Si ishim. 1945 - 1990

Muzeu i memories eshte nje projekt qe synon t’u tregoje te rinjve sesi ishin gjerat gjate sistemit komunist, per te ruajtur kujtesen e atyre viteve. http://1945-1990.muzeuimemories.info

Gjatë pranverës 2017 Instituti i Studimeve Politike organizoi një pyetësor me të rinj të disa prej gjimnazeve kryesore në Tiranë. Pjesë e tij ishin testimi i njohurive mbi të kaluarën dhe 100 pyetje pa përgjigje të tyre lidhur me aspekte të ndryshme të organizimit politik, shtetëror, dhe të funksionimit të shoqërisë e jetës shqiptare gjatë 1945-1990. Në funksion të tyre stafi i projektit www.muzeuimemories.info ndërtoi një broshurë me disa nga pyetjet dhe përgjigjet kryesore, - projekt që do të vijojë të pasurohet edhe në të ardhmen. Projekti gjeti mbështetjen e Ministrisë së Kulturës dhe sot u prezantua në Tiranë nga stafi realizues i ISP. Të dhënat e tij do tu vihen në dispozicion të rinjve të interesuar dhe janë publikuar online për çdo të interesuar në adresën http://1945-1990.muzeuimemories.info.
Qëllimi ynë është dialogu mbi të kaluarën, memoria historike dhe nevoja që shoqëria shqiptare të njohë me realizëm atë në mënyrë që më pas të gjej forcë e kurajë për të reflektuar në ndërgjegje dhe në formim kulturor. Në këtë nismë të nisur dy vite dhe dedikuar kryesisht të rinjve që kanë lindur pas vitit 1990, ISP ka gjetur mbështetjen nga MK, OSBE, Ambasada e Gjermanisë dhe institucione të tjera aktive në çështjet e memories mbi të kaluarën. - Afrim Krasniqi

1 Like

Paskan harruar te shpjegojne se cfare ishin radhat e qumeshtit, mishit, etj. Si dhe, qenka e nevojshme te theksohet se cfare eshte puna vullnetare por e neglizhueshme te permendet cfare ka qene: e detyruar. Nejse, per t’u pergezuar qellimi per ta paraqitur komunizmin me realizem.

1 Like

Fatkeqesisht shumica derrmuese e shqiptareve kane nostalgji per ate kohe dhe per Enver Hoxhen,kjo sipas sondazhit te fundit te kryer nga OSBE.
Popull idiot…

2 Likes

I kujteses…muzeu i kujteses.
Megjithate bejne mire qe mundohen te shpjegojne si ka qene jeta ne ate kohe. Kjo periudhe e trazuar dhe e pafund i beri shqiptaret te kene nostalagji per sistemin komunist enverist. Ku jemi? Hiçgjekundi!

1 Like

Jo nuk jane te vetmit. Edhe ne Rusi, ish-Jugosllavi apo Gjermanine lindore ka akoma njerez qe ndiejne nostalgji per komunizmin. Vete jam i lumtur qe nuk e kam perjetuar ate kohe. Mbaj mend pak gjera se kam qene femije.

Te ndjesh nostalgji per kohen e shkuar nuk do te thote detyrimisht ta lidhesh ate me Enverin dhe sistemin e tij diktatorial. Ja psh mbaj mend qe ne nje nga aksionet e rinise une kam provuar puthjen e pare. Ose akoma i kam ne memorie shijet e mrekullueshme te qofteve te dikurshme qe i shuanim me birren me krikell 13 lekeshe dhe pastaj i fusnim nga nje cigare partizoni. Ndeshjet derbi ne Qemal Stafa dhe sidomos komentet qe bonim pas ndeshjes. Kampionatet boterore qe mblidheshim tek shtepite e shokeve qe kishin ndonje televizor me ngjyra etj. etj. Po ti o ACDC nuk ke faj se ke jetu ne fshat ose me mire me thene ke qene i burgosur pa kryer asnje krim. Ne ate periudhe ne Shqiperi vetem 20 % e popullsise mund te quheshin njerez.

