Sistemi i adresave

Kohet e fundit prinderit levizen ne nje apartament te ri ne Durres. Gjate nje telefonate i pyeta per adresen qe t’i dergoja dicka qe u duhej. Babai hezitoi per nje moment dhe tha: "…Gjergj, …se …domethene kjo puna e adresave eshte pak e komplikuar ketu. Sidoqofte shkruaj:

Lagja 1, Rruga “Taulantia”,
Pallati perbri Hotel XYZ, siper bar ABC…"

Per ata qe e njohin Durresin, nuk po behet fjale per nje lagjje te re te mbire si kerpudhe pas shiut. Pyetja qe kam eshte: Pse eshte kaq e veshtire qe te kete nje sistem adresash ku i paraprin ndertimeve te reja? Dmth, nese dikush nga ju eshte arkitekt apo ka njohje te sistemit, si funksionon ky sistem per momentin, dhe si mund te rregullohet?

1 Like

O Gjergji, ke ndonje pyetje per Kinen, Angline, luften ne Gjirin Persik? Apo do te dish sesi mund te shkosh nga shtepia jote te wallmarti me i afert? Ku jane getot ne filan qytet? Per keto gjera na pyet sa here te duash, ndersa per sistemin e adresave ne Shqiperi… nuk merremi me keto vogelsira. Ai qe kerkon gjen, thote populli 5here me i zgjuar shqiptar.

2 Likes

Nuk besoj te mos jete bere ne durres, por ne Tirane dhe ne disa qytete te tjera ku kam te njohur, erdhen neper shtepia dhe moren regjistrimin per adresat e reja. Nuk e di a kane hyre numrat e rinj ne fuqi, por gjithsesi dhe me pare ka pasur nje numer. Thjesht babai yt ndoshta nuk e di, por posta ka nje numer zyrtar per cdo ndertese e per cdo apartament. Babai te shikoje faturen e ujit, se aty e ka adresen. Dhe po s’e pati aty, e ka te sakte fare te hipoteka. Por nga ana popullore, kur porosit nje pice, psh, menyra me e thjeshte eshte me objekte te njohura. Populli yne nuk eshte mesuar me tjeter sistem.

Shkabe erdhen neper shtepia pikerisht per te krijuar ate qe quhet rezidenca si dhe per regullimin e sistemit te adresave. Por nga ardhja ne shtepi e intervistueseve derisa te perfundoje procesi (ndoshta edhe nuk perfundon, pasi e nisi njehere bashkia e Tirones nese te kujtohet kur ishte pronar, me fal kryetar Edi Rama, por nuk perfundoje) mbase kalojne edhe 10 vjet.

"Populli yne nuk eshte mesuar me tjeter sistem.“
Ncncnc Po edhe Ura Vajgurore ka adresa te tipit " Rruga X, Pallati abc/1/2/etj, Hyrja 1/2/3, Kati 3, apartamenti yz”. Limitohu ne 2 gomarlleqe ne dite them une.

1 Like

ata erdhen per te ndryshuar sistemin, dmth nga pallati numer kaq, tani do te behet “ndertesa numer kaq”, por jo se me perpara nuk kishte adrese. Cdo apartament e cdo banese e ka nje numer regjistrimi, nese nuk eshte aq e paligjshme sa te mos kete lidhje per uje e drita.

Ne shqiperi ruhet privatesia e individit.

o byrazer, i vetmi sistem qe funksiono ne ket prizem esht anullimi i planit urban i legjislatures meparshme nga tufeshkerdhysat e rradhes.Thuj shyqyr zotit, prä-neandertalet po shtrojn tubat e ujit perpara se me ngrejt muret.
:joy: