Si të bësh 380 mijë Euro në Shqipëri, pa rrezikuar asgjë

Lexon njeriu per sukseset e Elon Musk-ut, sakrificat, cmendurine, gjenialitetin. Nderton tjetri firma si Zip2 dhe e shet per 307 milione dollare, e pastaj i futet SpaceX-it, SolarCity-t, Teslas… Pastaj lexon njeriu per shkaperdredhjet e Shqiperise, ku ca njerez pa emer e pa fytyre bene mbi 380 mije euro fitim ne nje vit. Ne vitin e pare zonja dhe zoterinj!!! Nga SHENDETESIA FALAS. Thyeni shpinat ne pune shqiptare te ndershem. Vazhdon koha e maskarenjve.

Koncesioni i shumëpërfolur i shërbimit tëhemodializës, i cili u dha nga Ministria e Shëndetësisë te një kompani të panjohur në tetor 2015-të, raportohet se ka realizuar një fitim neto marramendës që në vitin e parë të aktivitetit, ende pa investuar asnjë kacidhe nga kapitalet e veta.

lol. po normale qe kompania qe fiton tenderin do te kete fitime. Kompania s’ka ndenjur kot. Ka bere punen, u ka ofruar sherbimin pacienteve. Duhej ta kishte bere falas? Po kompanite qe shtrojne rruge, e di sa kane fituar deri me sot? Ku eshte ndryshimi? Shteti shqiptar ka paguar 380 mije euro ne vit per t’u ofruar sherbim ne privat, falas, pacienteve me dialize? Nderkohe qe perpara verdalliseshin me kushte me te keqija? Ku eshte e keqja ketu? Nuk duhej te paguante e t’i linte sic ishin? Apo duhej te blinte vete pajisjet qe kushedi sa kushtojne.

Mjere ai vend ne dore te kujt ka rene , shikoji cfare surreterish kane .

380 mij € shume pak paskan bo, mund te benin edhe me shume, e kush do i ndalonte!?

3 Likes

Sikur të mos mjaftonte fakti që një kompani me kapital 30 milionë lekë fitoi një kontratë me vlerë 70 milionë euro, në nëntor 2016, 72.5 për qind e aksioneve të Evitaiu shit përkundrejt një çmimi prej vetëm 160 mijë eurosh një kompanie guackë të quajtur ARIMO B.V. Kjo e fundit është e regjistruar në Hollandë, një vend që konsiderohet si parajsë fiskale pasi lejon kompanitë të regjistrohen aty me një administrator fasadë dhe me pronësi të fshehur. Kompanisë, aksionet e së cilës iu shitën për 160 mijë euro, i përket, sipas bilancit të vitit 2016, 43 milionë lekë ose 318 mijë euro vetëm nga fitimet e vitit të parë të kompanisë së koncesionit.

po mire mo se persa kohe pas kesaj kompanie nuk jane Zeni dhe Gita, nuk ka ndonje gje te keqe.
Te gjithe gagacet jane te lutur te kumtojne tani per Lulthimin
A kupton o shoku fshatar ca behet? marr 160 mije euro qe te te jap 318 mije euro fitim disa muaj me vone. Dhe kjo vec per vitin e pare.

O Lolo, po ato jane 380 mije FITIM. O lolo. Shteti ka paguar shume me shume. 380 mije Euro i futen ne xhep keta, pasi ofruan sherbimin. o lolo, dhe pak hajvan.

1 Like

380,000 € ne ditet e sotme s’te dalin as per ne qirtore, bie fjala. Kush u vu Minister Shendetesie pas Beqos! Pse s’i ra nga pas ketij muhabeti e ta mbyllte rubinetin?

Kater kompani premtojne ta bejne sherbimin me lire por gjithsesi nuk fitojne dhe sipas artikullit, kompania fituese nuk kishte as experiencen e as kapitalin me te madh se kompanite humbese.

Pronaret e shoqerise amalgame mbeten mister. Mbas njefare kohe nje pjese e kompanise shitet te nje kompani kukull te vendi Belulit.

Per vitin e pare kompania nuk raporton humbje si resultat investimesh/riorganizimesh. Del direkt me fitim 35% normë fitimi mbi të ardhurat dhe 51 herë normë fitimi mbi kapitalin.

