“Si u shkatërrua Gjiri i Durrësit, bisedat e mia me Berishën dhe Bashën”

Te dashur lexues, hasa ne nje artikull brilant te vitit 2013, te nje specialisti dhe fuksionar njekohesisht, i urbanistikes dhe pushtetit lokal, i cili flet me fakte, ate qe ka perjetuar ne plazhin e durrsit, ne vitet 2005-2013 .
Ia vlen jo vetem ta lexosh por dhe te japesh mendimin tend, sidomos tani qe ndodhi dhe termeti i madh, kush ishin fajtoret, pse ndodhi keshtu, etj, etj.
http://www.gazetadita.al/kopertina-02-shtator-2013/

flm admina :grin: shresoj qe lexuesi te mesoje disa fakte dhe te fshehta rreth asaj kohe

Te gjithe ne shpikim disa histori (ne fund te fundit eshte e njejta) per tu vetebindur se kemi fituar eksperienca ose se kemi perjetuar ne jete ndonje eksperience qe ka nje domethenie.
Por a ekziston ndonje njeri qe mund te na garantonte se rrefimi i ndodhise korespondon me te jetes?
- delta pa dhom

Ekziston nje ndryshim kategorie midis objektit te pershkruar dhe pershkruarjes se objektit - xhatani

Ahu , ke nai gjo me te shkurter, Pjer ? …Kto jane te gjitha ke VQ …

jo jo i nderuar, tek VQ (letrat e 2002-2005) jane vertete direktivat per te investuar ne drejtim te turizmit, por jo mbi rere.

Quhet perceptim :grinning:

"…Aktualisht gjykoj se Gjiri i Durrësit jo vetëm që nuk ka më funksion turistik (përveçse është pranë detit), por ai ka humbur dhe funksionin e tij urban. Ai sot është dhe i pa banueshëm.

Fatkeqësisht dhe Ademi në Turqi kishte këtë mendim. Këtë e tregon dhe bllokimi fatal i tregut imobiliar. Këtë e tregojnë mijëra apartamente të pa shitura në zonë. Humbje shumë e madhe për një vend të vogël…"
ke ndonje vizion tjater se turizmit i morem te keqen ?

Alba, a nuk te mjaftojme ne budallejte e ketij blogu, qe merresh me budallejte e blogut te Ardianit?

ata duken akademike apo perpiqen te jene te tille :grinning:

ketu ne perendim, e dashur alba, ne mesuam se kur nje pune, nuk del mire, nuk do do te thote te dekurajohesh, perkundrazi te mesosh nga gabimi dhe te perpiqesh ta permisosh gjendjen, apo punen/projektin tjeter.
pra edhe aty ne plazh, qe eshte zona me e ngarkuar, ka vend per permisim, biles jan bo permisime, makinat per drejt jugut, kalojne nga autostrada ne shkozet, ujrat e zeza (shumica) shkojne drejt kolektorit, e nuk derdhen me ne det, etj, por ka vend akoma per permisime, si nje vend per parkim me kate, lojra per femijet, kend sportiv, etj,

Pjer mbasi ben komente te tilla, pa tjeter qe prane ke nje shishe, te cilen e ngre, dhe glleq-glleq-glleq fllucka ne leng alkolik sipas zakonit, apo jo?

i modho, po nuk osht noi gjo e re, qe une kam per not, vit t’ri :grin:
per komentet e specialistit qe flet per plazhin, çfar na thu, jan fakte interesante

po ky osht enverist mo, komunist 24 karat. Ky eshte enverist, qe bën që edhe enveristët të skuqen nga turpi.

o Pjer, akoma nuk e ke kuptu se un ma mir te vdes se te lexoj artikuj te tille. Nuk do te isha i Modh nese do te lexoja artikuj per politike. Merpo tani nuk lexoj me asnje lloj artikulli, as ato qe kam bere vete nuk lexoj, jo te tjereve.
Lexoj vetem komente, kryesisht ne jutube-strafkullah.

ngushellohu se ke kapon qe i lexon dhe gjen fuksa aty mrena ne artikull, krrus galiç duke pergju disidentet se mos thone ndonje gje kundra shokut Enver.