Sondazhet si nje prej atributeve kryesore të demokracise


#1

Report TV në bashkëpunim me institutin Italian “GPF Inspiring Research” sjellin sondazhin e parë për situatën politike në vend dhe pritshmëritë për zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019. I ftuari special i mbrëmjes së sotme në emisionin “Repolitix”, është Roberto Baldassari, i cili rikthehet për publikun shqiptar pas parashikimeve të sakta që bëri për zgjedhjet e vitit 2015 dhe 2017 me institutin “Piepoli”, aktualisht president i “GPF Inspiring Research”. Në këtë sondazh të parë qytetarët i janë përgjigjur pyetjes se cilat janë arsyet e klimës së tensionuar politike që ka përfshirë vendin. Sondazhi jep përgjigje edhe për votën e shqiptarëve nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot.


#2

pra rreth 50% e popullates, thote se asnje politikan nuk i duket i sinqerte,
qe do te thote se te gjithe keta duhet te ikin, te dalin ne pension,


#3

duket si e paguar nga rama


#4

I pamjaftueshem! Mungon Vasili, Paloqja, Ndoka, Shehu dhe Mehdiu! Harrova…mungon dhe llaxorja kaptinmothe me parakolpe botoxi.


#5

:blush:

Për të qene 100% fair, duhet me pranu qe në gjithe boten sondazhet kanë nje tendence të lehte për njerin krah apo tjetrin. Personalisht e ve re kur behen zgjedhjet në France: rezultatet paraprake të oresh 20h në TV (bazuar në sondazhet e zhvilluara pas daljes se zgjedhesve nga votimi) kanë nje ndryshim të lehte në funksion të x apo y kompanie sondazhesh, por tendenca (fituesi) eshte i njejte.

Në Shqiperi nuk ka ndonje tradite historike sondazhesh (me kujtohet se deri jo me shume se para 8 vitesh, ende nuk ishte futur kultura e sondazhit (me kujtohet se të DYJA forcat kryesore nuk donin të publikonin të tilla).

Me kujtohet shume mirë Piepoli. Në 2017 keta e gjeten me afersine me të madhe.
Por kush ka dyshim, bujrum, le të punesoje opozita nje insistut sondazhesh dhe të shohim nese tendenca eshte njesoj apo në kahun e kundert (siç le të nekuptosh ti).

Piepoli në 2017 parashikonte :


#6

dobet, per mendimin tim

politika e vjeter duhej bere exit me kohe, ne ende i faktorizojme. Eshte ne interesin e vendit te levizi para. Rama :-1: ne kete drejtim por dhe faj subjektiv nuk i ve


#7

Matematikisht (jo statikisht, jo me sondazhe), 90% e popullates nuk eshte as hipokrite e pasinqerte por eshte “kot qe rron”, eshte si pluhuri i rruges, fryn era dhe e merr.


#8

Ja iken po kush do vije.me I mencmi qe u kA ngel socialisteve eshte Pandeli majko.


#9

Besoj se gjendja aktuale eshte ajo qe pasqyrohet ne sondazh; opozita nuk frymezon, ka nje leadership ze diskredotuar. Per te ardh keq qe nuk ka organozime te tjera politike qe do mund te benin nje opozite serioze.
Mandati i dyte i Ps pa tepsi po fillon te jete me i mire se i pari me Tepsi.


#10

Pandeliu eshte i bute, qesh shume dhe duket si shpirt njeriu qe s’i pelqejne konfliktet, nuk ben per ate pune. Ata jane cakej te gjithe, te vene perpara.


#11

Sondazhi eshte ne linje (per te mos thene bujar) me pjesmarrjen e popullit ne protestat opozitare, persa i perket opozites.
Gjithashtu duket se reflekton pakenaqesite qe ka populli ne pergjithsi me qeverisjen aktuale. Kete mund ta krahasoni me oret e tera qe KM-ja harxhon duke “edukuar” popullin ne platformat elektronike ne lidhje me pyetjet, pakenaqesite e sosjen e durimit te tij.


#12

Me i mire? Shalsi minister?


#13

Njera bole vlen tjetren, te dyja bashke vlejne sa Vrima e Zeze - i Modhi :smiley:

Njera bole lan tjetren, dhe dyja bashke sperkasin fytyren e kalamonit dhe familjareve te ulur ne divan duke pare sondazhet ne televizion - i Modhi :smiley:

(sigurisht flitet per bolen e majte dhe te djathte te Marlonit, se per Pjer Paolo Pasolinin eshte me e komplikuar situata politike)


#14

Sa per ta rikonfirmu, ti je ai qe keshillonte se si me ja derdh spermen ne fytyre femijeve ne divan?


#15

jo nuk jam un, sepse mund te keshillohen vetem gjera qe ben vete. Ndryshe nuk je i besueshem.

Leri te tjerat, une nuk mbaj televizor ne shtepi.


#16

Ti je; e shkurar zeze ne te bardhe. Furcat metaforike qe i jep per efekt “humori” here pas here, nuk e cbejne ate qe shtype.

Cuditerisht peshku heshti atehere, e vazhdon te heshte.


#17

peshku hesht gjithnje sepse peshqit heshitn, kane pune tjeter per te bere, duhen te pastrojne spermen e Marlonit ne forme sondazhi elektoral nga fytyra e tyre dhe kalamajve te tyre te ulur ne divan para televizorit.


#18

Ok, dmth ti je ai i te hedhurit te spermes ne fytyre femijeve ne divan.


#19

eshte bolja e Marlonit, o sperme e thare elektorale. Un jom askushi, as televizor nuk kom.


#20

opozita proserbe ka marrë rrugën e, kapos ! rama qëndron si figura me e besueshme nga gjithë langaraqët e tjerë, derisa siç kamë thënë gjithmonë, të dalë në skenë e djathta shqiptare!. varet nga make albania great again qëndrimi në pushtet i ramës. sa kohë që sali karaxhiçi do të jetë kërcënim për shqiptarët, rama do mbretërojë i qetë.