Strategjia e re e Trump për sigurinë, reagon Rusia: Ka karakter perandorak

Taksat e larta shtojne koston e prodhimit te nje malli.
Prandaj edhe kostoja ketu rritet.
Me keto taksa do te jete me atraktive per bizneset e huaja dhe ato te vendit do te mendohej disa here para se te shperngulen ne Meksike dhe në Kine.
Plus tranferimi I parave per ne US nga kompanite qe operojne jashte do te behet shume me kollaj me kete pakete fiskale.
Ekonomi 101.

Tani qe do ulen taksat e korporatave do t’i blejme gjerat me lire thua ti? Ishalla.

Edhe mos e krahaso Ameriken e 2017 me are te viteve 80. Vertet qe kishte rritje ekonomike, por ne te njejten kohe Amerika kaloi nga kreditori me i madh nderkombetar ne debitorin me te madh nen Reganin. Borxhi i jashtem u rrit trefish. Me para borxh behen te gjithe te pasur, po s’mbahet shtepia me miell hua. Progresin dhe rritjen ekonomike te gjithe e duan, po me cfare kosto?

2 Likes

ca po thoshim dje?

Do kete konkurence per Labor, punetoret do jene direct beneficiaries

Filloi loja vetem nji ore mbas votimit:

1.http://www.foxbusiness.com/markets/2017/12/20/gop-tax-bill-at-t-boeing-among-corporations-rewarding-employees.html

next do kete investim ne Talent ne formen e “on the job training”. ato te krijone kushtet per “real good paying jobs” te krijohen apo te vijne mbrapsht

1 Like

wow si thote mo, jane dyfishuar standard deductions.

po pse mo qofte, nuk e beje dot ti kete gje po duhet te pritshim te vinte ky ta bente kete dyfishim.

po pse mo qofte nuk na i ule tti taksat, kushedi sa do kishim kursyer deri tani

plus qe ti qenke kampion me medalje te arte per rritjen e borxhit

1 Like

1/4 e punes u kry, tashti te presim hapin tjeter, me sy e me veshe nga twitteri:

rruge, ura, porte, trase, aeroporte, cekollata, kikirike, paketa

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - dhjetor 2017

Do kete konkurence per Labor, punetoret do jene direct beneficiaries

Po te mos ja kesh idene e gjendjes se ekonomise dhe te degjosh Paul Ryan-rat, po. Nderkohe po te jesh me kembe ne toke e jo te flasesh ne ere thjesht per efekt ideologjie qe as nuk e kupton, e di qe nuk ka cfare te futet me ne pune, se papunesia eshte ne nivele te ulta dhe per me teper ka mungesa te theksuara puntoresh te kualifikuar.

https://globalriskinsights.com/2017/09/labor-shortage-united-states-dire-issue/

Shiko c’thone keta soroistet e majte te revistes ultra-liberale soroiste Forbes:

https://www.forbes.com/sites/stancollender/2017/11/19/gop-tax-bill-is-the-end-of-all-economic-sanity-in-washington/#31ac0d977ef7

Nderkohe femijet… https://www.huffingtonpost.com/entry/children-losing-health-care-congress_us_5a3acf2de4b06d1621b18630?g09

:))

mire, o ideologjia, adoleshenca aaa :))

tashti lexo lajm i sotem ne linkun e komentit qe i je pergjigj:

Boeing

The aerospace and defense company immediately announced $300 million in investments after the bill passed, with $100 million toward corporate giving including employee gift-match programs, $100 million toward workforce development, training and education and $100 million toward enhancing Boeing’s workplaces.

edhe pyt veten pastaj, pse e shkrujte ket:

se papunesia eshte ne nivele te ulta dhe per me teper ka mungesa te theksuara puntoresh te kualifikuar.

tani huffington postin e lexojme me endje, se sic e kemi diskutuar eshte nga me te besueshmet, na sill me shume materiale,

ja sa mbarova se lexuari kete:

nga autori i ketij shkrimi interesant ne huffpost:

Second, I warned that a Trump election would devastate the stock markets.

:)) :)) legalise marijuana

kurse ky i Forbsit thoshka gjona akoma me te pabesueshme, shif si thote:

U.S. GDP is growing, unemployment is close to 4 percent (below what is commonly considered “full employment”), corporate profits are at record levels and stock markets are soaring.

:)) Jesus, three more hours until the twitterstorm

P.S. apostafat ta kam permend Xhizasin qe te dali komenti jashte teme qe ta fshish e te flesh rehat :))

2 Likes

Taksat e larta shtojne koston e prodhimit te nje malli.

VQ nuk thote keshtu, thote qe koston e prodhimit te nje malli e rrit, uh… kosto e prodhimit (raw materials, labor, technology). Taksat e larta mbi fitimin, per te cilat flet ligji, vetem pakesojne fitimet. Taksa quhet income tax pikerisht sepse penalizon fitimin dhe jo shpenzimet. Ne cdo biznes, shpenzimet apo “investimet” zbriten nga gross income, pastaj del income/profit e cila taksohet.
ACC 101

Para,para

AT&T bonus dhe investime po keshtu dhe korporatat e tjera.
Po ju bien argumentat nje e nga nje o te mjere!

Mire tha Fiqo,gabim zoti Trump qe nuk vuri taksen vullnetare se me kete rast do te kenaqeshit edhe juve qe doni te paguani me shume.

2 Likes

shif shif Trumpi,

keshilltaret e presidentit ishin shqiptare, kjo znj ambasadore ne OKB e paska burrin shqiptar

po lufton fort qe te anetaresohet Kosova ne OKB

http://www.balkanweb.com/site/ambasadorja-e-shba-ve-ne-okb-bashkeshorti-im-ka-origjine-shqiptare/

3 Likes
2 Likes

E firmatosi sot z. Trump.
E blevi #resistenca e plitkes me dollare :smile:
Na dha tgjithve shuka me $$$ dhe vuuu lavderimet ne shtypin e majte :smile:
Po kush e ka mo trunin dyst me votu per demokratet mo? :smile:
Ktu po bohet nami, ka dy dite tu na dhone bonuse per merita qe nuk e dinim se i meritonim, dhe çesht me e keqja spo kemi me as takatin moral ti refuzojme. Nuk i dum do i kishim thone ne rrethana te tjera, jane lek portokalli dhe z. Trump e ka doren e vogel, por ja qe jemi shoqeri e korruptume nga mireqenia e bereqeti, vejme begatine perpara idealit :frowning:
Ashtu i merrshin leket te gjithe sot, si me siklet, jo po ça jane keto, pse na ofendoni :smile:

2 Likes

Vota e Komunistave te Shqiperise kunder Amerikes ishte nje akt anti-kombetar. Ti kthesh kurrizin Amerikes, eshte ti kthesh kurrizin ndihmes se Amerikes per shqiptaret, ti kthesh kurrizin interesave shqiptare. Ket gje vetem bllokenet e mocalit dhe kalamajt e bllokmenve e kane bo historikisht.

1 Like

megjithmen?

Vota e Komunistave shqiptare ne Amerike kunder Hillaris ishte nje akt anti-kombetar. Ti kthesh kurrizin gruas se Billit, eshte ti kthesh kurrizin ndihmes se Amerikes per shqiptaret, ti kthesh kurrizin interesave shqiptare. Ket gje vetem bllokenet e mocalit dhe kalamajt e bllokmenve e kane bo historikisht.

P.S. as me behet vone per hillarin por sa per te treguar qe di dhe une te troll.