Si ishim. 1945 - 1990

Sikur te kishe qene kundershtar nder me te egrit te atij regjimi , s’do e kishe arritur diten te shkruaje VQ e te merrje fryme ne Belgjike sot.:smirk:

Po fshatarsine punonjese pse e late jashte shoku arb?

Alergjia ndaj Qimthave gje e mire apo e keqe ?

Pjeri ku ma gjen , eshte i pademshem ne egzistencen e vete te fashitur jashte atdheut, por jane disa te tjere rrotull me te rrezikshem , qe shkojne e vijne e punojne aq shume per Shqiperine sa nuk i ze gjumi te kapin nje perqindje investimi a koncesioni me sekserlliqet offshore , ne emer te progresit e te mires se pergjitshme

1 Like

Si behej divorci? :see_no_evil::grin:

Ideja eshte e mire. Disa gjera jane ca te ekzagjeruara dhe duhet nje korigjues gjuhesor.

Ja si po behemi, ja!

Faleminderit zoti Brace per punen e palodhur dhe vetmohuese! Shikoni @Vlonjat dhe sidomos ju, i nderuar @Pjer se cfare pune madheshtore po behet nga ky njeri i madh!

https://www.instagram.com/p/BZg5IQiADRX/?t=1&cn=ZmxleGlibGVfcmVjcw%3D%3D&refsrc=email&iid=fa5f721614ca4de7a43e371b3c107afc&uid=2583661100&nid=244+272699400

@Vlonjat, shiko c’respekt ka per Llazon. Beji te fala dhe Llazos kur te flasesh. Ma kishte bere borxh me ate dhuraten, thuaj po do gjej menyren t’ja shlyej.
Llazon e kish taku dhe Bradi ne Frankfurt para 2 muajsh

Korrigjues :smile:

Keto pyetjet "si beheshin martesat " e "si beheshin divorcet " nuk e di per c’arsye i kane perfshire. Kur i lexon te duket sikur po pershkruajne periudhe te hershme historike, iliret ose mesjeten, jo sikur po pershkruajne 27 vjet me pare.

1 Like

E pranoj gabimin.

Dushet me vajguri qe u permenden ketu.uji Brenda sekondes shkonte nga akull I ftohte ne vale I nxehte per te rrjepur pulat prape I ftohte e prape I nxehte.ndersa zhurma ,ne te shtune mbrema qe ishte koha komuniste e larjes javore te miletit I gjithe pallati bubullinte nga dushet me vajguri me shume se raketa ne launch pad qe con satelitet ne hene.

Kompleksi i Versailles qelbej ere urine dhe kake sepse nevojtoret ishin te pakta dhe sistemi i ujrave te zeza i prapambetur. Era e keqe ndihej nga te ftuarit mbreterore disa kilometra para se te shihej kompleksi ne horizont.

Ajo qe me bente pershtypje si femije ishte qe njerezit ngjanin si te parafabrikuar, fytyra te vrenjtura te cilat me teper se te vuajtura, ngjanin si te privuara nga njerezilleku. Eshte paradoksale qe nje sistem qe kishte per synim te lartesonte njeriun, e zhvleresonte ate. Shqiptarit iu hoq e drejta e praktikimit te fese, u shnderrua ne qenie materialiste. Si do t’ua shpjegojne brezave te rinj kete?

Jo dhe aq, sa kujton ti (dhe une bashke). Në Shqiperi (por dhe ne pergjithesi, ne gjithe vendet e ashtuquajtura Lindore) ka ende komunitet. Pak, por ka ende. Më shume se ne vendet e ashtuquatura perendimore, e sigurt.

Ilustrim: ne Azi, per shembull, ka vende fqinje (dhe fort te afert kulturalisht !!) por qe duke qene se kane provuar sisteme ekonomiko-politike te ndryshme, ende mund te dallosh ekzistencen (qofte dhe te vaket) ose mungesen (totale) te komunitetit.
Psh, Tailandë vs. Laos (ose Kamboxhia).

Gjerat marrin kohe te behen. Por edhe te zhbehen marrin kohe.

ja ke kput kot! shqiptaret ishin me fetare asokohe. praktikisht,ishte gati i pamundur divorci. 10 cilsitte e komunistit ngjanin me 10 urdhnesat e ten’zot. nilloj si feja,propagandohej te jetohej per vyrtyt. jo vetem nuk jetohej per materjalen,por materjalja as qe egzistonte. njerzilliku!!! maj men qe mami im ishte e shtrume ne spital ne tirane dhe mu me lante komshija.

