"Split" : horror sarkastik apo

Sikurse “The Village” mund të shihej si metafore e nje Amerike izolacioniste, po sikur “Split”, filmi i fundit i M. Night Shyamalan të jete (midis te tjerash) metafore e Amerikes aktuale skizofrene? (bashkekzistenca e disa personaliteteve tek i njejti individ).
Po sikur parodia e Jimmy Kimmel të mos jete dhe aq “për të qeshur”?

9.0

2 Likes

kujtoj qe klikova per ta pare por zgjedhja duhet te kete qene konkuruar nga alternativat e tjera te momentit dhe si duket u harrua

Ka plot për të thene për “Split” por nje gje eshte e sigurt : eshte nje nga filmat më të mirë hollywoodiane të ketyre muajve të fundit (mungesa e tij në nominimet për Oscar e perforcon kete qe them :wink: )

1 Like

po sigurisht kjo e Oscar!

ishte nje review e mire qe me shtyu per ta kerkuar (nje link sekondar gjate nje kerkimi)

Nuk ishte horror aq sa Shenjat apo Shqisa e gjashte, por dhe Village me te cilin hoqe paralelen ishte me shume se i tille. Por prape nje film i mrekullueshem horror.
Dyert e shumta te fshehta, kycjet e tyre me lloze a celesat e ndryshem, banesa pa dritare, korridoret e njetrajteshme ndricuar dobet, kopshti zoologjik me egersirat, historia e Kasey-t, ambienti i ngushte e pa dalje, perpjekjet e perseritura pa sukses per shpetim, rastesore zgjidhja ne fund, etj.
Split, si per split personality. E drejte te shohesh ate qe thua ti, qe filmi eshte metafore e Amerikes skizofrenine ku personaliteti i monstres qe zhvillohet ne fund eshte fytyra me e fundit e shoqerise amerikane percaktuar e perfaqesuar nga zgjedhesit e trump. Amerika e semure me DID dhe jashte kontrolli.
cilesia vizuale qe gjeta ne internet qe e dobet.

ketu poshte: review-ja e fundit qe solle albano (la la land) ishte jo vetem sh. here me e mire se filmi vete por dhe nje analize ‘totally out of this world’. Cilat jane gjasat qe nje film i ceket si ai te behet premise per nje recense te tille spektakolare. Vetem kur te pakten (sic dhe u fol ne fund fare te debateve ppu) filmi nuk eshte hilacak. Zhizhek kish perpunuar nje analize te persosur te cilen gati sa nuk e paragjykova dhe e humba konsideruar kryeproduktin hollywoodian te vitit te cilit i kushtohej.

Sidoqofte, review e zizekut nuk behen nga prizmi kinematografik, me teper atij i intereson ti perdori filmat e holliwoodit per te cuar uje aty ku do ai, te kritika e ideologjise, specialiteti i vete

1 Like

Biles ne nje fare menyre, i bie qe Zizek, duke i perdorur filmat qe komenton si kavie, nuk ka as me të voglen konsiderate për to. Eshte tjeter pune qe ai i merr ato si të mirëqene (dhe ashtu eshte vertet: ata filma ekzistojne, duam s’duam ne, bashke me Zizekun)

1 Like

pyetja eshte:

Per çfar ka konsiderate Zhizhek?

sepse deri tani nuk kam vene re se ka konsiderate per ndonje gje apo per ndokend.

T’pakten te kishte konsiderate per zhuzhaket qe fluturojne duke bere zheee zheeeee. Mu me pelqejne shume, edhe sot qe ishte dite pranvere zhurma e tyre ne ajer te ngrohte me mallengjeu shume, me kujtoji femijrine. I kapa me dore grusht, me gudulisnin pellemben e dores.

Eshte tjeter pune qe ai i merr ato si të mirëqene

lidhur me kete s’di a mund te flitet konkretisht per rastin kur dilet nga kuptimi i drejtperdrejte i vepres dhe i cka dashur te thoje autori dhe i hyhet nje niveli te metejshem analize.
Apo interes tjeterlloj nga ai filmik e kinematografik…

Po ndoshta dhe te dyja bashke, tani qe e shoh

https://www.youtube.com/watch?v=n7DvwCuJ-bg

Akoma me thjesht : E ke vene ré qe Zizek nuk komenton (analizon) asnjehere filma të Godard ose te Nanni Morettit ose Pedro Costas ose Hong Sang-soo ose Terrence Malickut ose… etj etj.
Besoj se tani me kupton me mirë

besoj kjo me e qarte, flm

dhe e kam fjalen, para se gjithash, për “la mode de production” (menyren e prodhimit) të filmave të regjizoreve të lartpermendur !!

Sa mire merren vesh keta Rilindasit e kuq ketu tek kjo teme , Sajmja ka nevoje per ju ne keto dite te veshtira te dashur Rilindas , kaloni nga Sajmja :joy:

kurse une nuk kuptoj perse iu ktheve ta nderlikosh tani, pasi erdhe ta shpjegoje me thjesht qepare

Sepse filmat e tyre janë pandashmerisht të lidhur me menyren e prodhimit (mode de production) të tyre. Filmat behen me leke dhe leket i jep producenti.

:slight_smile:

do te thuash prandaj merret me hollywoodin dhe jo autoret …