2 Likes

s’te mbetet qefi t’a marr mbrapsh ate Like-un

paskemi ne shqipot Institut te Studimeve Politike akoma … 'Wander cfare funksioni kryen ky ne pluralizem… dhe mbi te gjitha, si e kryen ate.

“La vita e bella” edhe ne kamp perqendrimi, ka thene Beninji, le me pastaj ne kohe te Enverit. Eshte jeta jone, si do qe te kete qene. Sido qe une me shume kam jetuar ne kete “tranzicionin e sterzgjatur”, kam nostalgji edhe per gjera te asaj kohe Po nuk duhet harruar edhe ajo palodemokracia e kryeqelbesires ka ndikuar ne “nostalgjine politike”. Mbase Katovica eshte e vertete dhe ka funksionuar deri diku.

Si do qe te kete qene , me mire se 2013-2017 duhet te kete qene , rraca komuniste duhet te kete qene ku e ku me mire se sa kjo rrace e peshtire Rilindase.

1 Like

prit se s’kane pare gje akoma.

NJe Moot ishim dhe nje Moot kemi mbetur. Prandaj ka nostalgji per ate kohe fale sjelljes se Sali Qenefit e bandes se tij 27 vjet si Kafshe ne pushtet e si Shtaze ne opozite.

1 Like

Eh, kohen e Komandantit do ta kerkojne, po iku, ta qajne me lot.

Aty e keni, mos ja ndini mungesen, duke bashkeqeverisur me Lulthimin Shqupin per 4 vjet, Gogoli i Shqiptareve.

Vlonjatet i bene edhe kenge, o Sali o baba kthehu prap se beme shaka,
nahh s’ka me, tashi tall trapin nga fb me delet. rilindjen meritoni, ate deshet, mbajeni.:joy:

Po Po, gjithe Vlora tu kendu per Sali Qenefin eshte. E pame kto zgjedhje se si po treten qendrestaret, ne lufte titane per te mos u kaluar nga komunistet e LSI dhe Camet… Edvinit qe para 4 vjetesh e kishit te fiksume qe sdo rrinte as 4 muaj ne pushtet po i shifni targen me dylbi. He mer do e haj Panetonen Edvini sivjet?

Hajde nigjoi hajde , " Ku je o Sali " po thone te gjithe, i ka bo Ed vroma me fol me vete :joy:

Nganjeher mendoj ky i ardhka hakut atij poplli veshderr.:joy:

Po mer po ashtu thone tek strofulla e Ariut Leberit e zbrit ne Tirone, as e ve ndyshim…qite i cik hunen jashte Tirone e do e nigjosh e do habitesh se si urrejtja per Salih Qenefin nuk eshte zbut asnji dekik kto 4 vjet. Keq e keni dhe me sa duket nuk zgjidhje sepse edhe kete kerricin e Saliut e mbajne per Idiotin qe qesh. Njerezit kshu …jo i Lebetitmi…

1 Like

Populli e ka pritur Gjigandin si Mesian…shife mbas 4 vjetesh perpjekje per shtet… me shume vota i dhane kesaj rradhe hec e shpjegoje. e mos harro qe gjithe analistet shkruanin qe Gjigandi nuk fiton vetem, ne shkrime e opinione te panumerta.
74 vota morri Gjigandi vetem e percellon e djeg e kuptoj, e Paimagjinushme fitore Publicitare

Si te vinin drute me u ngrof ?
C’ar ishte Pasuria e Shtetit ?
Kush e shpiku kanocen ?
Pse i thoshin " Treni meniemodh " ?
C’bote gamori me koshat me thona i katunarit kur i fusnim spec djegs ne bythe ?
Kush ishin matrapazet ?

1 Like