2 Likes

thuhet se ideologjia komuniste është thjesht krishterizëm pa zot! prandaj si duket edhe papa latiniamerikan quhet komunist nga ‘‘lirimtarët’’

Kjo puna e materializmit eshte loje fjalesh. Nuk kane qene materialiste njerezit, ne kuptimin e sotem te fjales. Materialistë jane perndimoret (ti quajme keshtu), pra njerezit ne vendet qe nuk kane provuar sisteme te majta. Vendet e tjera (2/3 e planetit, ne shek XX, fut ketu edhe Indine qe praktikonte nje sistem fort social) nuk kane qene materialistë.

Ah po, ideologjia e kohes mbeshtetej mbi ate qe quhej materializem dialektik (ose me sakt, Dialektikë materialiste, meqe vete Marksi, sa ishte gjalle, nuk foli kurre per materializem dialektik (L’expression « matérialisme dialectique » n’apparaît cependant jamais chez Marx ; Engels lui-même n’utilise le terme qu’en 1886). Por kjo eshte tjeter gje, biles eshte fiks kjo qe thua ti: duke njohur si baze te sajen dialektiken (ose popullorçe, duke pranuar kontradiktat !), vendet lindore (por e perseris, fut aty edhe Indine) ishin automatikisht shume here më idealiste (ne sensin qe perdoret sot) se sa vendet perendimore.
Triumfi (i perkohshem ??) i kapitalizmit eshte prova e kesaj qe them. Triumfoi materializmi (lekizmi perendimor). U mposht idealizmi (dialektika materialiste e Lindjes).

ps: kur kam ardhur ketu ku jam une (dhe ti bashke me mua), ketu e 20 e me shume vite te shkuara, kam punuar si roje nate ne hotel, per te financuar studimet universitare; te vetmit qe nuk e merrnin kusurin kur paguanin dhomen ishin : ruset, rumunet, bullgaret, armenianet… ; kurre frengjit !)

Bredho une e kam pare dhe prekur jo me larg se para ca ditesh por ti ben mire qe ua kerkon te tjereve te hapin syte para se te merren me llafe.
Nga fundi i nentorit fillimi i dhjetorit do behet nje takim ne Eindhoven per çeshtjen e atyre lopeve. Ka shume mundesi te organizojme dhe nje si tip takimi/dreke/darke me bashkatdhetare qe duan te investojne apo sjellin eksperiencen e tyre hollandeze ne Shqp. Te shohim, te shohim. Ti duhet te jesh prezent me detyrim.

He bravo zhardin, hera pare qe nuk e ke komentin te lyer me livando frenge.

Vetem ki parasysh analogjine, qe njesoj Levizja Femen eshte paradoksale, sepse ka per synim te lartesoje femren, dhe e zhvlerson ate duke e bere thjesht prosti!

Qe te lartesosh njeriun, femen, apo kushedi se çfare tjeter gje te gjalle apo send pa shpirt, duhet te lartesosh Gje Tjeter me pare. Kan sira gjerat! Ky eshte krimin origjinal: eshte shkembyer siraja e gjerave, te fundit jane bere te paret!

1 Like

He se me dole aty ku doja te te pyesja: Vetem per bashkatdhetaret ne Hollande eshte ky takim? Per ata te Amerikes Veriore qe duan te blejne ndonje lope per Shqiperine si I behet?

Nuk jam shume i sigurte per kto ndarjet e komunitetit ne oksident e orient apo ish-demokraci popullore.

Ne itali ke komunitet te lidhur me evenimentet e futbollit qe se ke ne uesej. Por ajo qe do te thoja eshte qe komuniteti ne Shqiperi ishte i dobet.

Me kujtohet qe kur na u internonte ndonje nga shtepia …Miqte nuk na flisnin me me goje…nderronin rruge kur na hasnin ne rruge…dhe keta ishin intelektualet e shquar Shqiptare qe moren flamurin e anti-komunizmit me vone e rastesisht edhe miq femijerie e familjar me prinderit tane.

Po te njejtem benim edhe vete kur shihnim kur u vinte gazi ndon je familjeje dhe i ngrinte me rrecka a shikonim nga krahu tjeter…e kam thene edhe me pare qe kur ktheheshim ndonjeher naten vone nga gjyshja e kalonim afer policise…klithmat e atyre qe torturoheshin ndonjehere i shpetonin dyerve dyshe …dhe mbaj qe nena me mbyllte veshet e shpejtonim hapin por kurre nuk i permendnim keto ndodhi me ze ne shtepi. Thjesht i harronim duke mos i diskutuar e duke u fokusuar ne Komunitetin e Shendetshem.
Kjo ngjyra roze qe i hedh gjerave del sapo bie ne kontakte me komunitetet e adhuruara kurse teoria e Lekizmit nuk qendron sepse NE QE NE FILLESAT E LINDJES SE QYTETERIMIT TONE KEMI QENE SHKEMBYES. Kemi shkembyer lesh e lekure, cigare e mendafsh derisa sa erdhem e vendosem se si sa komoditete kishin standard me te larte sa te beheshin Currencies…