Ta lëmë Lu-në të bëjë atë që ka nisur; dhe të merremi me veten!

Unë nuk bëj pjesë tek ambasadoro-manët. Ma shpif ideja që ambasadorët kanë autoritetin dhe “kompetencat” që në këtë vend nuk i kanë as udhëheqësit e zgjedhur, as institucionet e pavarura kushtetuese, as mediat e gazetarët, as intelektualët publikë, por kam arritur që të bëj pak paqe me këtë nausea timen. Për një arsye shumë të thjeshtë. Reforma në Drejtësi, që është aq e nevojshme në këtë vend, as që do të kishte filluar pa Lu-në, apo pa Lu-të. Lëre pastaj të ishte finalizuar. Nuk ka në Shqipëri asnjë faktor lokal, asnjë burrë, asnjë grua, asnjë strukturë, asnjë autoritet shtetëror që do mund të bënte bashkë 140 vetë për të votuar diçka, të cilën mbi 90% e tyre, dhe 100% e bos-ëve të tyre, nuk e donin.

http://www.mapo.al/2017/02/ta-leme-lu-ne-te-beje-ate-qe-ka-nisur-dhe-te-merremi-me-veten/1

1 Like

Luja se ka kuptu qe po fute hundet ne albanistan le bythet

faktikisht, mucua po thote te kunderten qe thua ti.

Secili ka opinionin e vet. Likja e ben kurban edhe lune po te jete nevoja

puna eshte se mucua e ka gabim :grinning:

nuk ka pse te jepet i dorzuar muci, Lu’ja po mos te kish pare potencial brenda nesh nuk do na kish mbehtet ne reformen ne drejtesi. E kam thene prej kohesh qe do hasi ne nje beton te papenetrueshem, nuk eshte e lehte te cash nje mentalitet te rrenjosur, feudalesh lokale, ku rrota e historise dhe kultures po kthehet mbrapa, kthim antivlerash ne nje shoqeri te semure rende qe as rilindja nuk po i ben derman e jo me nje konsensualitet si ai i likes; merre me leng se mishi mbaroi.

Ta leme Lu-ne te beje ate qe ka nisur dhe te merremi me veten!

Mucua eshte nje kokebosh. Sipas presidentit Sorroist apo edhe vete Lu, Reforma nuk eshte e Lu-se apo per Lu-ne.

But that potential will be realized only if our democracy works. Only if our politics reflects the decency of the our people. Only if all of us, regardless of our party affiliation or particular interest, help restore the sense of common purpose that we so badly need right now.
That’s what I want to focus on tonight – the state of our democracy.
Understand, democracy does not require uniformity. Our founders quarreled and compromised, and expected us to do the same. But they knew that democracy does require a basic sense of solidarity – the idea that for all our outward differences, we are all in this together; that we rise or fall as one.

Shkrimi i Muçit me pelqeu, biles per kete pike se; pse maskarenjte sundojne e drejtojne shtetin shqiptar, mendimi im dhe i shumices eshte se, eshte pikerisht varferia qe i shtyn njerzit te ulin koken.