Skënderbeu "jo-shqiptar"

Dekani i Akademisë së Arteve, Ardian Isufi e ka dënuar ashpër në disa intervista dhe reagime, Skënderbeun e Budapestit. apo më saktë, imazhin e shtatores së Gjergj Kastriotit që do vendoset përballë një monumenti tëaleatit të tij, Huniadit. Skënderbeu, që del nga shkëmbi me shpatë në dorë, është vepër e Mihali Gabor, një skulptor shumë i njohur dhe mjaft i vlerësuar në Hungari dhe gjetkë. Por Skënderbeu i Gaborit duket si vepër studentësh, thonë disa nga skluptorët tanë. Ata thonë se ai nuk i qëndron fizionomisë së përdorur nga artistët tanë. Është e vërtetë që nuk i ngjan Skënderbeut të Odise Paskalit, i cili ngjan si burri i përkryer. Dekani Isufi e quan “jo shqiptar”. Je se c’shkruan dekani në Facebook:

UAUUUUU:(
…nuk kam pare ndonjehere Skenderbe me “impresionues ambig” por jo Shqiptar… padyshim, mund te jete Hungarez, Bullgar apo Serb, por kurresesi Shqiptar!.. fundi i fundit, sipas shprehjes se urte popullore edhe kjo “menxyre artistike dhe historike nuk do zgjase me shume se tre dite” dhe do ta ngulin aty ku e kane paravendosur duke vazhduar te shtremberojne ne menyre konstante historine dhe kulturen tone, por ajo cfar me vjen keq eshte se pale ne kete rast behet edhe injoranca jone institucionale e zyrtareve tane “par excellence” qe i kemi derguar me taksat tona per te promovuar Shqiperine dhe po e “Ç’meritojne” me sukses te papare Shqiperine ne arenen nderkombetare!
…Do i beja me dije ketyre injoranteve me portofol nga Ministria e Jashtme qe t’pakten ti sygjeronin Arkivat e Vatikanit ketij skulptorit hungarez per te analizuar fizionomine e Skenderbeut sepse aty ka me dhjetra gravura ku mund te interpretohej figura e Skenderbeut si Prinjes dhe Diplomat i Shqiptareve!

Nje samurai :grin:

Qenka java e Skenderbeut…

Duket sikur sa ka dale nga “Game of Thrones”, ndonje nga ata mongolezet.

here me shembellen si mongol, e here si indian… “i fundit i Moikaneve”, duhej ta kish titulluar kete statuje.
por kur shikon artistin vet, pastaj, qe qenka nje cop lamashi , pijaneci i lagjes, e kupton qe skishte si te dilte ndryshe statuja, por si nje arixhi, cigan hungarez.

ky është skënderbeu i muç nanos:heart_eyes:me nënë serbe dhe baba grek!

Duket si ata zylyfet qe shesin pandofla plazhi tek tregu cam .magjaret e mutit.

Se si ka qene Skenderbeu vertet asnje nuk e di, sepse nuk ka asnje portret bere me pozim te tij ne kohe reale, ekzistojne vetem kopje te kopjeve te portretit dhe gravura shum te dobta ku asnjera nuk ngjan me tjetren, e njekohesisht ngjajne midis tyre sepse jane pa fizionomi, aq pa fizionomi se e njejta grafike mund te paraqese njesoj Skenderbeun dhe Galileo Galieun ose Magelanin ose Bokaçion ose Ballaban Pashen.

Ne kete kaos eshte imponuar pa asnje lloj reference historike Skenderbeu i Odhise Paskalit, i cili eshte bere prototipi matrice arketip i pranuar zyrtarisht e qe ka prodhuar pa fund skenderbej qe i referohen gjithnje fizionomise se Skenderbeut te Paskalit. Skenderbeu i Paskalit eshte frut i fantazise se tij, dmth eshte fytyra e Skenderbeut mitik, ndersa fytyra e Skenderbeut historik ndodhet ne boten tjeter. E vetmja shprese eshte qe Paskali te kete marre nje revelate nga bota tjeter.

Sakte çfar ka ndodh me Jezuin, asnjeri nuk njeh fytyren e tij te vertete, me kalimin e kohes eshte perpunuar nje fizionomi arketip e Jezuit mitik, e pranuar zyrtarisht si fizionomi, e te cilit i referohen vazhdimish ne variante pafund.

1 Like

ne fakt bene nje kompozim komputerik te jezuit bazuar ne pamjet e cifuteve te hershem .zeshkan me kacurrela dukej si gezim kulufi.

1 Like

Shekujt nuk kanë përcjellë asnjë dokument me një përshkrim mbi tiparet e fytyrës së Skënderbeut hartuar nga ndonjë njeri që e ka njohur atë nga afër. Për këtë arsye ne jemi të detyruar t’i drejtohemi paraqitjes së tij në ikonografi. Por ikonografia e Skenderbeut eshte shume e pasur dhe e larmishme

http://www.shqiptariiitalise.com/histori/histori/histori/portreti-i-skenderbeut-sp-61391605.html

Ben kingsli ne rrolin e Skenderbeut :smile:

ahahahaha A ngjan Skënderbeu me Skënderbeun?!…

Une per vete Skenderbeun do ta perfytyroj gjithmone si te filmi :smiley:

1 Like

Pse e paraqesin pergjithesisht me sy te kalter? Hebrenjte sikur s’jane me sy te kalter.

S’ka nevoje te ngjaje me Skenderbeun e vertete, mjafton me ngjajt si Shqiptar.

Ose te jete i holle i gjate dhe pak kurriz te dale !

1 Like

Te filmi, aktori qe luan Skenderbeun eshte rus, sec ka nje emer…akaka :speak_no_evil:…vetem zeri eshte shqiptar.


aktori qe ka luajtur Skenderbeun te filmi ishte gjeorgjian. por Gjeorgjia ishte pjese e BS aso kohe.

1 Like