Spahiu: Pretendimet e historiografëve ballkanikë se shqiptaret u "islamizuan" me dhunë është një rrenë e kulluar

Kjo teze nuk eshte dicka e re .historiane Te ndryshme kane vene re faktin se zonat malore u konvertuan ndersa zonat fushore ruajten gene e tyre .

u kenaqa me perrallen. te keqen e argumenteve qe i rreshqasin si gjalpi.

Mehmet Pashë Qypërliu, duke pasur për sulltan një fëmijë minoren, merr aq fuqi politike, saqë i var në litar 12.000 zyrtarë të Perandorisë Osmane nën akuzën se janë korruptuar.

:joy: :joy:

jo jo, nuk eshte kjo qe thua (per me teper qe nuk e kuptoj se per c’gene e ke fjalen)

Eshte fjala per konvertim religjioz

ne fakt, wikipedia ne frengjisht flet per 3 here me shume : 36 mije zyrtare !

Il aurait fait mettre à mort pour concussions et fautes diverses quelque 36 000 fonctionnaires et employés du Sultan.

(denoi me vjekje per korrupsion apo per faje te ndryshme 36 mije zyrtare te Sulltanit)

https://www.google.com/search?source=hp&ei=TZiGW4-bOsz4jwSQvo24BQ&q=define+concussion&oq=define+concussion&gs_l=mobile-gws-wiz-hp.3..0i131i70i249j0l3j0i22i30.1847.7982..9379...0.0..0.164.1578.12j5…0…1…3…41j46j46i131j0i131j0i10.-BLsQa_sRh4

Ne duhet ti çkulim nga truçka jone e infektuar (e nginjur me llogjikë shtetesh-kombe te shek XX) idetë fikse te sotmet. Asokohe, shtetet kombe nuk ekzistonin. Shembull: harta e meposhtme tregon perandorine Otomane tek shtrihej, per shembull, vetem ne nje pjese te shteteve te sotme, psh te Egjiptit, ose te Libise, ose te Rumanise aktuale etj etj. Keto shtete sot nuk mund te pretendojne se “i pushtoi turku” (sepse se pari, nuk ka fort lidhje me Turqine aktuale) dhe se dyti, ato nuk ekzistonin si shtete asokohe, perndryshe si i pushtoi ‘pjeserisht’ ??)

Sa paskan ndryshuar genet. 12,000 vari Qypriliu per korrupsion, ne kemi denuar a s’kemi denuar 12.

E pata fjale per fene e tyre .
Fakti qe popullsia orthodokse preferoi me mire nen sulltani se sa ne kauret katolike konfirmohet edhe nga historiane te tjere .bile inkursionet e para ne ballkan osmanet I bene si mercenaries te ftuar nga bizantinet per ti ndihmuar ne konfliktet me katoliket.

ahahahaha !

shakane menjane : pikerisht, ate perpiqet te shpjegoje autori i shkrimit, sidomos tek thote:

Nëse do të kishte pasur ndonjë civilizim ose kulturë me përmasa ballkanike apo evropiane te shqiptarët, që na u paskësh shkatërruar, ajo do të ishte regjistruar ndokund jashtë këtyre trevave, siç janë regjistruar të bëmat e Skënderbeut nga shumë autorë evropianë. Ta zëmë në arkivat e Vatikanit që kanë ngelur të padëmtuara. Por, jo. Përkundrazi, tek autorët me nam, më shumë flitet për primitivizmin e shqiptarëve. Zaten popujt sa më primitivë që janë, energjitë e tyre individuale të pjesëtarëve të tij janë më të theksuara. Kush, më shumë se shqiptarët, i dha Perandorisë Osmane kryeministra, ministra, pashallarë, poetë e arkitektë? Kur i përmendim këto fakte, ne mburremi, por harrojmë se kjo njëkohësisht tregon se shqiptarët qenë populli më primitiv i Perandorisë Osmane, aq sa sulltanët i përdornin shqiptarët për t’ua futur tmerrin të tjerëve, që nga Hungaria e deri në Sudan e në shkretëtirat e Arabisë.

Ne vitet 1600 pas vdekjes se sulejmanit Te madherishem perandoria osmane pati nje succession of disa sulltaneve Te dobet disa prej Te cileve pas sulltan selim piranecit u emertuan si sulltan Ibrahim apo mehmeti I cmendur.qyprillinjte bene reforma e forcuan perandorine por ne fund Te dinastise se tyre bene qe Te fillonte fillimi I fundit Te saj kur sulmuan vjenen .

Interesant eshte fakti se rreth vjetit 1481 pra vetem 13 vjet pas vdekjes se skenderbeut vezir I madh mendohet Te kete qene djali i vrana kontit ,dora e djathte e skenderbeut .

e ke fjalen per davud pashën (koçen)

Nuk kisha degju per hipotezen e te qenit djali i Vrana Kontit !

ose e ngaterron me Zagan Pashen (per te cilin ka nje dyshim te tille)

Gjithsesi, rendesi ka fenomeni (dhe jo fort se per cilin vezir behet fjale)

Ne fakt ka qene Zaganos Pasha

DeathEdit

Vrana died in 1458, at an old age.[14] He married Maria Zardari, the daughter of Paul Zardari and Theodora Muzaka.[3] According to Hahn, he possibly had a son,[3] while according to İnalcıkit was possibly Zaganos Pasha.[14]

Marredhenia e popujve te ballkanit me perandorine mund Te ilustrohet me shprehjen : bashkeviktima e bashkefajtore .

ahahaha, po me qeshej sepse po mendoja qe, po te besh nje sondazh nder shqiptare per Vrana Kontin, me siguri qe nja 95% e tyre mendojne se ai ka qene etnikisht shqiptar
:smiley:

Jo dhe Schmidt ka pas njefare Te drejte kur pretendon se mbijetesa e skenderbeut eshte edhe per merite Te Janos huniadit ,mbreti Vladislav e Constantinople qe mbajten Mehmed fatihun Te preokupuar .

Nashi vijme tek varianti zyrtar i historise qe iu mesohet kalamajve ne shkolle : shpallja e pavaresise erdhi si rezultat i luftrave shekullore te popullit tone per liri e pavaresi .
Ne s’jemi te vetmit qe sheqerosim historine .shife se c’behet me John McCain.po varroset si hero kombetar I amerikes .

1 Like

Prap komunistet dhe revolucionaret laike bejne autogol, sepse kombetaria e shek 19 eshte pjelle e Revolucionit Francez, model i demokracise laike dhe i komunizmit (qe pretendon se merr stafeten prej tij), per te mos permend pastaj absudit qe grekofonet jane bere me Turqënine kunder pepinove.

Dmth gjendja eshte absurde fare, nuk shpjegohet asgje, e nuk ka shpjegim asgje, e as mund te kete me keto mend. Nuk ka as dy skuadra që shtin i neshje me dy porta, ka vetem nje porte, dhe nje lemsh para kesaj porte, ku çdonjeri gjuan dhe ben gol. E sa here qe behet gol, gjithmone do degjohet nje ulerime nga shkallet e stadiumit: “Y ça goli moth mer jau!”