benet lufte , njerezve iu eshte hedhur ne ere nga bumjet shtepia e katandia , iu jane vrare te afermit e nuk dine nese do gdhihen gjalle ne sabah. ne shqiperi qe nga lufta e dyte boterore ne 1945 nuk eshte plasur asnje dyfek.mire eshte te na pranojne si race ariane e kusherinj te larget te ngrofur dikur nen te njejtin diell qe na kane po ja qe kushtet sipas ligjit te azilit nuk i plotesojme .

“…koha e pritjes per vize pune kalon 12 muaj…”

Gojet e liga thone qe eshte gati mallkim te keshe pasaporte kosovare. Nuk te hapen dyert per asgje me ate lloj letre. Jo vetem ne Gjermani. Edhe Index-i global i pasaportave e tregon fare qarte.

Ama z. Pjer, shqiptaret dashurojne edhe keta qe nuk i dashurojne Gjermanine. Ja shiko Alben me zamete nga prapa dhe Bibel nga para, u keput per ceshtjen e refugjateve nga LM. Me shume se shqiptaret dhe gjermanet i do.

Ti Pjer nga i di me kaq saktesi keto numra? Pastaj, ti sikur ke nje konflikt interesi te flasesh per kete teme, per kete vend, duket ditur qe ende s’e harron qe Gjermania ta perplasi ne fytyre kerkesen tende te azilit atje.

ke numra gjembo ,

Ku? na sill burimet Pjer. Apo jane burime sekrete nga pakistanezet qe punojne me ty te magazina?

per ke numra po flet, se nuk po te marr vesh

Nejse, une kam shprese se do rregullohet situata.

Pi raki po mos pi mendte.

Pjer , nis me poste nje kopje te VQ te ambasada gjermane ne Prishtine dhe do e shikosh sa shpejt do e leshojne doren ashlot me vizat per shqipot.

1 Like

Po, po madje qe te mos lodhen kot duke kerkuar, perthyeje ate faqen ku flet per politikat e emigracionit qe ta gjejne kollaj.

1 Like

gjembo, po ne gjermani, ka gjithate emigracion, une nuk llogarrita ata te luftes se dyte boterore qe ngelen atje dhe ata te pas luftes, se ata/keta jane bere gjermane, une llogarita turqit, ruset, polaket, afrikano-verioret, pakistanezet, ata te lindjes se mesme, e vetem keta jane aty tek 12 milion, pra vetem ata te 30 vjetshit te fundit.

Si i llogarite o Pjer apo me hamendje? Ka afro 19 milione emigrante ne Gjermani, 22% e popullsise. 10 milione jane vetem turqit, 2.3 milione nga Lindja e Mesme, 750,000 nga Afrika e te tjeret nga Europa.