Spitali i rrënuar i Peqinit, kosto tetë herë më të larta për pacient se QSUT

ka peqini vajza plot, mjeke infermiere

eh mer Pallosh, deshtove dhe ne shendetesi, po pse nuk ndigjon mor kerriç

shendetesia eshte bast i humbur per kedo.
ndonjehere lepuri fle aty ku nuk mund te shihet. Gjithe leket ne shendetsi i merr sektori privat. Nuk eshte vetem ceshtje investimesh. Por mjaft eshte bere.

Tani keta reporterret e BIRN kur e bejne, beje tamam! Eshte keshtu sepse ka korrupsion, apo thjesht sepse s’ka paciente e ka kushte mizerabel dhe bugjeti i shtetit mbulon kot rrogat e personelit? Dy gjera jane kaq te thjeshta. Pastaj kush tha qe trajtimi ne Tirane duhet te ishte me i shtrenjte? A kane degjuar zoterinjte gazetare per ekonomite e shkalles? Zaten, kjo eshte arsyeja primare e nderhyrjes se shtetit me financime per sektore si arsimi e shendetesia… E nejse, muhabet i gjate…

apo thjesht sepse s’ka paciente e ka kushte mizerabel dhe bugjeti i shtetit mbulon kot rrogat e personelit?

Po te lexosh artikullin e jo vetem titullin:

Kushtet e mjerueshme dhe mungesa e mjekëve specialistë i ka detyruar banorët e Peqinit që të braktisin spitalin e tyre dhe të udhëtojnë dhjetra kilometra në drejtim të Elbasanit, Lushnjes apo Tiranës për të marrë shërbimet e duhura mjekësore.

Edhe dicka tjeter po nga shkrimi e jo nga titulli:

Megjithatë, spitali numëron në borderonë e vet 44 punonjës gjithsej-ç’ka shpjegon edhe kostot e larta të trajtimit për pacient.

gje qe te ben te mendosh se mjek, etjere, jane inekzistente aty, figurojne dhe paraqiten sa per bordero,

Pjer, çfar do te thot kjo sa per bordello?

i modho, paske nevoje per syze, une them; Bordero , b o r d e r o , pra qe figurojne sa per te marre rrogen,

1 Like

aha, lapsus, megjithse me duket se kuptimi eshte njesoj, s’ke çi do syzet.

Vetem aty e ke mendjen ti Tori.

1 Like

nuk eshte njesoj i modho, se te pakten ata te bordellos (nuk e kam provuar akoma bordellon) shkojne dhe i bojne yzmetin asaj pune, ndersa keta te borderos, nuk respektojne orarin e punes, abuzojne me punen, e ne kete rast -me duket se- ata te bordellos jane me te sinqerte e me korrekte se keta te borderose,

vetem aty e ka menjen njerzimi, sidomos njerzimi ngambrapa.

Siç kam thene gjithnje, un deshmoj per fenomenin, dhe rekomandoj sublimierungun e libidos, dhe jo pallimin neper borderora/llora

1 Like

sidoqofte Pjer, duhet ta dish qe midis parase dhe seksit (dmth midis bordellos dhe borderose) ekziston nje nderlidhje arketipale. Ne nje fare kuptimi jane e njejta gje.

Dhe ti si ekonomist, per me teper profet ekonomist, duhet ta zhbirosh mire kete pune. Ndofta te ndihmoj une per kete, kesmet ne te ardhmen mund te shkruaj diçka per nderlidhjen arketip sex-para.

Megjithse ti akoma nuk ke te qarte se ç’eshte arketipi.

Grande Gaber.

vetem i modhi kupton t’modhin!

“La masturbazione e’ la prima forma di interezza…” vetem njera nga perlat.

Ne lidhje me temen, nuk e mora vesh ate lidhjen me numrit 44 te punonjesve dhe rritjes se kostos. Numri ne vetvete nuk thote gje nese nuk vihet ne proporcion me numrin e pacienteve, me mesataren e spitaleve te tjera, etj etj. (Kjo sa per te bere nje koment qe te mos dal jashte temes :D)

lidhur me kto lloj temash (shumica e blogut) per vete jam gjithnje apsajt jasht teme, e as ndjehem me faj, lexoj vetem komentet per te kap ndonje qyfyre.

qe do te thote ; Nderlidhje interesi, une do ta ndertoja keshtu kete fjali, dhe me korrigjo;
… sidoqofte Pjer, duhet ta dish qe midis parase dhe seksit (dmth midis bordellos dhe borderose) ekziston nje nderlidhje interesash …