Sondazhi: Një në pesë amerikanë nuk e dinë se djathi bëhet me qumësht

Një studim i Departamentit të Agrikultures së SHBA-ve nxorri në pah nivelin e dobët të njohurive që ka publiku amerikan ndaj ushqimeve që konsumon. Kjo vjen për shkak të mungesës së ushqimeve të freskëta në tregjet amerikane dhe zëvendësimit të gatimit në shtëpi me produkte të gatshme të blera në supermarkate.

Disa nga statistikat tronditëse (dhe paksa qesharake) janë:

 • 16.4 milion madhorë mendojnë se çokollata me qumësht vjen nga lopët bojëkafe
 • 60% e nxenësve në klasë të gjashtë nuk e dinë se qepa dhe sallata janë bimë
 • 78% nuk e dinë se “pickles” jane kastraveca turshi
 • 72% nuk e dinë se buka vjen nga bima (gruri)

  Sondazhi i shkollave tetë-vjeçare në Kaliforni (pdf)
  Sondazhi i Departamentit te Agrikultures së SHBA-ve (pdf)

Sondazhi ne shkollat e Miçiganit paska dhene rezultatet me te uleta, tamam aty ku ka maru shkollen kryetari i bashkise se Tiranes :))

4 Likes

Po te kishin qene inteligjente paraardhesit e amerikaneve, do t’ia kishin dale edhe ne vendet e tyre origjinale.

Një në pesë shqiptarë të R.SH.-së mendojnë se Rama, Basha dhe Meta janë perëndi të ardhura nga Olimpi dhe nëse nuk marrin vota, do të përmbytin vendin me zjarr e shira.
Një në pesë shqiptarë mendojë se Trampi është zoti në Tokë, babai i Jezusit, dhe se qyrrat e Trampit janë mjekim kundra debilitetit.
Një në pesë shqiptarë mendojnë se Toka rrotullohet rreth Republikës së Shqipërisë, kurse dy në pesë se besojnë se Rama është burri i Merkelit.

5 Likes

Dhe lidher I balkanit😬

##Një në pesë amerikanë nuk e dinë se djathi bëhet me qumësht

Ky titull me kujtoi nje shprehje te lashte qe e degjoje gjithnje, sa here behej muhabet rakije ose vere ne kuvend burrash:

 • M’ka than baba mue: shiko se rakija behet edhe prej rrushi!

Nuk e di pse, megjithse shprehje e sterdegjuar, te gjithe rrotull nuk mungonin kurre te zgerdhiheshin; ishte si nje lloj rituali fetish i vjedhjes.

Shqiptaret qysh ne vitet e largeta 1500 e kane ditur qe djathi behet nga qumeshti.

Mbrapa jane amerikanet. Shume.

Btw, ne vitet 60ta, 13% e amerikaneve mendonin se Hena perbehej nga djathi.

Pastaj, shkuan me apollo qe ta vertetojne.
Shqiptaret ishin 100% te sigurte qe hena nuk ishte djath, prandaj nuk shkuan.

1 Like

Meqe ra muhabeti tek shqiptaret, dhe sondazhet, si shpjegohet qe gati 33% e femrave te rritura jane analfabete sipas ketyre statistikave? https://knoema.com/atlas/Albania/topics/Education/Literacy/Adult-illiteracy

Keshtu e katandisi ObamaSorrosi me projektin. :frowning:

Por Me ne fund ata qe e dine si behet djathi fituan

1 Like

ç’ke qe fut kot ne kete pilaf shqiptaret, o kushdoqofte popull tjeter qofte? Shkrimi flet per problem brenda Amerikes, e shpjegon analfabetizmin si problem ekologjik i shkeputjes nda natyra, si injorance e konsumatorit supermarket qe mendon se lopa eshte rafti ku eshte vendos shishja e qumeshtit. Per me teper Amerika ka qene me ekologjike se Evropa, eshte nje Evrope e tejzgjatur ne prateri. Pra qe tani Amerika eshte i çik si shume para nga pikpamja ngambrapa. Kjo eshte tema, ketu vertitu nese do me qene brenda temes.

Llafosur pastaj jasht teme, nese do me krahasu, gjeje kundeshtarin tamon, psh krahasoje me Evropen per arsimim popullor, ose me tamom me Rusine, ose me Bashkimin Sovjetik, meqe ke permend kohen e shkuarjes ne Hene.

Po per gjalpin c’thone ne driten e dobise extra kulinare te tij qe eshte ezauruar me aq kumpetence ne kete blog :grimacing:

1 Like

Edhe faj nuk kane; ca jane mesu me “gavement ciiz” e ca te tjere me “pllestik ciiz”.
Nga ana tjeter ai laboratori ushqimor inegzistent kish nxjere ne drite faktin se shumica e djathrave ne Shqiperi behen jo vetem nga qumeshti…

Pse,ku ndryshon nga heret e tjera?Ne te njejten linje eshte,emigrantet jane deshtake qe lene vendin e tyre.Pastaj pse keto internetrat e iphonat e c’jane keto,nuk shpiken nga Shkaba,po nga pasardhesit e deshtakeve,ky eshte muhabet tjeter.

:smile: mir e kape, fantastike je, ja kalove maestros.

Eshte tamam e njejta teme, se Marlon amerikoni ne Paris, dmth ne Evrope, nuk perdori gjalpe, por perdori margarine. Shife mire filmin, sepse eshte pakete margarine, dmth produkt i epokes industriale si supermarketi.
Prej ketej frymzimi per riinterpretim ne nivel me te larte te temes:

Një në pesë amerikanë nuk e dinë se pallimi bëhet me klluf kauçuku ose me dildo kauçuku.

Nuk jetoj ne Amerike po po ia fus ca hipotezave ashtu kot:

 1. Ma merr mendja se ne cdo qytet amerikan duhet te kete treg te hapur me produkte biologjike (organic) nga fshataret e zonave perreth. Ndoshta jo dite per dite po te pakten dy here ne jave duhet te kete me patjeter tregje te tilla. Besoj se prodhimet organic duhet te jene shtrenjta dhe nuk i blejne dot prinderit e atyre femijeve qe permend artikulli me siper.
 2. Fenomen tipik i zonave urbane: Meqenese prinderit jane te zene me pune nuk gatuhet me me produkte natyrale po blihen gjera te industrializuara qe futen ne furra me mikrovale dhe mbush barkun shpejt e shpejt.
 3. Sondazhi nuk thote kujt shtrese i perkasin keta femije. Femije qyteti qe nuk kane bere kurre pushime ne fshat per shkaqe financiare, nuk kane pare kurre ferma ku rriten kafshet etj.
  Edhe une dikur nuk haja mjalt se isha i bindur qe ishte mut mize.:grin:

Pse qenka turp ose kaq tragjike mos me e dijte prejardhjen e djathit?

Mjafton qe blegtori e di.

Blegtori i dergon djathin urbanit, urbani i dergon smartfonin. Thats it.

Qe kur une kam qene i vogel,ka pasur nje vjershe,ne mos gaboj te Tasim Gjokutajt:Cfare po thote ky Artani,qumeshtin e ben dyqani.

Kurse ne nje tjeter Abetare qumeshti del se behet nga delja.

Ska mundesi

Amerikont jane si shpyrt…