Tani nese kto numra jane ne rregull, ca do me shume ai katunari Gramshit qe do bonte ato arrestimet e bujshme.

Minister shendetesie pas beqos u vu nje teknik i PD. Tekniket e PD kishin halle te tjera, te majmnin njerezit e vet. nderkohe qe 380 mije euro fitim ne vit per sipermarrje kaq te medha jane mese normale. sikur te kushtonin te gjitha kaq. NDerkohe PD po perpiqet qe njerezit e tyre te permbarimi te marrin miliona, 10% te vleres se prones qe duhet ekzekutuar para se ta ekzekutojne. Dhe nese deshtojne ta ekzekutojne urdhrin, keto para nuk kthehen me. E kuptoni cfare zhvatjeje duan te bejne me pak muaj? Nderkohe qe handikapatet ankohen per sherbimin falas qe marrin pacientet e semure per dava 380 mije eurosh? Shumica e kompanive as nuk i marrin persiper pune te tilla masive nese fitimi eshte aq ne vit.

Pse nuk hap teme tjeter per kete por vjen dhe e devijon, si gjithmone, temen?

jo xhanem se 380 mije vitin e pare, 400 mije te dytin, 500 mije te tretin e deri ne te dhjetin keshtu, te dalin te mbash me pune gjithe qirtoret e Vegasit.
Pastaj, nuk te vret syrin aq shume pjesa ku permendet kapitali fillestar modest i kesaj kompanise? po ajo pjesa kur thuhet se i shiti 72% te aksioneve nje kompanie anonime pak muaj me vone thjesht per te transferuar fitimin tek pronari i vertete?
Se pastaj bejne cudi me ato kompanite qe hedhin shiringa e qese plazme e gjaku ne lumenj qe fitojne tendera edhe pse nuk kane as pervoje menaxhimi mbeturinash e as kapital.
E verteta eshte e thjeshte: pas ktyre “kompanive”, fshihen baballaret e kombit, ministra e deputete qe vjedhin pasurine publike te ketij populli. Kope bagetie do i shkonte me mire po ne po rujm etiketen…

Per kete firme qe fitoi tenderin, kemi lexuar qysh vitin e kaluar, dhe u indinjuam qe nuk fituan firma qe ishin specializuar per dializen, ndersa persa i perket fitimit qe kjo firme ka fituar per nje vit, 380 mij euro, kjo mua me duket normale, dhe nuk duhet ngritur theksi tek fitimi (se eshte e drejte e çdo firme te fitoje) por tek sherbimi. A eshte sherbimi ndaj pacienteve ne rregull, a jane te kenaqur pacientet. Nese po, per mua ajo firme kalon klasen dhe te vazhdoje punen.

eshte brenda temes, gjembi. Lexoje me kujdes. Vere inteligjencen ne pune.

i nderuar. Juve ju lidh puna me pecogrosa dhe normal qe ju duket normale qe nje kompani me kapital diku te 230 mije euro te fitoje 380 mije euro direkt nga buxheti i shtetit per nje sherbim modest qe vete shteti do ish ne gjendje ta ofronte meqe ka dhe infrastrutkuren Biles, ky fond prej miliona eurosh mund t’i sherbente shtetit qe te mbyllte ca vrima ne buxhetin per mjekesine

Une i dashur, kam qene partizan qe disa sektore, sherbime te ngelen dhe te jene shteterore, te pakten persa kohe puna dhe fitimi jane ne ngritje. Tani ata (drejtuesit e Rilindjes) e privatizuan, per ç’arsye, nuk e di, bo vaki edhe per noi korrupsion te vogel, noi ndarje paresh n’mes vetit.

2+2=4. E vura mire ne pune profesor?

ok, por mjaft per sot, mos e mbingarko veten pertej kapacitetit, se pastaj e merr me frike.

welcome to Albania, atje ku vetem Google & Apple bejne biznes

Flm peshku per kete opsionin qe tani nxjerr njoftime dhe e sheh se kush te pergjigjet, dhe nuk rrezikon ta lexosh pa dashur. Nderkohe avdallit qe vazhdon te me shkruaje i perseris qe nuk e lexoj.

Ja vlen te kapesh pune nese nuk ben te pakten 200 mije euro fitim* ne vit?

*dikush duhet t’ju tregoje disave se cfare do te thote fitim, si llogaritet, ndryshimi nga net ne gross, etj.