Si ndryshon Kushtuetuta dhe si do të jetë Turqia e re e Erdoganit

Turqia e re?
Si Republika e re :v:

jangllesh sulltan

Per mire paska ndryshuar kushtetuta e Turqise. I eshte afruar asaj te SHBA-ve. Ndaj edhe Trump e uroj Erdogan per kete arritje. Nuk e di se cfare mendimi ka ACDC-ja per kete event.

Edhe ne kemi nevoje per nje diktator. Pse te mos i japim keto fuqi edwin babuin rames?

Trump do e marri shembull dhe Erdogan do e kete udherrefyes.
What great timing per te dy…
Nuk prononcohemi akoma per shkeljet ne votimet e referendumit ka thene administrata e WH, do presim ca

berbero, shkruj nje artikull me titull:

Si mund te jesh enverist, dhe njekohesisht te kesh xhan Ameriken.

Me nje fjale, nje hap prapa Turqia. Shumicen e votave ai e morri nga zonat rurale.

  • Dikur neve s’kishim drita, rruge, Erdogani na i solli te gjitha,- u shpreh nje banor i Turqise lindore.

I eshte afruar asaj te SHBA-ve

Aq mire e njeh kushtetuten e SHBA-ve?

Parlamenti do të humbasë fuqinë për të ngritur hetime ndaj ministrave dhe për të votëbesuar qeverinë.

Psh kjo eshte e kunderta e kushtetutes se SHBA-ve.

Kushtetuta e SHBA-ve ndan dhe balancon pushtetin me 3 pushtetet: legjislativ, ekzekutiv dhe gjyqesor. E ben kete kushtetuta e Turqise?

Rol kyc luajti diaspora, pra jo vetem Anadolli (contrary to popular belief). Ne Gjermani vetem ne Berlin fitoi me “vetem” 50.1%. Ne qytetet e tjera behej nami. Ne Austri me shume se 70% votuan evet